Svědčil o tom i dlouhý špalír aut, který se po sedmé hodině vydal z Vlachovic ve směru na Vlachovu Lhotu. Všechny příjezdové trasy do obce obsadili policisté. Ti byli mimořádně povoláni z celého kraje. Někteří z nich se o službě dozvěděli v noci. Například u vjezdu od Vlachovy Lhoty patrolovali členové dopravního inspektorátu z Kroměříže. Do Vlachovic tak museli vyrazit už ve 4 ráno. Jejich úkolem bylo dohlížet, aby lidé obec pouze opouštěli a nikdo do ní již nevjížděl.

„Právě jsem odvezl manželku s dcerou a ještě se vracím pro rodiče," vysvětloval policistům jeden z řidičů proč se chce dostat zpět do Vlachovic. V ostatních případech se jednalo o lidi, kteří mířili na sobotní nákupy do Slavičína a aktuální situaci si neuvědomili. Po osmé hodině začali policisté obec kontrolovat. Museli se ujistit zda byla evakuace stoprocentní.

„Policejní pyrotechnici v sobotu ráno za pomoci obrněných prostředků a hasičských tanků vyrazí do areálu, aby minimalizovali bezprostřední riziko dalších neřízených explozí. Pokud půjdou jejich činnosti podle předběžných odhadů, mohli by se evakuovaní lidé večer vrátit do svých domovů," uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Ta však dodala, že vzhledem ke složitosti úkonů, není vyloučeno objevení nových skutečností. Ty by mohly dobu evakuace prodloužit.

„Policie České republiky a ostatní složky IZS vyvinou maximální úsilí za účelem odstranění rizika," doplnila mluvčí.

ČTĚTE TAKÉ: Lidé z Haluzic a Lipové byli večer znovu evakuováni. Ráno přibudou i Vlachovice

Na policisty mohli ostatně lidé narazit v mnohem větší rozptylu. Jedna z hlídek patrolovala také ve Vizovicích, pod kopcem ve směru na Loučku. „Ano, jsme tu kvůli Vlachovicím. Odkláníme řidiče už zde," potvrdili.

Z neoficiálních diskuzí se zasahujícími policisty je velmi patrné, že samotným policistům je místních lidí velmi líto. „Je před Vánocemi, ti lidé by se měli věnovat úplně něčemu jinému," shodují se policisté. Integrované složky se také dokázaly vcítit do obav místních lidí o svá domácí zvířata. Podle zatím nepotvrzené informace měly v některých případech s poklízením pomáhat i hasiči.

Dnes měla ve Vlachovicích zasedat bezpečnostní rada státu. S ohledem na evakuaci se hledají náhradní prostory.

Řada silnic v okolí je uzavřená. Evakuovala se také železniční stanice Bohuslavice nad Vláří.