Poslední z nich se stal ve středu večer. Tehdy matka 12letého chlapce z obce na Uherskobrodsku oznámila, že se její syn nevrátil ze školy domů. Strážci zákona proto ihned po chlapci vyhlásili pátrání. „Do akce byly zapojeny dvě desítky policistů, kteří kontrolovali nádraží a u spolužáků a kamarádů zjišťovali hochův případný pohyb,“ uvedla hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Chlapce nakonec nalezli dvě hodiny po půlnoci ve Slušovicích, kam odjel za kamarádem.

Na zlínské služebně si školáka převzali kriminalisté a odvezli ho domů. Nalezenec své náhlé zmizení zdůvodňoval tím, že si chtěl zajet za kamarádem, se kterým hrál hry na počítači a poté se procházel po Slušovicích.

V živé paměti veřejnosti je případ dvou dvanáctiletých uprchlic z dětského domova v Bojkovicích. Po nich bylo minulý týden dokonce vyhlášeno celostátní pátrání. Ještě týž den byly objeveny v popelnici v jedné z ulic Uherského Brodu. Povedená dvojice utekla před několika dny znovu, byla ale opět nalezena během několika hodin.

„Letos pátrali policisté v okrese Uherské Hradiště po 69 osobách. Většinou však šlo o dospělé osoby. Mezi těmi nejmenšími pohřešovanými bývají nejčastěji právě děti z dětských domovů,“ poznamenala Zámečníková, podle které se náklady na taková pátrání pohybují většinou v řádech desetitisíců korun. Náklady zatím hradí stát a někteří lidé jsou přesvědčeni, že by i nadále měly zůstat na jeho bedrech.

„Děti nemají právní odpovědnost a vinit rodiče z jakéhokoliv zanedbání péče a nutit je do uhrazení nákladů za hledání, by podle mého názoru nebylo rozumné,“ upozornil brodský starosta Ladislav Kryštof.