více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 08. 10. 2016 v 07:55

Krajské a senátní volby ve Zlínském kraji, 2016

Druhý den krajských voleb: volíme zastupitelstvo Zlínského kraje, hejtmana Zlínského kraje a v Kroměříži ve volebním obvodu 76 také senátora.

Krajské a senátní volby ve Zlínském kraji, 2016
 
Aktualizuj
22:25

KONEC ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ. Milí čtenáři, naše on-line zpravodajství končí.

Povolební vyjednávání o možné budoucí koalici nadále sledujeme a další informace naleznete zítra na našem webu a rozšířené volební vydání s přehledem „jak volily obce v našem okrese" naleznete také v pondělí na stáncích.

Přejeme vám příjemný zbytek večera a děkujeme za pozornost.

22:14

ZAJÍMAVOST „KRIMI" (ANO 2011): Velká vdolečková loupež se v sobotu po poledni odehrála na nádvoří zlínského zámku.

Kde ve zdejším zámeckém sklípku mělo volební štáb Hnutí ANO 2011.

„Dodavatel pečivo a vlčnovské vdolečky přivezl dříve a tady ještě bylo zamknuto, tak je tady nechal venku, no a bezdomovci si tak posloužili. Nejvíc nás mrzí ty vdolečky, těch bylo hodně," posteskl si provozovatel zámecké kavárny Miroslav Kupský, který pro štáb Ano 2011 zajišťuje cattering.

Místo vlčnovských vdolečků tak nechal udělat zlínský štrůdl. V zámecké kuchyni také voněl guláš, chystaly se řízečky, kudlovské uzeniny, nepřeberné množství sýrů.

Specialitou byla jistě pomazánka z pomalu pečeného vepřového masa, nebo také pečené rozlítané ražniči se sušenými švestkami.

21:45

FAKTA (kraj) – V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu Zlínského kraje si strany po dnešních volbách rozdělí křesla v následujících počtech:

KDU-ČSL (12)
ANO 2011 (8)
ČSSD (6)
STAN (6)
KSČM (4)
Svobodní a Soukromníci (4)
ODS (3)
Hnutí Tomio Okamury SPD (2).

21:35

REAKCE NA VÝSLEDKY/ZAJÍMAVOST (ODS): „Dnes jak přijdu domů, pustím si nějakého Terminátora," odcházel z volebního štábu občanských demokratů ve Zlíně s těmito slovy a úsměvem člen regionální rady ODS Miroslav Chalánek.

„Po všech těch vážných věcech, počítání a podobně, potřebuji zrelaxovat u něčeho odlehčenějšího," vysvětlil pak.

I pro něj je důležité, že strana překonala ve volebních výsledcích z posledních let zakletou pětiprocentní hranici potřebnou pro zisk mandátu.

„Je dobře, že se to stalo, ukázalo se, že máme podporu a to je dobrý signál pro naši práci do budoucna," doplnil Miroslav Chalánek.

21:28

VYJEDNÁVÁNÍ PO VOLBÁCH (ANO 2011): Podle Margity Balaštíkové, Jiří Čunek bude novým hejtmanem Zlínského kraje.

„Velmi o to usiloval," usmála se lídryně Hnutí ANO 2011.

„Pro nás je důležité, aby naši partneři měli zájem plnit své předvolební sliby. Je také pro nás důležité posunout kraj dál," vidí případnou spolupráci s koaličními partnery.

V souvislosti s koaličním vyjednáváním Margita Balaštíková zmínila, že krajská ANO 2011 je připravena na jednání, které podle ní začne v nejbližší době.

21:18

REAKCE NA VÝSLEDKY (TOP 09): „Je to velký problém pro pravici a obrovské vítězství pro populistické a neukotvené strany. Osobně je pro mě šok, že hnutí Tomio Okamury nebo hnutí ANO mají tolik hlasů. Úspěch lidovců se dal předpokládat, Jiří Čunek má stabilní voličskou základnu. Rozhodně ale nelituji, že jsme se oddělili od STAN. Bylo to dobré rozhodnutí. TOP 09 je samostatná strana a její osamostatnění je v pořádku. Jsem ale pochopitelně zklamaný a smutný ze špatného výsledku pro naši stranu, doufal jsem, že získáme o něco více hlasů," svěřil Deníku lídr TOP 09 Vlastislav Navrátil, jehož strana krajské zastupitelstvo opouští.

20:15

REAKCE NA VÝSLEDKY (Svobodní a Soukromníci): Koalici, ale ani opozici by se lídr Svobodných a Soukromníků Ivo Valenta nebránil.

„Samozřejmě vítěz voleb si může diktovat, s kým sestaví koalici. My jsme byli v opozici celou dobu. Když k tomu dojde a budeme v ní, jsme připraveni pečlivě sledovat všechny sliby, které strany v koalici udělaly, aby je splnily. Chceme v tom případě být konstruktivní a přísnou opozicí," zdůraznil.

21:08

Z VOLEB (obec Petrůvka) – V obci Petrůvka při volbách řešili jediný problém při volbách – křížky a kroužky.

"Volby v naší obci proběhly bez komplikací. Volební účast byla překvapivá, 47.7 % což asi mnoho "tipérů" neočekávalo.

Z hlediska struktury voličů odhaduje volební komise, se že všechny věkové skupiny se uchopili voličské povinnosti stejně (nelze říci, že třeba jen přišli důchodci či někdo jiný).

Jedinou poznámkou pro tvůrce lístků je poznatek, že lidé jsou stále zvyklí vše křížkovat a tak pár preferenčním hlasů bylo u nás neplatných," sdělila pro Deník starostka Petra Polášková.

21:00

REAKCE NA VÝSLEDKY (Svobodní a Soukromníci): Pětatřicetiletý Tomáš Pajonk, který rovněž usedne v krajském zastupitelstvu z druhé pozice na kandidátce Svobodných a Soukromníků, jejímž lídrem byl Ivo Valenta.

„Jsem nadšený z toho, že jsem v České republice jediný libertariánský krajský zastupitel. Samozřejmě by bylo lepší získat více procent, ale na to, že začínáme, je to dobré. Je to pro mě závazek vůči voličům," zhodnotil Tomáš Pajonk.

20:49

REAKCE NA VÝSLEDKY (KSČM): Pouze čtyři mandáty získali komunisté, přičemž v roce 2012 jich měli devět.

V koalici byli s ČSSD a se Stranou práv občanů, nyní se chystají na základě volebních výsledků do opozice.

„Že s námi ostatní strany nechtějí jít do koalice, to víme dlouhodobě. Pravicové se vždycky vymezují před volbami. Holt budeme v opozici," potvrdil Deníku lídr KSČM Ivan Mařák.

Prohru ve volbách bere sportovně.

„Volby jsou soutěž, která vždycky nějak dopadne. Vyhrát může jen jeden. My jsme mezi poraženými a musíme to respektovat. Jsou horší věci, když se někdo na to dává, může prohrát. Na nic to svádět nebudeme, je to realita a nejsme jediní poražení," okomentoval výsledky Ivan Mařák.

20:45

REAKCE NA VÝSLEDKY (KDU-ČSL): Jiří Čunek:

„O možné koalici budu jednat se všemi stranami kromě strany komunistické. Vyjednávat s nimi budu podle pořadí, na jakém se umístili, tedy nejprve s Hnutím ANO. V hlavě již mám představu, jak by koalice mohla vypadat, ale nejprve ji chci sdělit svým kolegům," uvedl pro Deník.

20:30

REAKCE NA MÍSTNÍ VÝSLEDKY (Komentáře lídrů stran ve Valašském Meziříčí)

Jindra Mikuláštíková (ANO 2011 – město 24,61 procenta): Na místní úrovni obrovská spokojenost a poděkování politikům za odvedenou práci. Pokud jde o kraj, jsem nesmírně spokojená vzhledem k tomu, jak silného soupeře jsme měli. S více než dvaceti procenty bychom byli spokojenější, ale pořád je to druhé místo.

Zdislava Odstrčilová (KDU-ČSL – město 23,53 procenta): Z výsledku mám velkou radost. Ve vítězství v kraji jsem doufala, ale tak velký odstup od druhého hnutí ANO 2011 jsem nečekala.

Bronislava Rafajová (ČSSD – město 9,88 procenta): Očekávali jsme lepší výsledek. Jiřímu Čunkovi gratuluji k vítězství.

Jiří Varga (KSČM – město 7,51 procenta): Proti minulému období jsme ztratili mandáty, přestože naši krajští zastupitelé a radní pracovali poctivě. Je to ale vůle občanů, a tu je třeba respektovat.

Vlastislav Navrátil (TOP 09 – město 7,31 procenta): Jsem zklamaný. Tak nízký volební výsledek jsem nepředpokládal. Cílem bylo získat alespoň pět procent hlasů a mít svého zástupce v krajském zastupitelstvu.

Hana Skácalová (ODS – město 5,55 procenta): Voliči dali přednost slibům, utrácení a okamžitým bonusům pro sebe před budoucností. Jsem ale ráda, že ODS zůstala v krajském zastupitelstvu a dostala ještě šanci.

Strany, jež ve městě získaly méně než 5 procent, ale dostaly se do krajského zastupitelstva:

František Veverka (Svobodní a Soukromníci – město 4,09 procenta): Navzdory nízké volební účasti jsme se dostali do krajského zastupitelstva. Považuji to za úspěch, výzvu a doklad toho, že i malé strany mohou zaujmout.

Jiří Rethy (Starostové a nezávislí – město 4,03 procenta): Jsem rád, že voliči dali tolik hlasů naší straně a lídrovi Miroslavu Adámkovi.

20:26

REAKCE NA VÝSLEDKY (Senát – ANO 2011) - Roli jednoho z favoritů splnil v senátních volbách na Kroměřížsku kandidát hnutí ANO Jan Hašek.

Předseda Agrodružstva Postoupky získal 16,07 % hlasů a skončil tak o necelé procento druhý za zatím vítěznou lidoveckou kandidátkou Šárkou Jelínkovou.

„Určitě je pro mě příznivá zpráva, že mi voliči dali tolik hlasů, je to pro mě velká čest a chci jim za to poděkovat," řekl pro Deník úspěšný senátorský kandidát.

Výsledky voleb sleduje v sobotu navečer společně s dalšími politiky hnutí ANO na zámku ve Zlíně, a už začíná pomalu plánovat pokračování kampaně před druhým kolem.

„Moje protikandidátka je velmi silná, má podporu tradiční politické strany s věrnou účastí voličů, nicméně věřím, že mě může podpořit dostatečný počet lidí, abych ve druhém kole uspěl," dodal Jan Hašek.

20:20

ZAJÍMAVOST (KDU-ČSL) - Krajská tajemnice KDU-ČSL Karla Vaculínová:

„Vsadila jsem se o 20 litrů kvalitního vína se starostou ze Starého Města Bazalou, že nebudeme potřebovat Ivo Valentu do koalice a teď je jasné, že jsem vyhrála!" usmála se.

20:18

REAKCE NA VÝSLEDKY (Senát – ODS): Na třetím místě skončila v senátních volbách na Kroměřížsku bývalá starostka Kroměříže a nynější ředitelka tamního Domu kultury Daniela Hebnarová v barvách ODS.

Hlas jí dalo 14,44 procenta voličů.

„Samozřejmě, že mě mrzí, že jsem do druhého kola nepostoupila, ale takové jsou volby. Jsou o lidech, kteří si volí své kandidáty. Samozřejmě bych ráda popřála hodně štěstí postupujícím, a co se týče mé případné podpory ve druhém kole, jelikož reprezentuji určitou politickou stranu, tak je ještě předčasné o tom mluvit, závisí to na domluvě," řekla Deníku v sobotu navečer kandidátka občanských demokratů.

Ujistila také, že její politická kariéra určitě nekončí. „V politice se angažuji už dvacet let a určitě budu pokračovat," dodala Daniela Hebnarová

20:11

REAKCE NA VÝSLEDKY (Hnutí Tomio Okamura SPD): Nováček v krajském zastupitelstvu, lídr kandidátky Hnutí Tomio Okamury SPD Jaroslav Dvořák:

„Děkuji všem, kdo mi dali hlas a důvěru, kterou určitě nechci zklamat. Budu se snažit co nejlépe pracovat. Nyní jsme s týmem, nálada je dobrá, atmosféra pozitivní. Původně jsme totiž byli trochu pesimisté a obávali jsme se, že strana, která působí teprve rok, nemá velké šance," svěřil se Deníku.

20:09

OSLAVY (KDU-ČSL): „My jsme Valaši, jedna rodina," zpívalo se bujaře ve štábu KDU-ČSL ve Zlíně.

Vedoucí krajské kanceláře KDU-ČSL Karla Vaculínová: „Máme obrovskou radost. Už během kampaně jsme se setkávali s mnoha pozitivními ohlasy na náš program, tedy jsme věřili, že to dobře dopadne. Podle mne se ale nedá vůbec věřit průzkumům, protože zatím výsledky voleb vypadají úplně jinak, než jaké byly odhady. Průzkumy bych úplně zrušila! Pokud bude Jiří Čunek hejtmanem, určitě to bude pro Zlínský kraj velká výhra," uzavřela.

19:56

REAKCE NA VÝSLEDKY (ANO 2011): Margita Balaštíková, která vedla do voleb Hnutí ANO 2011, očekává vyjednávání o možné koalici velmi brzy.

„Čekáme na schůzku s lídrem KDU-ČSL. Míč je na jejich straně. Počkáme, s čím přijdou," konstatovala.

Osobně si myslí, že silná by byla trojkoalice KDU-ČSL, ANO a STAN.

19:53

REAKCE NA VÝSLEDKY (KDU-ČSL): Koalici by vítěz voleb Jiří Čunek rád vyjednal co nejdříve. Už příští týden by chtěl mít jasno a koalici sestavit. Zmínil ale, že pravděpodobně nezůstane starostou.

„Být poslancem a současně senátorem je téměř střet zájmů. Podobně jako být starostou a hejtmanem. Osobně bych to asi nezvládal, ale naopak může být užitečné být senátorem a hejtmanem. Křeslo starosty tedy zřejmě předám, ale zatím není jasné komu. Tady se bude vyjednávat i měsíce," uvedl pro Deník.

19:51

REAKCE NA VÝSLEDKY (STAN): „Pogratuloval jsem jasnému vítězi, Jiřímu Čunkovi. Budeme rádi, když se nám podaří dohodnout a dostaneme se do koalice, protože být v opozici je vždy horší. Navíc se zdá, že by vedení Zlínského kraje mohlo jít trochu více doprava, což bych uvítal. Nyní ale musíme počkat na jednání s vítěznou stranou," uvedl lídr STAN Stanislav Adámek.

„Prognózy pro STAN byly daleko horší, tedy jsme s výsledkem spokojeni, ale přiznám se, že jsem věřil i v ještě o něco lepší výsledek. Rozhodně jsme ale spokojeni," dodal.