Od začátku letošního roku do konce července zemřelo na silnicích Zlínského kraje 12 osob, v srpnu přibyly další dvě.

Dalších několik osob bylo zraněno, z toho v jednom případě šlo o velmi vážné zranění.

Na místě nehody u Brumova-Bylnice ve směru na místní část Svatý Štěpán zasahovaly všechny složky Integrovaného záchranného systému. Přilétnout musel i vrtulník záchranářů.

„Zřejmě vlivem rychlé jízdy dostal řidič smyk, přejel do protisměru, kde se střetl s protijedoucím osobním vozidlem Ford Mondeo, které řídil osmačtyřicetiletý muž. Společně s ním jela ve vozidle dvaačtyřicetiletá žena, čtrnáctiletý hoch a sedmasedmdesátiletá žena,“ přiblížila za policii tisková mluvčí Monika Kozumplíková.

Podle jejích informací skončilo po srážce vozidlo značky Volkswagen na pravém boku na komunikaci a vozidlo Ford v příkopě.

Ve vozidlech zůstaly zaklíněny osoby, na místo byli přivoláni profesionální hasiči ze stanic Valašské Klobouky a Slavičín a jednotka dobrovolných hasičů Brumov.

„Došlo ke střetu dvou osobních automobilů a zranění pěti ze sedmi účastníků nehody. V prvním voze cestovaly tři osoby, z toho dvě bylo nutné z vraku vozu vyprostit. Ve druhém se nacházely celkem čtyři a u jedné byla nutná resuscitace. Tu zahájili už svědci nehody a pokračovali v ní také přivolaní hasiči,“ popsal událost mluvčí krajských hasičů Pavel Řezníček.

„Oživovací pokusy bohužel nebyly úspěšné a lékař konstatoval exitus. Zraněným byla poskytnuta první předlékařská pomoc a následně byli transportováni do nemocnice,“ dodal Řezníček.

„Druhá spolujezdkyně z tohoto vozidla vyvázla s lehkým zraněním, ostatní dva bez zranění. Ve vozidle Volkswagen utrpěl těžké zranění dvacetiletý spolujezdec, další dva mladí muži utrpěli zranění lehká. Zraněného mladého muže převážel do nemocnice vrtulník,“ upřesnila Monika Kozumplíková s tím, že dechové zkoušky u řidičů byly negativní.

Negativní byl i test na požití omamných a psychotropních látek u mladého řidiče. Škoda na vozidlech činí předběžně čtyři sta tisíc korun.

„Veškeré okolnosti a příčinu tragické události prověřují kriminalisté ve spolupráci s dopravními policisty,“ řekla Kozumplíková.

Podle informací hasičů byla dvěma účastníkům nehody – a následně také příbuzným – poskytnuta proškolenými hasiči první psychologická pomoc.

Po celou dobu řešení události bylo nutné úplné uzavření silnice I/57.

„Na pokyn velitele bylo provedeno protipožární opatření a likvidace úniku provozních kapalin. Do ukončení dokumentace nehody policií hasiči místo nasvětlovali a následně provedli odklizení vraků mimo komunikaci a úklid povrchu vozovky. Ve 4:40 hodin byl zásah hasičů na místě ukončen,“ uzavřel za krajské hasiče Pavel Řezníček.

Smutná statistika

Jen v letošním roce se jedná o druhou tragickou nehodu, která se v okolí Brumova-Bylnice stala.

V noci na 26. července letošního roku nezvládl dvacetiletý řidič řízení přetíženého vozidla. Auto plné mladých lidí nabouralo do stromu u krajnice a převrátilo se na střechu do přilehlého potoka.

Při nehodě vyhasl život mladistvého spolujezdce. Jedna dívka se při ní těžce zranila.

„Je to velmi smutné, že v katastru naší obce došlo již ke druhé smrtelné nehodě během několika týdnů Zcela zbytečně vyhasly lidské životy. Včera zemřela žena, která byla jen v nesprávnou chvíli na nesprávném místě. Je to obrovské neštěstí,“ komentoval událost starosta Brumova-Bylnice Kamil Macek.

Bližší informace vzhledem k šetření nehody policií uvádět nechtěl. Přesto připomněl, že by legislativa měla myslet na to, jak ztížit získání řidičských průkazů proto, aby na silnicích zbytečně neumírali nezkušení řidiči nebo aby kvůli jejich nezralosti neumírali druzí.

„Jezdil jako blázen, vždycky jel rychle,“ připomněla styl jízdy řidiče, který svou jízdu ve středu nezvládl, pro Deník místní žena. Další místní, kteří si nepřáli uveřejnit svá jména, uvedli, že na stejném místě se před několika lety stala podobná tragédie. Při ní vyhasl také život starší ženy.

„Dříve tady byla autobusová zastávka, nacházela se však v místě, kde neměla co dělat, na horizontu, proto jsme ji tady zrušili,“ připomněl náročnost terénu a zvýšené nároky na bezpečnost starosta Kamil Macek.

Jen do konce července letošního roku se ve Zlínském kraji celkem stalo celkem 2498 dopravních nehod při kterých zemřelo celkem 12 osob, 37 lidí se zranilo těžce a 665 lehce.