Naopak nejvíce smrtelných úrazů se odehrálo na Uherskohradišťsku. Z celkových šestnácti lidí, kteří zemřeli na silnicích v kraji, zemřela celá polovina na Slovácku.

Podle policistů v celkovém srovnání s loňským rokem se letos stalo méně smrtelných dopravních nehod.

„Loni zemřelo za prvních šest měsíců na silnicích osmnáct lidí, z toho jen na Zlínsku pět,“ sdělila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že na Vsetínsku zemřeli při haváriích čtyři lidé a další tři na Kroměřížsku.

Zatím tak jediným smrtelným zraněním na Zlínsku byla únorová nehoda mezi cyklistou a řidičem mezi Tlumačovem a Otrokovicemi. „Třicetiletý řidič osobního vozu Ford Mondeo, který jel po obchvatu z Tlumačova, srazil na místě zvaném Na Skalách třiačtyřicetiletého cyklistu, jenž jel ve stejném směru. Muž byl na místě mrtvý,“ připomněla Bartíková.

Tragičtěji dopadla dubnová havárie nedaleko Osvětiman na Slovácku. Při ní zemřel osmnáctiletý mladík a další dva spolucestujícíc byli těžce zraněni.

„Devatenáctiletý řidič jel příliš rychle a dostal na vozovce smyk. Auto vyjelo mimo silnici, převrátilo se na bok a narazilo do vzrostlého stromu. Ve voze cestovalo celkem pět mladých lidí,“ připomněla tragédii mluvčí policie na Slovácku Jitka Zámečníková. Dodala, že těžce zraněné i dvě patnáctileté dívky.

Dalších sto lidí v kraji utrpělo těžká zranění. „I zde jsme však proti loňskému roku zaznamenali pokles. Loni jich bylo touto dobou už takřka o čtyřicet více,“ uvedla dále mluvčí. Doplnila ještě, že těžké zranění utrpělo v bývalém okrese Zlín šestadvacet lidí.

Policisté v kraji rovněž letos řešili daleko méně dopravních nehod, a to jen 620 namísto loňských 2300 případů. „Statistika je nesrovnatelně nižší než vloni, protože se snížil počet nehod, ke kterým musíme vyjíždět. Povinnost přivolat nás k dopravní nehodě nastává, pokud je škoda vyšší než sto tisíc korun, nebo někdo utrpí zranění. Statisticky je tedy nehod méně asi o osmdesát procent, ve skutečnosti však jen asi o čtvrtinu,“ vysvětlil vedoucí územního odboru vnější služby ve Zlíně plukovník Václav Karkoška.

Vzkázal však řidičům, že dopravní policisté budou i nadále pořádat celou řadu kontrol. „Chceme se zaměřit na jízdu na červenou, nepoužití bezpečnostních pásů či telefonování za volantem. Můžeme rovněž garantovat, že v denní dobu zastavíme jen ty řidiče, kteří se dopustí přestupku. To se netýká časně ranních a pak nočních hodin, kdy máme namátkové kontroly na alkohol,“ podotkl Karkoška.

Doplnil, že co se týče nehod způsobených opilými řidiči, klesl meziročně jejich počet z loňských 257 na 146. „Pokles připisujeme většímu množství kontrol,“ dodal Karkoška.