„Jela jsem v autě ze Zlíně na Rakovou a najednou jsem slyšela obrovskou ránu. Lekla jsem se tak, že jsem se málem nabourala. Zastavila jsem a zjistila, že mi ze stromu spadl na střechu obrovský balvan zmrzlého sněhu. Naštěstí bylo i auto v pořádku, takže jsem mohla pokračovat v cestě. Ale byl to šok,“ popsala svou nedávnou zkušenost Martina Dyjáková ze Zlína.

I mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček upozornil, že mokrý padající sníh je nebezpečný nejen pro řidiče, kteří v důsledku leknutí mohou i havarovat, ale zejména pro samotné chodce.

„Ve chvíli, kdy hrozí sesuvy sněhových převisů nebo pády rampouchů, by se lidé skutečně neměli dívat jen pod nohy, ale občas i nad sebe. Rozhodně nedoporučujeme chodit podél okrajů budov a v parcích dbát zvýšené opatrnosti,“ sdělil mluvčí.

Padající sníh je totiž hodně těžký a může způsobit i vážné zranění. Například loni v březnu na to doplatil sedmašedesátiletý muž, kterého zasypal sníh, který spadl ze střechy jeho domu. Přestože neměl zprvu žádné viditelné zranění, o několik hodin později umřel na takzvaný syndrom zasypání.

Zvláště majitelé domků by takové situace neměli podceňovat a sníh či rampouchy ze střech pravidelně odklízet.

„My však nemůžeme nařídit lidem, aby si sníh ze střechy odklidili, byť je to jejich povinnost a sami jsme je k tomu několikrát vyzývali. Tato práce není v naší kompetenci. Zasahujeme jen tam, kde to bezprostředně ohrožuje zdraví a životy. V ostatních případech by se lidé měli obrátit na soukromé firmy, ale třeba i na dobrovolné hasiče,“ upozornil Mitáček.

Například takové zásahy měli krajští hasiči včera hned tři. V Základní škole v Kudlovicích na Uherskohradišťsku hrozilo, že se sníh ze střechy zřítí dolů a zraní školáky. „Obdobné nebezpečí hrozilo i v jedné z kroměřížských škol, kde jsme museli ze střechy shodit rampouchy,“ popsal mluvčí hasičů. Dodal, že dobrovolní hasiči ze zlínské místní části Prštné hned ráno zase odhazovali sníh ze střechy na budově zlínského magistrátu.

Nedbalost člověka, který si neodklidí sníh ze střechy a ten někoho zraní, by taky mohla skončit i trestním stíháním, popřípadě i vězením.