Je to bohužel tak. Čísla nelžou. Zatímco v loňském roce vyjížděli policisté v kraji k 828 nehodám, letos za stejné období už to bylo ke 1383 případům. To tedy znamená nárůst o 555 havárií. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnila dopravní policie ČR.

Jenomže podle vrchního komisaře zlínské krajské dopravní policie Aloise Bubláka to jednoznačně neznamená, že by šoféři v kraji byli horší než kdy jindy. „Lidé nás totiž k nehodám volají mnohem častěji, než tomu bylo předešlé roky. Už se až tolik nezaměřují na to, zda škoda na vozech přesáhla sto tisíc korun. Je to spíše jejich opatrnost, aby se vyhnuli případným problémům při vyřizování pojistného," vysvětlil vrchní komisař.

Dalším problémem u řidičů vkraji je alkohol za volantem. I zde proti loňskému roku stoupl počet opilých řidičů, a to z 124 na 157. A takřka polovina z nich měla více než 1,5 promile. Tady je však policie poněkud bezbranná. „V našich kontrolách nepolevujeme. Spíše naopak. Navíc součástí každé kontroly je i dechová zkouška. Ale bohužel s nekázní řidičů ale skutečně mnoho udělat nejde," pokrčil rameny Bublák.

Přitom jen letos hrál alkohol hlavní roli i při úmrtí člověka. Z patnácti usmrcených byly ve třech případech viníci pod vlivem. Loni za stejné období zemřelo sedmnáct lidí a alkohol sehrál svou roli u jedné tragédie.

Z těch letošních ale nelze opomenout dvě, které se staly na Kroměřížsku a Vsetínsku. V obou případech totiž měli řidiči v krvi nad dvě promile. Zcela zbytečně tak mezi Hulínem a Kroměříží vyhasl v únoru život jednatřicetiletého řidiče.

„Čtyřiačtyřice­tiletý řidič ve vozidle Mercedes Benz nezvládl řízení a narazil do vozu, které jelo před ním. Ten vyletěl mimo cestu. Jeho jednatřicetiletý šofér, který nebyl připoután bezpečnostním pásem, při tom z auta vypadl a vrak jej zavalil. Muž zemřel na místě," připomněla mluvčí kroměřížské policie Simona Kyšnerová. Viník vyvázl takřka bez jediného škrábance.

Další tragédie, která má společného jmenovatele- alkohol, se odehrála v dubnu u Hovězí na Vsetínsku.

Jednadvacetiletý mladík ve své Škodě Octavii předjížděl motorku, přičemž se v protisměru čelně střetl s vozidlem BMW. „Právě ve chvíli, kdy mladý muž míjel motocyklistu, o něj zachytil a padesátiletý jezdec utrpěl vážná zranění. Lékaři už mu bohužel nedokázali pomoci," konstatovala v dubnu vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková. Viník však mimo to, že byl opilý, navíc neměl řidičský průkaz.

Na smutné statistice se bohužel podepsal i první prázdninový měsíc. Během něj totiž vyhasli na silnicích čtyři lidské životy. „Především první prázdninové víkendy patří již dlouhodobě patří k rizikovým měsícům, proto vždy na jejich začátku děláme rozsáhlé dopravně-bezpečnostní akce. A obdobně tomu bude i na konci srpna," upozornil dále vrchní komisař Alois Bublák.

Přesto nejde o zdaleka nejtragičtější měsíc tohoto půl roku. Tím se stal červen. Domů ze svých cest se totiž nevrátilo sedm lidí. Z hlediska nehod byl zase na tom nejhůře květen. A to jak v celorepublikovém měřítku, tak i v tom krajském. V tomto měsíci se stalo v regionu 294 nehod.