Nehoda se odehrála v pondělí večer na trati mezi Starým Městem a Uherským Hradištěm. Osobní vozidlo Renault Mégane se na přejezdu střetlo se soupravou dvou motorových lokomotiv jedoucích od Uherského Hradiště. Manželé při srážce utrpěli těžká poranění, kterým pětapadesátiletý řidič později podlehl. Jeho o tři roky mladší spolujezdkyně byla převezena do Brna, kde se lékařům podařilo její život zachránit.

Jako první byla na místě neštěstí hlídka Městské policie ze Starého Města, která po příjezdu zdravotníků pomohla vyprostit zraněnou ženu. Muže se podařilo z trosek vozu dostat až po příjezdu hasičů.

„Byl ve vlaku značně zaklíněn a zdemolovaná karoserie se omotala kolem jeho těla. Hasiči museli použít speciální vyprošťovací a hydraulické zařízení, kterým vrak rozstříhali,“ popsal zásah mluvčí hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Po zajištění základních životních funkcí byl řidič převezen na anesteziologicko resuscitační oddělení uherskohradišťské nemocnice. Tam však těžkým zraněním ve 22.40 podlehl. Žena byla ihned po stabilizaci transportována leteckou záchrannou službou do Brna. „Ještě v noci podstoupila náročnou operaci. V bezprostředním ohrožení života se nyní nenachází,“ nastínil náměstek ředitele pro léčebně-preventivní péči z Úrazové nemocnice v Brně Jan Filipinský. Podotknul, že nyní pacientku čeká ještě ošetření zlomenin, které ji na životě neohrožovaly.

Za osudnou událostí zřejmě stojí okamžik řidičovi nepozornosti. „Pravděpodobně se plně nevěnoval řízení a dostatečně se nepřesvědčil, jestli může železniční přejezd bezpečně přejet. Strojvedoucí sice použil rychlobrzdu, ale ani to srážku neodvrátilo,“ uvedla mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková. Doplnila, že k úplnému zastavení vlaku došlo až po dvou stech metrech.

Přejezd, na kterém se nehoda stala, je nechráněný a osazený výstražnými kříži se stopkami. „Rozhledové poměry jsou v těchto místech ale dobré. Nyní to spíš vypadá na zavinění ze strany řidiče,“ informoval mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar.

Doprava byla na trati plně obnovena krátce před pondělní půlnocí. Celková škoda je předběžně odhadnuta na sto třicet tisíc korun. „Každá takováto tragická událost je alarmující a opětovně připomíná povinnost řidičů dostatečně se na přejezdu rozhlédnout, u stopky i zastavit,“ zdůraznil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

(vl)