Vyklubal se z něj uprchlý ara hyacintový. Marcela Strnadlová u papouška duchapřítomně zůstala, její manžel s paní Pitrunovou odvezli do zoo předat děti a nahlásit svůj objev. Během deseti minut pak dorazili ošetřovatelé, kterým se podařilo papouška bleskově odchytit. Teď už je zpátky v amazonské oblasti, kde bude jeho stav bedlivě kontrolován. Obě rodiny nálezců obdrží od zlínské zoo roční permanentku jako poděkování. 

A jak se to celé událo?

V úterý 31. května jeden z velkých papoušků ara hyacintový poškodil pletivo amazonské voliéry. Vzniklým otvorem se bez problémů protáhnul a odletěl. Podařilo se jej lokalizovat poblíž Štípy, kde se usadil na stožáru elektrického vedení.

O pomoc byli profesionální hasiči požádání zaměstnanci ZOO Zlín v úterý po třinácté hodině. Po útěku z voliéry se vzácný papoušek usadil na sloupu elektrického vedení a veřejného osvětlení na ulici Zámecká v městské části Zlín – Štípa.

Po domluvě se zaměstnanci, kteří byli na místě, přijeli hasiči bez použití výstražných zařízení, aby poklidně sedícího papouška nevyplašili. Podle ošetřovatelů bylo třeba uprchlíka nejprve zkropit vodou a tím mu znemožnit let. Pak už neměl být problém ho ze sloupu sundat. Ještě než hasiči připravili vysokotlaký vodní proud a automobilní žebřík, vypnuli zaměstnanci pohotovostní služby, kteří byli také požádáni o součinnost, proud z elektrického vedení.

Po všech přípravách se rozjela akce. Jeden ze zasahujících hasičů zkropil papouška vodou.....a ten odletěl na střechu blízkého domu. Hasiči se proto i s vybavením přesunuli na nové místo. Ještě než mohli zásah zopakovat papoušek odletěl zpět do areálu zoologické zahrady, kde se usadil poblíž své voliéry. Po domluvě se zaměstnanci ukončili hasiči svůj zásah s tím, že v případě potřeby se o odchyt pokusí později.

Ve středu se zdržoval poblíž voliéry v Amazonii v areálu zoo.