VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line rozhovor s Josefem Šímou, rektorem vysoké školy CEVRO institut

Zlín - Josef Šíma vám odpovídal dnes 26. března od 16 do 17 hodin.

On-line rozhovor s Josefem Šímou, rektorem vysoké školy CEVRO institut

Přední český ekonom a rektor vysoké školy CEVRO institut

Tento rozhovor byl ukončen dne 26.3.2013
DOTAZ: Dobrý den,
Denně jsme svědky nových a stále větších zásahů státu směrem k společnosti, Je mi jasné, že vůle ke změně musí vzejít ze společnosti a z demokratických voleb, ale tato možnost je, jak i určitě sám víte, málo pravděpodobná a zdá se že i v daleké budoucnosti. Jaké jsou možnosti změny nejenom v teroretické ale i praktické rovině a existují tedy způsoby jak vůbec změnit stávající systém státního kolosu?
děkuji
ODPOVĚĎ:Navzdory dnešním problémům existuje jistá naděje, že by bylo možné uskutečnit změnu. Jsme totiž uprostřed krize a jedině v dobách krizí změny nastávají. nyní je pouze otázka jakým směrem tato změna povede. Vidíme v Řecku davy protestujících, kteří mávají rudými vlajkami, my však, díky naší zkušenosti s komunismem bychom měli logicky hledat změnu druhým směrem, tedy ve snížení moci státu. Jestli naše komunistická zkušenost má být nějak užitečná, je to právě teď.
DOTAZ: Jste levicový, nebo pravicový ekonom? Jste pro zdanění finančních transakcí? Jste pro zvýšení DPH, nebo jste vůbec pro DPH? Jste pro daň z příjmu? Vyznáváte keynese, nebo rothbarda?
ODPOVĚĎ:Dnes, kdy se přerozděluje polovina HDP všichni ekonomové bez ohledu na konkrétní školu uvnitř ekonomie, musí tušit, že stávající systém regulací hospodářství není déle udržitelný. I kdyby státy chtěly více přerozdělovat, nepodaří se jim to a nechce-li ministr financí spáchat ekonomickou sebevraždu, musí nás přestat zadlužovat. DPH je jedna z nejhorších daní a její další zvyšování by hrubě dopadlo na životní úroveň obyvatel. Když byl před lety v ČR slavný ekonom Milton Friedman, radil nám, abychom DPH vůbec nezaváděli. V této radě je mnoho pravdy. Přeložil jsem několik knih od profesora Rothbarda, ale myslím, že kdyby Keynes mohl vidět, co se dnes v jeho jménu děje, byl by proti. Člověk tedy nemusí být rothbardovcem, aby měl silné výhrady vůči dnešní neudržitelné podobě veřejných financí a rozsahu státních aktivit.
DOTAZ: Vazený pane profesore,
Co říkáte na názor,že jedine,co by EU a hlavně ČR pomohlo,je přestat být nadmíru socialní na úkor lidí a firem,které ještě úředníci nezlomili. Myslím,že konečně by se měl uznat "švarcsystém" jako základ zdravé ekonomiky.
Ještě bych ráda dodala,ze pana prof.si velice vážím.
ODPOVĚĎ:Problém mnohých dnešních "sociálních" politik je to, že jsou hluboce antisociální. Břímě vládní snahy pomoci typicky dopadá na nejzranitelnější a nejslabší skupiny obyvatelstva. Jakékoliv opatření, které zjednoduší zaměstnávání, jako například legální možnost využití švarcsystému je krok správným směrem a který pomůže lidem najít práci a postarat se sami o sebe. Jinak vytvoříme společnost, kde každý druhý bude mít ruku nataženou směrem ke státu a bude na něm závislý. Tím také zdegeneruje politický systém, protože lidé ve volbách budou de facto hlasovat o výši svých sociálních dávek, případně - jsou-li v pozici státních zaměstnanců - o výši svých výplat.
DOTAZ: Škodí podle vás Nečasova vláda České republice? Byli by sociální demokraté lepšímí správci naší vlasti?
ODPOVĚĎ:Nečasova vláda promarnila velkou šanci posunout pomocí reforem klíčových sektorů ekonomiky hospodářství k větší ekonomické svobodě. Kompromisy, které dělala, nejenže nenaplnily očekávání, ale též do značné míry zdiskreditovaly pravicovou politiku. Nikdo se proto nemůže divit, když velká část obyvatelstva bude volit levici. Pravice, která zvyšuje daně a masivně zadlužuje nás všechny si asi opravdu nezaslouží, aby dále vládla. Levicová vláda pravděpodobně nebude dělat o mnoho jinou politiku, která negativně dopadne na životy lidí, spotřebitelů i podnikatelů. V této situaci ale budou následně lidé správně vinit levicová opatření, jež tato negativa přinášejí. A možná po dalších volbách přijde druhá šance pro reformování neudržitelných státních politik, snížení daní a zjednodušení podnikání.
DOTAZ: Dobrý den, nevyznám se v akademických hodnostech. Co vlastně znamená to, že jste rektor? A co to obnáší?
ODPOVĚĎ:Jako rektor stojím v čele vysoké školy a odpovídám za její chod. V mém případě jde o malou, elitní soukromou vysokou školu CEVRO Institut, na které studuje cca 700 studentů, kteří se rozhodli být právníky, politology nebo nyní nově studovat hospodářskou politiku.
DOTAZ: Dobrý den, jsem povoláním pedagog a do ekonomie moc nevidím. Kdybyste měl v ČR jmenovat (vedle vás, pochopitelně) ekonomy, které sledovat, pokud mě zajímají témata, o kterých často hovoříte...koho byste doporučil? Mám vždy pocit, že někdo mluví rozumně v této otázce, ale méně pak v jiné... Jiní jsou asi moc opatrní... Jsou v ČR ještě nějací zastánci konzistentního laissez-faire?
ODPOVĚĎ:Na našem území před více než sto lety vznikl jeden mimořádný myšlenkový proud, takzvaná rakouská škola. Mnozí jej považují za jediný humanistický přístup k ekonomii, který v sobě obsahuje též studium významu soukromého vlastnictví či prvky politické filosofie. Dnešní ekonomové jsou totiž mnohdy šarlatány, kteří se pokouší věštit budoucnost, hovoří pouze o nesrozumitelných makroekonomických číslech a zcela zapomněli, že základním aktérem společenského a ekonomického dění je člověk "z masa a kostí", o kterého nám musí jít především. právě autoři rakouské školy nám toto neustále připomínají a jejich popularita roste právě v okamžicích, kdy populární ekonomičtí šarlatáni žádné vysvětlení poskytnout nedokáží. Dnešní krize je přesně okamžikem, kdy se toto děje. V ČR najdeme mimořádnou koncentraci autorů, kteří se k rakouské škole hlásí a její myšlenky dále rozpracovávají. A právě tito jsou nejkonzistentnějšími zastánci laissez-faire.
DOTAZ: Je podle vás pro Českou republiku ekonomicky atraktivní pořád fotbalový šampionát?
ODPOVĚĎ:Velké sportovní události jako olympiády, MS, lyžařské šampionáty, typicky znamenají významné ztráty, které následně země pracně splácejí. Proto bych raději stavěl oživení české ekonomiky na klasičtějších postupech, jako je snížení daní a zkvalitnění podnikatelského prostředí.
DOTAZ: Dovedete si představit, že by zlínský senátor T. Okamura byl českým prezidentem?
ODPOVĚĎ:Lidé obecně přeceňují význam politických postů. Možná by případný úspěch senátora Okamury v boji o prezidentský post právě na tuto skutečnost ukázal a odvedl pozornost lidí od politiky k soustředění se na aktivity, kde se bohatství vytváří a nikoli pouze přerozděluje.
DOTAZ: Dobrý den,


myslíte, že se ještě máme bát konkurence z Číny, nebo se to časem obrátí a bude spíše poptávka po kvalitních výrobcích než po levných. Mám na mysli například textilní výrobu, bižuterii a podpobně, kterou konkurence z východu v řadě měst u nás v podstatě zlikvidovala. Díky...
ODPOVĚĎ:Nesmíme zapomínat na to, že jsme to my spotřebitelé, kteří v konečném důsledku rozhodujeme, kde a co se bude vyrábět. Dodávky zboží z Číny jsou pouze reakcí na poptávku lidí v ČR a jejich ochotu utrácet své těžce vydělané peníze za tyto výrobky. V okamžiku, kdy bychom přestali mít o čínské výrobky zájem, okamžitě by z českých pultů zmizely. Kouzlo trhů spočívá v tom, že dokáží uspokojit naše přání v celé šíři. Od levných a méně kvalitních výrobků až po kvalitnější a dražší. Nikdo centrálně nerozhoduje, co se bude dovážet. Jsme to my, kdo tento problém má plně v rukou. A nezapomínejme též na to, že úspora, která vznikne nákupem levnějších výrobků z Číny, představuje peníze, které nyní máme k dispozici ke koupi dalších věcí, které jsme si dříve vůbec nemohli dovolit.
DOTAZ: Dobrý den, je stále svět v ekonomické krizi, nebo v ní zůstala jen Česká republika?
ODPOVĚĎ:Krize na Českou republiku ještě plně nedolehla. Podívejte se na jih Evropy, co se může stát, a to ještě zdaleka nevidíme konec problémů, kterým tato část světa čelí. Mladí lidé bez práce, vláda v dluzích, občané bez hotovosti, a protesty v ulicích. Buďme rádi, že naše ekonomika prozatím vykazuje značnou flexibilitu a schopnost přežít toto těžké období. Doufejme, že nová vládní opatření, která ekonomiku dusí, tuto flexibilitu nedokáží zničit.
DOTAZ: Pane profesore, je podle vás špatně, že je na českých vysokých školách tolik Slováků? Přece jen zabírají místo českým studentům jako například ve Zlíně.
ODPOVĚĎ:České vysoké školy by se měly otevřít na všechny světové strany. Bohužel školství patří mezi nejméně reformované oblasti a kvůli tomu například soukromé vysoké školy velmi trpí. Musí se potýkat s dotovanou konkurencí veřejných škol, což v jiných sektorech ekonomiky nevidíme. Tyto obtíže však mají alespoň jedno pozitivum. Soukromé vysoké školy, jako v jejímž čele stojím, musí velmi inovovat a pečovat o své studenty, aby si obhájily své místo na výsluní. I proto dnes lidé vědí, že dělící linie mezi dobrými a špatnými školami není totožná s dělením na veřejné a soukromé školy. Nyní záleží více než kdy jindy odkud konkrétně svůj diplom máte - a to je rozhodně krok správným směrem, protože nutí lidi dívat se pod pokličku na skutečné výsledky konkrétních škol.
DOTAZ: dobrý den, můžete mi ve zkratce vysvětlit, co se to teď děje na Kypru? a hrozí něco takového i nám? díky za odpověď, cyril
ODPOVĚĎ:Současné dění na Kypru jen ilustruje co se děje, když vlády vytloukají klín klínem. Na Kypr byly přeneseny problémy Řecka a kyperské banky tak trpí za nákup bezcenných řeckých dluhů. Zdanění vkladů v kyperských bankách je hřebíčkem do rakve důvěry v kyperské bankovnictví a nenapravitelně poničí pověst Kypru jako daňového ráje.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT