„Napadený proto před útočníky uprchl do druhého vagónu, ti ho však následovali,“ popsala dramatickou situaci uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková.

Pronásledovatelé ve druhém vagóně vrazili muži facku a vyhrožovali mu vyhozením z vlaku, pokud jim nevydá nějakou cennost. To vydíraného muže zlomilo. Násilníkům vydal mobilní telefon v hodnotě patnácti stovek a ukryl se v záchodové kabince. Tam se schovával, dokud vlak nezastavil.

„Dvojici pachatelů hrozí za loupežné přepadení až desetiletý pobyt za mřížemi,“ doplnila Zámečníková.

České dráhy se podobné případy snaží řešit na místě. „Pokud hrozí cestujícímu nebezpečí, má možnost zajít za průvodčím, který přivolá policii či sanitku,“ radí cestujícím, kteří se ocitnou v nouzi, mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Pro případy nebezpečí, kdy není možné v rychlosti najít průvodčího, jsou podle něj vagony vybaveny záchrannými brzdami. Vlaková četa ihned po zastavení pomocí záchranné brzdy běží zjistit, co se stalo. „Velmi nás mrzí, že se tato událost stala v našem vlaku. Samozřejmě nepoznáme, jestli lidé nastupují do soupravy s dobrými nebo špatnými úmysly,“ omlouvá nepříjemnou událost Kubala.

Podobnou zkušenost z cestování má i studentka uherskohradišťské UMPRUMky Karolína Brodská. „Dojíždím na hradišťský internát z Kolína, proto často cestuji vlakem. Jednou do vagonu přistoupili nějací opilci, vypadali jako žebráci. Ničili zařízení vagonu a dělali nepořádek. Byli taktéž snědé pleti,“ zavzpomínala studentka.

Podle odborníků však barva pleti nerozhoduje, zda bude člověk dělat ve vlaku neplechu. „Neexistují žádná čísla, která by potvrzovala, že některé sociální skupiny páchají trestnou činnost více než jiné,“ tvrdí Václav Ulrych z brněnského romského střediska Drom.

Michael Lapčík