Například na Vsetínsku napočítali dopravní policisté, že jim od začátku roku uteklo od nehody třiadvacet šoférů.
Jaký bývá nejčastější důvod jejich útěku? Podle policistů je na prvním místě alkohol. Například na začátku března nacouval na parkovišti v Kroměříži pětatřicetiletý muž z Otrokovic do auta řidičky.
„Žena však trvala na přivolání policejní hlídky. Místo toho, aby muž počkal na její příjezd, zareagoval útěkem. Během chvíle ho však nedaleko místa zadrželi strážníci a dopravili ho zpět na místo nehody. Tam již byli i dopravní policisté a muže podrobili dechové zkoušce. Naměřená hodnota dosáhla 2,62 promile,“ sdělila mluvčí kroměřížské policie Blanka Králová.
Dalším častým důvodem, proč často šoféři prchají z místa havárie, je strach z případného trestu či panika. Najít řidiče uprchlíka dá přitom policistům dost práce.
„Nejvíce nám pomáhají svědci, kteří si všimnou třeba barvy nebo poznávací značky, pak jsou to i záběry kamerových systémů a v neposlední řadě i osobní znalost policistů. Pokud nemáme ani jedno, pak skutečně nastupuje mravenčí práce. Hledáme každou maličkost, třeba odebíráme vzorky barev z oblečení nebo laku,“ přiblížil mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental.
Mnozí šoféři přeci jen nakonec zpytují své svědomí a k nehodě se za několik dnů přihlásí. „Je totiž poměrně časté, že ujedou v šoku,“ vysvětlil Mergental.
Policisté však nevylučují, že jsou mezi nimi i takoví, kteří čekají na to, až vystřízliví, aby pak u nich nebylo možné alkohol prokázat.
„Málokdo si však uvědomuje, že právě útěk je jen přitěžující okolnost, kterou pak berou v potaz i soudy. Ty jsou pak v otázce vynesení trestu přísnější,“ upozornila dále Králová. Dodala, že mimo to riskují i pokutu a sedm trestných bodů.