Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s primářem neurologie KNTB Janem Bartoníkem

Jaká jsou nejčastější neurologická onemocnění? Jak rozeznat běžnou bolest od počátků vážnější choroby? Jak vypadá moderní léčba a co vám musí být, abyste dostali lázně? Nejen na to jste se mohli ptát primáře neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jana Bartoníka. Odpovídal vám ve středu 16. srpna mezi 10. a 11. hodinou

ON-LINE rozhovor s primářem neurologie KNTB Janem Bartoníkem

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník

Tento rozhovor byl ukončen dne 16.8.2017
DOTAZ: Dobrý den paní primáři, chci se zeptat, zda je dobře léčitelná neuropatie u diabetiků ? Stále ještě často slýchám, že jediné řešení je uřezaná končetina.
ODPOVĚĎ:Diabetická neuropatie je bohužel běžná komplikace diabetu. Základní léčbou je dobrá kompenzace diabetu, bohužel není zde přímá úměra mezi dobrou kompenzací diabetu a intenzitou potíží způsobených neuropatií. Příčinná léčba bohužel není k dispozici, můžeme jen velmi dobře ovlivnit nepříjemné pocity charakteru brnění, pálení a bolestí řadou účinných preparátů. Volba je na neurologovi.
DOTAZ: Chtěla bych se zeptat, zda už se přišlo na to, co způsobuje náměsíčnost. Někde jsem slyšela, že to může být druh nebo forma epilepsie. Je to pravda? Dá se to léčit? Děkuji
ODPOVĚĎ:Náměsíčnost, neboli somnambulismus patří do skupiny spánkových poruch nazývajících se parasomnie. Výskyt je vázán na předškolní a školní věk, do dospělosti přetrvávají výjimečně. Objevují se v první třetině noci a jsou typickou poruchou probouzecí reakce. Charakteristické jsou stavy stereotypního chování s posazováním, nebo postavováním a chůzovými mechanismy. Na událost si pacient nepamatuje. Atutomatické pohybové mechanismy způsobují i určité formy epilepsie, proto je nutno tuto etiologii vyloučit. Ale náměsíčnost jako taková není onemocněním spadajícím o skupiny epilepsií.
DOTAZ: Prosím mám od 18 let bolest páteře hodně přetěžované prací na stavbě a polích teď beru náplastí ale jak trochu víc dělám tak mě od páteře střílí do nohou brní mě a bolí někdy nevím co stím mám možnost i fúze ale to pomůže tak na měsíc poradíte co by bylo vhodné pro mě jsem už druhý rok v důchodu moc pěkně děkuji za tadu přeji krásný den Stuchlikova
ODPOVĚĎ:Odpověď je komplikovaná, příčinou chronických bolestí zad je převážně degenerativní postižení páteře charakteru postižení plotének, meziobratlových kloubů, v pozdějším věku i nezanedbatelný podíl osteroporosy zejména u žen. Přesnou příčinu by ve Vašem případě přineslo podrobnější vyšetření. Základem léčby je úprava pohybového režimu, vyvarování se nadměrné zátěže, ztrnulých poloh a hlavně rehabilitační léčba zaměřená na změnu dosavadních pohybových stereotypů.
DOTAZ: Vážený pane primáři,již více jak 2 roky mám problém-konečky prstů-1.článek mám červené velmi citlivé-někdy zčervenají víc a jsou dost bolestivé.V současné době již nemohu do nich ani nic bez bolesti vzít,bolest mě budí i v noci.Už jsem s tím byla u různých lékařů a neví si s tím nikdo rady.Zkoušela jsem i různé léky -naprosto žádný efekt ani posun.Bylo mi doporučeno ,že se stím musím naučit žít,což asi není řešení.Děkuji předem za odpověd.
ODPOVĚĎ:Zjištění příčiny Vašich potíží není jednoduché, z toho co jste napsala mohu nejspíše uvažovat o tzv. vasoneurose, tzn. neadekvátní reakci nervového a cévního systému zejména na teplotní změny. Nepíšete zda se potíže objevují zejména při působení chladu, což by bylo typické. Pokud jsou postiženy všechny prsty na ruce je neurologická příčina málo pravděpodobná. Léčba je obtížná a bohužel málo efektivní.
DOTAZ: Dobrý den,je mi 63 let a léčím se na vysoký krevní tlak a beru hormony po odebrání půlky štítné žlázy. Dotaz: prosím každé ráno mne vzbudí bolesti a mravenčení obou celých rukou. Prosím co to mám a jak se léčit? Je to velmi nepříjemné. Trnuti rukou mám i někdy přes den třeba když něco držím v pokrčené ruce. Někdy mne bolí mezi lopatkami. Díky moc
ODPOVĚĎ:Mohlo by se jednat o tzv. syndrom karpálního tunelu mi když popis potíží není jednoznačný. Doporučuji neurologické vyšetření, které ev. doporučí elektromyografické vyšetření. Na jejich podkladě je možno stanovit další postup.
DOTAZ: Dobrý den pane primáři,
budu výjimkou, ale nemám na Vás dotaz, jen Vás chci srdečně pozdravit a poděkovat za vše, co jste při mé léčbě udělal a jak moc jste mi pomohl.
Mějte se moc pěkně
Zdraví Veronika Klímová
ODPOVĚĎ:Děkuji, přeji vše nejlepší
DOTAZ: Myslím, že mám celkem dobrou psychickou odolnost (ustála jsem například ztrátu zaměstnání ve vyšším věku bez antidepresiv), ale co se týče fyzické bolesti, jsem "posera". Mě zkrátka všechno bolí víc než ostatní. Jak je to možné? Dá se odolnost vůči bolesti nějak posílit, natrénovat?
ODPOVĚĎ:Bolest je subjektivní vjem, který závisí na řadě faktorů, které ve většině případů nejsme schopni výrazněji ovlivnit. Bolest jako vjem má několik složek, jednak somatickou, která je způsobena přímým poškozením jednotlivých systémů a jednak složku emoční jejíž intenzita je dána závažností poškození daného systému, dále předchozí zkušeností a dále s obecným psychickým nastavením organismu. Obecně lze říci, že bolest je signálem, že v organismu probíhá nežádoucí jev, nelze ji podceňovat. Nemám povědomí o tom, že by se odolnost proto bolesti dala posílit nebo natrénovat. Vždy je nutné příčinu bolesti objasnit.
DOTAZ: Dobrý den pane primáři, čím se vlastně oddělení neurologie prioritně zabývá? S jakými zdravotními problémy, třeba i urgentními? se k vám mohu dostat? Děkuji za vysvětlení
ODPOVĚĎ:Neurologie jako obor se zabývá strukturálními onemocněními nervového systému. K urgentním potížím, kvůli kterým můžete být odeslán na neurologii patří cévní mozkové příhody, bolesti hlavy, epileptické záchvaty, náhle vzniklé poruchy hybnosti, atd. Další indikací k hospitalizaci jsou podezření na tzv. neurodegenerativní onemocnění, např. Parkinsonova nemoc, Alzheimerova nemoc, ALS, poruchy neuromuskulární, myopatie, podezření na neuroinfekci, poruchy periferních nervů a posléze i pohybovaná onemocnění páteře. U akutní stavů je nutno kontaktovat RZP, u stavů nevyžadujících okamžité řešení je nutné doporučení ambulantního neurologa, výjimečně doporučení praktického lékaře.
DOTAZ: Před pár lety jsem prodělala atak paniky s částečným výpadkem času, byla jsem ale stále při vědomí. Co se mně to vlastně stalo a proč? Ví se, co je spouštěč takové situace? A může se to opakovat?
ODPOVĚĎ:Podle Vašeho sdělení jste prodělala panickou ataku, což je stav charakterizovaný v prvé řadě úzkostí spojenou s řadou dalších příznaků, jako jsou dušnost, bolesti na hrudníku, brnění končetin, závratě, pocit na omdlení, neurčité bolesti břicha atd. Amnesie není zcela typická ale může být přítomna. Spouštěcí mechanismus není zcela objasněn, není ale úplně závislý na konkrétní situaci, jak okolní tak i psychické. Jedná se více méně o záchvatovitý stav, vůlí neovlivnitelný mající vztah k neutransmiterové poruše metabolismu serotoninu. Je li stav správně diagnostikován existuje velmi efektivní léčba.
DOTAZ: jaké nové diagnostické postupy nebo nové přístroje používáte ve své praxi? Je velký rozdíl v léčbě neurologických pacientů nyní a před 50 lety?
ODPOVĚĎ:Neurologie a neurovědy obecně se zejména za posledních 30 let (což může objektivně posoudit, jako neurolog pracuji od r 1981) neuvěřitelně změnily. Současné diagnostické metody umožňují a potažmo léčit řadu onemocnění, která byla v minulosti považovány a za neléčitelné. První základním krokem ke zlepšení diagnostiky nervových nemocí bylo uvedení CT do praxe v roce 1974. Dále to bylo rozvoj neurofyzilogických metod jako EEG, EMG, Evokovaných potenciálů. Další zásadní změnou v 80 letech minulého století byla magnetická resonance, pomocí které jsme se dostali na kliub nejen mozkovým nádorům, ale i řadě degenerativních nervových nemocí. Neuvěřitelný pokrok zaznamenala genetika, v poslední době zaznamenáváme nárůst dostupnosti metod nukleární medicíny zejména PET CT vyšetření (konkrétně i v naší nemocnici) , která dokáží verifikovat závažná neurodegenerativní onemocnění i v počáteční fázi. Ruku v ruce s poznáváním příčin onemocnění se mění farmakoterapie. Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor, který velmi dobře využívá možnosti současných technologií a má před sebou řadu dalších výzev, na které bude muset odpovědět.
DOTAZ: Dobrý den pane Bartoníku,
chtěla bych se Vás zeptat na jeden můj problém. Často mívám migrény - bolí mne polovina hlavy, je to pulzující a palčivá bolest hlavně v oblasti oka a za ním. Občas se jakoby přesouvá na spánky a okraj čela, někdy i dozadu na temeno. Pod slovem často myslím alespoň 1x do měsíce, dříve to bývalo i 3x. Za pět let se mi nepodařilo zjistit, čím to může být, pravděpodobně k tomu přispívá stres a menstruace. Stává se, že mi na bolest nezabere ani prášek (ibalgin, migralgin, nimesil). Mohlo by to znamenat vážnější problém?

Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Podle popisu potíží se skutečně může jednat o migrénu. Nutné je vyšetření u neurologa, protože v současnosti jsou k dispozici účinné léky jak na migrenosní záchvat, tak i léky působící preventivně proti vzniku migrény.
DOTAZ: Pane primáři, setkal jste se v praxi s člověkem po lobotomii nebo jiným podobným zásahem do mozku? A otázka druhá, jak je možné, že nekteří mohou žít i bez znatelné části mozku, jaktože to přežijí? děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:Lobotomie ( hlavně frontálních laloků) byla léčebnou metodou v psychiatrii při farmakoresistentních psychózách - krásný příklad je ve Formanově filmu "let přes kukačí hnízdo") V současnosti je tato léčebná metoda opuštěna, setkáváme se však s případy, kdy hlavně pro tumorosní léze, je část mozkových laloků odoperována. Příznaky pak vyplývají z lokalizace zákroku, od toho se odvíjí symptomy. Pro lidskou existenci a psychickou integritu je nutná spolupráce a činnost celého mozku, navenek však poškození jeho různých částí může vypadat různě. Poškození parietálního laloku vede kontralaterálně k různým formám ochrnutí dané poloviny těla, poruchách řeči, poškození frontálních laloků vede zejména ke změně osobnosti, poškození temporálních laloků vede k poruchách paměti, poruchách orientace, zmatenosti atd. Důležité, je která hemisféra je dominantní, liší se o sebe symptomy při porušení levé a pravé hemisféry
DOTAZ: Dobrý den, ráda bych se zeptala, když nás to něco spojené s neurologií bolí. proč jsme objednáváni třeba za dva měsíce, kdy to jednak musíme nějak přečkat a akutní se stává vleklým.
Děkuji za odpověď,
Stanislava Bartoníková(bedělám si legraci, je to fakt moje přímení:-))
ODPOVĚĎ:Otázka spíš než na mně směřuje ke zdravotním pojišťovnám. Akutní stavy v neurologii jsou řešeny cestou RZP okamžitě, potíže neakutní jsou řešeny cestou ambulantních neurologů, kde mohou být objednací doby i několikaměsíční. Pokud nehrozí nebezpečí z prodlení nic se neděje. Ve Velké Británii byste čekala na neurologické vyšetření klidně i přes rok.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení