K tragédii málem došlo i v jednom rodinném domku ve zlínské části Kudlov. Tam se spalinami přiotrávila matka s dcerou a babičkou. Téměř na poslední chvíli je zachránil jeden z příbuzných, který je našel v bezvědomí a ihned přivolal lékaře.

Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn, který se uvolňuje při spalování paliv. Je neviditelný, bez chuti a zápachu. Právě v tom spočívá jeho největší nebezpečí.

„Člověk únik plynu z karmy nevnímá jako otravu. Dojde k poruše vědomí a usne, nedusí se,“ popsal Radovan Turek, primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení zlínské krajské nemocnice. Ta v letošním roce měla již čtyři takové případy.

„Několikrát do roka vyjíždíme i my k otravám oxidem uhelnatým. Nejsou to četné případy, ale vyskytují se hlavně během topné sezony,“ přiblížil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

Následky otravy mohou být nejenom smrtelné, ale mohou vést i k trvalému postižení člověka. Přitom stačí zcela málo. Pravidelně volat revizního technika.

„To ale řada lidí nedělá,“ konstatoval zlínský revizní technik plynových zařízení Martin Dolanský. Podle něj stačí, aby lidé jedenkrát za rok spotřebič nechali prohlédnout a vyčistit. Předejdou tak mnohým nepříjemnostem.

Zvlášť rizikovými místy jsou malé byty s vlastním kotlem či karmou v koupelně. „Tento problém nastává například v baťovských domcích, které často mívají plynové průtokové ohřívače vody. Ve chvíli, kdy jeho majitelé vymění stará dřevěná okna za plastová, dojde k utěsnění malého prostoru, spotřebič tak nemá potřebný vzduch a do místnosti se začíná uvolňovat oxid uhelnatý,“ vysvětlil Dolanský.

Přesně to je případ i Lucie Frgalové ze Zlína. Bydlí v bytě, kde je v koupelně stará karma. „V poslední době s ní máme problémy. Zhasíná. A musím říct, že mám docela strach, abychom se neudusili,“ svěřila se dívka.

Mimo pravidelné revize se však dá otravám plynem předejít pořízením alarmu. Ten dokáže spolehlivě rozeznat přítomnost oxidu uhelnatého a včas lidi varovat. Člověk pak má svůj byt pod kontrolou, a když začne plyn unikat, může včas zasáhnout. Pořízení alarmu přitom není zvlášť drahé. Vyjde na několik set korun.