„Ani minulý týden, kdy připadly na Valašsko jarní prázdniny, a lyžařů na sjezdovkách přibylo, se počet poraněných nijak zásadně nezvyšoval,“ poznamenal Pavlica. S náporem vyznavačů lyží nicméně počítá i v následujících dnech. „Návštěvnost středisek bude velká zejména o víkendech. Poslední největší záchvěv této sezóny očekáváme kolem Velikonoc,“ předpověděl Pavlica.

Přes nižší počet zraněných je stále řada lyžařů, kteří nebudou na letošní zimu vzpomínat v dobrém. Jedním z nich je i čtyřicetiletý lyžař, který se o víkendu vážně poranil ve skiareálu v Horní Bečvě. S podezřením na vnitřní zranění jej nechali zdravotníci letecky dopravit do Fakultní nemocnice v Ostravě.

„Muž se při jízdě na sjezdovce dostal na nerovný terén, ztratil rovnováhu a spadl,“ popsal situaci mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan. Samotný pád zřejmě ještě nebyl nijak závažný. Bohužel měl ale lyžař na krku pod bundou zavěšený fotoaparát, na který při dopadu nalehl a poranil se v oblasti břicha.

Štěstím pro muže bylo, že na stejné sjezdovce právě lyžoval také lékař. Ten se ihned postaral o jeho prvotní ošetření. „S využitím sněžného skútru se podařilo dopravit zraněného k čekající sanitce, kde si jej přivzali do péče záchranáři,“ pokračoval Olšan.

Protože měl lékař podezření, že může mít lyžař vnitřní zranění břicha, rozhodl se přivolat vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy. „Do jeho příletu dostal pacient infuzní roztok na doplnění krevních ztrát a podařilo se jej stabilizovat,“ řekl Olšan.

Na palubě vrtulníku pak muž putoval do Fakultní nemocnice v Ostravě. „Pacienta jsme přijali se závažným poranění. V současné době je hospitalizováni na Jednotce intenzivní péče Traumatologického centra fakultní nemocnice,“ potvrdil mluvčí ostravského zařízení Tomáš Oborný. Podle dostupných informací se u muže potvrdilo poranění sleziny.

Ošetřování poraněných lyžařů je v zimním období u zdravotnických záchranářů téměř na denním pořádku. Přesné statistiky ošetřených vyznavačů tohoto sportu si však podle jejich mluvčího Petra Olšana nevedou. „Nejčastější je ale v každém případě poranění nohou. Ošetřujeme jich celou škálu od lehčích pohmožděnin až po zlomeniny,“ připustil Olšan.

Záchranáři a zdravotníci se však setkávají i s těžšími úrazy. „Většinou k nim dochází po nárazech například do stromů či sloupů,“ popsal Olšan. Příkladem může sedmnáctiletá dívka, která nezvládla jízdu na sjezdových lyžích a narazila hlavou do sloupu osvětlení ve ski areálu Osvětimany na Uherskohradišťsku. „Bohužel, neměla helmu a utrpěla těžké poranění hlavy, hrudníku a zlomeninu pravé ruky. Vrtulníkem jsme ji transportovali na traumacentrum Fakultní nemocnice v Brně,“ připomněl Olšan.

Samostatnou kapitolou jsou na sjezdovkách neukáznění lyžaři. „Řada zejména mladších sjezdařů si plete svah se závodní dráhou a neuvědomuje si, že zde jezdí také lyžaři nezkušení, začátečníci a podobně,“ mínil například lyžařský instruktor Vladimír Štěpán.

Častým nešvarem, především u mladých snowboardistů, je podle něj také lyžování mimo sjezdovky. „Mnozí rádi vyhledávají dobrodružné cesty lesem, kde zapomínají na zákeřnost lesního terénu,“ kroutil hlavou instruktor. Zlomený snowboard je v těchto případech ještě dobrým výsledkem, zlomené končetiny bohužel již vážnějším problémem.