Původní zpráva, kterou záchranáři dostali, mluvila dokonce o sražení dvou dětí. „Po příjezdu na místo se to však naštěstí nepotvrdilo,“ uklidnil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Profesionálům z Kroměříže a Přerova i jednotce drážních hasičů se však i přesto naskytl tragický výjev, jehož příčinu později policii popsal přímo zúčastněný strojvedoucí.

„Řídil vlak z Přerova do Nezamyslic a nejdříve si myslel, že jsou na trati pohozené staré hadry. Až z blízkosti asi padesát metrů si všiml, že jsou to dva muži. Okamžitě použil rychlobrzdu i výstražné zvukové zařízení,“ popsala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Žádný z ležících se však podle výpovědi strojvedoucího ani nepohnul a vlak už nedokázal zastavit. Co mladíky přivedlo na odlehlé místo u kolejí a poté až pod kola mohutného kolosu, však zatím není jasné.

„Mohlo jít o sebevražedný pokus. Další možností je i to, že oba muži v kolejišti usnuli. Jestli byli pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, může však u zraněného potvrdit až krevní test, u mrtvého pak nařízená soudní pitva,“ doplnila mluvčí.

Pod koly soupravy zemřel dvaadvacetiletý mladík z Kojetínska, otazníkem však zůstává, kdo je jeho společník.

„Neměl u sebe doklady, jeho totožnost neznáme,“ vysvětlila Sedláčková.

Anonymní muž přišel o obě nohy a jeho stav je stále vážný. „Po nehodě ho vrtulník ihned transportoval na traumatologické centrum Fakultní nemocnice v Olomouci,“ informoval mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.

Tamní lékaři zraněného stabilizovali, ten ale prozatím stále zůstává na přístrojích a čeká ho operace. „Zatím se rozhodujeme, zda zůstane ležet na traumatologii nebo ho přemístíme na anesteziologicko-resuscitační oddělení,“ upřesnil mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Strojvůdce, který osudný vlak řídil, se podle Českých drah nedopustil žádného prohřešku.

„Nepřekročil povolenou traťovou rychlost osmdesát kilometrů v hodině. Vlak přesto zabrzdil až po přibližně sto třiceti metrech,“ objasnila regionální mluvčí společnosti Kateřina Šubová.

Provoz na trati mezi Přerovem a Nezamyslicemi byl zastaven na tři a půl hodiny.

„Dva rychlíky z Bohumína a Brna jsme odklonili přes Olomouc a zpozdili se asi o třicet minut. Všechny regionální spoje a další dálkové rychlíky byly nahrazeny autobusovou dopravou,“ uzavřela Šubová.