„Způsobil jí zranění na levém lýtku,“ přiblížil mluvčí valašskomeziříčské radnice Josef Beneš. Podle něj náleží zvíře devětačtyřicetileté ženě, která je chová společně se třemi dalšími na špatně oploceném pozemku.

„Pes nebyl očkován proti vzteklině, a proto musí být na pět dnů umístěn do karantény,“ sdělil ředitel městské policie Jan Camfrla. „Potíž je ale v tom, že místní útulek pro psy je plný. Musíme nalézt jiné vhodné prostory.“

Podle ředitele strážníků psi zmíněné chovatelky v minulosti napadli už několik lidí. Prozatím poslední případ pro ni bude mít dohru v podobě správního řízení pro přestupek ublížení na zdraví a porušení vyhlášky o veřejném pořádku, která chovatelům přikazuje mít psa pod kontrolou.

Pokud pes na člověka zaútočí, má jeho majitel zákonnou povinnost dovést zvíře na vyšetření k veterináři. „Musí tak učinit i v případě, že pes je očkovaný. Nestačí pouze ukázat očkovací průkaz,“ zdůraznil vsetínský veterinář Zdeněk Lysý.

Podle něj je nejlepší přivést psa nejpozději do čtyřiadvaceti hodin od útoku. „Vyšetření se potom znovu opakuje po pěti dnech,“ doplnil Lysý.
Pětidenní pozorovací lhůta je stanovena schválně, a to kvůli pečlivému studiu průběhu onemocnění. Virus, který může pes přenášet, se totiž vylučuje teprve v posledních pěti dnech před jeho úhynem.

Napadení člověka psem vyšetřovali minulý měsíc také strážníci ve Vsetíně. S lehce pokousaným lýtkem tady po útoku zvířete vyvázl sedmdesátiletý muž. „Na základě oznámení napadeného muže jsme zjistili, že se jednalo o fenu třiačtyřicetileté ženy z Hrbové,“ prozradil ředitel městské policie Nikolaj Martinák.

Vsetínští strážníci řešili v uplynulém roce na tři stovky přestupků v souvislosti se psy. Část z nich představují také útoky na člověka. „Naštěstí šlo vždy jen o drobná zranění,“ dodal Martinák.

Že jsou případy, kdy pes napadne člověka, na Valašsku vzácností, potvrzují i strážníci z jiných měst. „Za uplynulý rok jsme zaznamenali dva takové útoky. Nešlo přitom o nic vážného,“ řekl například šéf strážců pořádku z Rožnova Daniel Vašut. Daleko častěji řeší strážníci znečišťování města psími exkrementy nebo pobíhání bez vodítka.