Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE rozhovor s Radkem Vondráčkem, lídrem hnutí ANO

Boj s korupcí, otázky zdravotnictví i rozvoj dopravní sítě. Nejen na to se můžete ptá Radka Vondráčka, lídra kandidátky hnutí ANO ve Zlínském kraji pro parlamentní volby. Radek Vondráček odpovídal ve čtvrtek 12.října od 13 do 14 hodin.

ON-LINE rozhovor s Radkem Vondráčkem, lídrem hnutí ANO

Radek Vondráček

Tento rozhovor byl ukončen dne 12.10.2017
DOTAZ: Dobrý den,
jaký máte názor na "základní nepodmíněný příjem".

►http://zakladninepodminenyprijem.cz/◄
ODPOVĚĎ:Je to relativně nová myšlenka. Já nejsem vyloženě odborník na toto téma, takže vím, že se o tom hodně mluví, je tendence to různě zkoušet. Já jsem spíše konzervativní a v České republice je zapotřebí spíše stabilizovat, než zkoušet nové experimenty. Obecně jsem spíše proti sociálnímu inženýrství tohoto typu.
DOTAZ: Dobrý den ,
prosím - z největší pravděpodobností budete Vy (Vaše strana ANO) po volbách sestavovat vládu a ministry .Chtěl bych vědět , zda pak okamžitě vyhodíte a vyměníte zkorumpované a neschopné policajty , vyšetřovatele ,st .zástupce apod , vč. polic. presidenta .
ODPOVĚĎ:Jak určitě víte, státní zástupci jsou sice součástí moci výkonné, ale měli by působit nezávisle a politici by do personálních otázek zasahovat neměli. O tom jsem přesvědčen. Obdobně je to samozřejmě s policií. Takže pořádek si tyto složky musí udělat sami. Bohužel, některé kauzy z poslední doby, jako např. policejní reorganizace nepřispěly k důvěře k policii a určitě jsem zastáncem toho, aby se prováděla důsledná vnitřní kontrola a aby se zvýšila kvalita práce policie i státního zastupitelství. Jestliže existuje podezření z korupce nebo ovlivnění nezávislého trestního řízení, pak stačí v podstatě jediné - důsledně tyto případy šetřit, přivést případně až k soudu a odsoudit. To se bohužel u nás neděje. A to pomůže.
DOTAZ: Dobrý den,
vstupem do ANO jste se chtěl “přiživit” na jménu Babiš,nebo opravdu podporujete a stojíte za tímto člověkem? Opravdu máte za potřebí dělat ze sebe ,s prominutím,šaška,který stojí za obviněným,nedejbože, budoucím premiérem??

S přáním brzkého konce ANO a KSČM v ČR
Filip O.
ODPOVĚĎ:Povoláním jsem advokát s poměrně úspěšnou praxí a neměl jsem a nemám potřebu se jakkoliv přiživovat. Do politiky jsem šel z přesvědčení, což mi možná stejně, podle tónu Vaší otázky, neuvěříte. A podle Vaší definice je šaškem tedy vlastně každý obhájce, protože je to jeho role postavit se za obviněného a prokázat jeho nevinu. V politice je to stejné a svobodná diskuze, obhajoba vlastních názorů jsou základním pilířem demokracie. Také presumpce neviny patří mezi základní rysy právního státu. Respektuji, že si nejste voličem našeho hnutí a není Vám veřejný život lhostejný a vyjadřujete se. To, že chci, aby bylo všem měřeno stejným metrem a bojuji za to, aby se sdělovala fakta a nikoli domněnky a například trestní řízení, aby probíhalo na základě existujících trestních důkazů, tím bojuji i za Vás, za sebe, za všechny. Třeba si na mne jednou vzpomenete. Ono to totiž už potkalo více politických subjektů. Já osobně zažil kauzu pana Bohuslava Svobody.
DOTAZ: Dobrý den,

rád bych se zeptal, jestli si myslíte, že je správné dělat přednášky pro studenty v rámci jejich hodin? Nejde mi o téma, ale spíš o morální stránku věci, jelikož jste z určité politické organizace a přeci jenom propagujete určitým způsobem sebe. Když už, nemělo by to být po škole a dobrovolné?

Díky za odpověď, mějte se
ODPOVĚĎ:Nejsem a priori proti tomu, aby politicky aktivní lidé přednášeli studentům. Naopak to může být velmi přínosné a může to pomoci trochu více přitáhnout pozornost mladých lidí k tomu, co se v jejich zemi děje a k veřejnému životu. Aby první odpověď na otázku - Co je to politika, nezazněla automaticky krátká odpověď - svinstvo. Což se mi bohužel stává docela často. Určitě by měli mít studenti možnost mluvit i s ústavními činiteli. Protože je to součást našeho života, našeho státního zřízení. Já osobně jsem navštívil střední školu v San Diegu v Kalifornii a v hodině politických věd jsem promluvil ke studentům. Brali to jako běžnou věc. Zvou si takovéto hosty do svých hodin a mé návštěvy si vážili. Tak by to mohlo být i u nás, ale samozřejmě na morálních vlastnostech přednášejícího, aby si z toho nedělal nějakou osobní kampaň.
DOTAZ: A co uděláte s těma důchodama?Beru 10010, za celoživotní dřinu, jak z teho má vyžít? Nebýt děcek, tak už snad ani nejsu. Je to tu samý podvod, pan Babiš má miliardy a ostatní nic!
ODPOVĚĎ:Mám za sebou už pár týdnů kontaktní kampaně, se seniory mluvím docela často. Je mi jasné, že to není jednoduché. Životní úroveň za tyto peníze je nedůstojná. Rád bych proto nejen pro své rodiče, ale i pro všechny seniory dosáhl toho, aby se situace zlepšila. Každá strana má určitě ve svých programech nějaké sliby pro důchodce. V našem programu nalezne několik promyšlených a propočítaných bodů jak navýšit starobní důchody. A za ty se budeme bít. Nejde ale jenom o samotnou penzi, ale i o úroveň dalších služeb, jak se společnost stará o seniory a jak jim zajišťuje důstojné stáří. A tam má stát taky ještě obrovský dluh. Za poslední čtyři roky se pro seniory udělalo hodně a tenhle trend musí pokračovat. K těm miliardám o kterých píšete, ještě dodám, že pan Babiš patří jako fyzická osoba mezi největší soukromé přispěvatele na různé dobročinné účely a může jít příkladem. Ale tyto dvě věci zkrátka nejde míchat dohromady.
DOTAZ: Dobrý den, vaše hnutí se snaží řešit otázku šedé ekonomiky, nicméně v této zemi je přes 800 tisíc lidí v exekuci a počet exekucí přesáhl 4.5 milionu. Tito lidé jsou ekonomicky paralyzovaní a odkázání na šedou ekonomiku. Exekuce postihuje, jak plat, tak i prostředky na účtu. Fakticky tak pro ně normální pracovní poměr znamená ekonomickou smrt a nemožnost udržet jej. Jak chcete tento problém řešit? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Vycházím z trošku jiných čísel, než uvádíte. V neřešitelné dluhové pasti je asi výrazně méně lidí, než 800 tisíc, nicméně je to velký problém a časovaná sociální bomba, které jsem si moc dobře vědom. Brzy se mohou objevit další, navazující společenské problémy. Zodpovědná vláda, resp. parlament budou muset v nejbližších letech přijmout nějaké opatření, jak této skupině lidí pomoci. Možná víte, že v tomto volebním období začalo projednání novely insolvenčního zákona ve které se navrhuje několik nových typů oddlužení. Z časových důvodů už ale zákon přijat nebyl. Provázela ho obrovská diskuze, protože se musí najít nějaký rozumný kompromis a rovnováha mezi snahou pomoci zadluženým lidem a zároveň nehazardovat s tím, že se budou hromadně odpouštět dluhy na úkor věřitelů, což by vedlo k vypuštění negativního signálu do společnosti, že se vlastně dluhy nemusí platit. To bys se nám za pár let vrátilo jako bumerang a situace by byla ještě horší. Budu-li mít možnost a budu zvolen, budu se prací na novém zákonu určitě účastnit a mám velký zájem, aby se našla řešení přijatelné pro všechny lidi a napříč politickým spektrem. Sledujte nás pečlivě:-)
DOTAZ: Co si myslíte o tom lithiu? To vážně stát neumí těžit sám?
ODPOVĚĎ:K diskuzi kdo umí těžit lithium jsme se ještě nedostali. Teď jde o to, že někde někdo, bez předchozí diskuze něco podepsal, a že to případně může ohrozit ekonomické zájmy České republiky, o tom se snad ani nemusím rozepisovat. Vzpomeňte si jenom na Diag Human, kde šlo "jen" o dopis, a tady je celé memorandum. A obhajobu, že o nic nešlo, prostě neberu. Kdyby o nic nešlo, tak proč by se to podepisovalo? A jestli o něco šlo, tak je otázka stejná, proč se to tedy podepisovalo? Já sám momentálně materiály a podklady, které jsem si sehnal, teprve studuji, protože nejsem odborník na těžbu, hodnotím spíše právní stránku věci a právní rizika. Naprosto nechápu snahu ČSSD pořád něco mlžit, vytahovat jiná témata. Je především v jejich zájmu věc řádně vysvětlit a obhájit. Vzhledem k historickým zkušenostem, jako je například OKD, se mi nikdo nemůže divit, že jsem podezíravý a opatrný.
DOTAZ: Ceny bytů a nájmy jdou prudce nahoru, bydlení je pomalu luxusní záležitost. Nejde jen o mladé. Je zajímavé, že prudce rostou ceny všech základních věcí, bez kterých to nejde. Máte skutečný plán co s tím a ne jen na papíře pro volby?
ODPOVĚĎ:Mě se na našem programu právě nejvíc líbí, že návrhy v něm obsažené jsou reálné a dopředu spočítané. Dotáhnout do konce zákon o sociálním bydlení bude určitě patřit mezi priority nové vlády. Zvlášť, když je ohroženo čerpání evropských peněz na výstavbu, které jsou k tomu určeny. Všechno musíme stihnout do konce programového období. Bohužel, návrh zákona, který byl v této sněmovně, a který se nedoprojednal, čelil obrovské kritice zvlášť ze stran obcí, jeho kvalita nebyla dostatečná a já bych pro něj ruku zvednout nemohl. Co se týče rostoucích cen potravin, ceny rostou obecně, ekonomika se zahřívá. Podstatné je, aby současně měli lidé dostatek finančních prostředků, aby rostly mzdy. Důležitá je tedy reálná hodnota zboží, to jest, kolik si za jednu výplatu můžete koupit, a tady podle mých informací, naštěstí ke skokovému zvyšování nedošlo.
DOTAZ: Nakolik podle vás ovlivní kauza s Andrejem Babišem volby do PS? například i ve Zlínském kraji?
ODPOVĚĎ:Nejsem politolog, ani specialista na odhady, na to nedokážu odpovědět. Zkušenosti z naší kontaktní kampaně mám spíše pozitivní. Lidi to stmeluje a vysloveně nám fandí. Přece jenom, těch náhod, že se vše objevilo v předvolebním období, je už opravdu příliš. Jestli to něco ovlivní určitě, tak je to postoj lidí k politice. Ti jsou z toho už často otrávení a nelíbí se jim šíření blbé nálady. Namísto toho, abys se řešila věcná témata a pracovalo se na tom, jak věci zlepšit.
DOTAZ: Podle mě je potřeba řešit lichvářské společnosti, exekuce apod. a to "od hlavy". Jak je možné, že v naší společnosti legálně fungují? je zakázaná reklama na cigarety, ale i v TV nevidím nic jiného než samé půjčky. Jaký je váš názor? Jaké je hlavně řešení? _Děkuji.
ODPOVĚĎ:Myslím, že se situace výrazně zlepšila, protože jsme přijali poměrně přísnou novelu o spotřebitelském úvěru. V podstatě to znamenalo konec všelijakých pokoutných půčovatelů, jak jste je mohli znát z dřívějška, kteří pro pár korun byli schopni připravit lidi o dům. Nyní vše podléhá pravidlům, půjčovatelé skládají kauce a podléhají dozoru. Na druhou stranu, není možné je úplně zakázat, protože pro některé občany je to možnost, jak získat finanční prostředky i mimo bankovní sektor. Můžeme se podívat třeba i do zahraničí, tyto služby jsou žádané všude na světě. Jejich zákaz by dopadl podobně jako prohibice. Jen by se vše přesunulo do černé ekonomiky.
DOTAZ: Váš předseda prohlásil, že malé a začínající firmy jsou na nic. Apple vznikl v garáži, Facebook a Microsoft na studentské koleji a podobně. Skupina vašeho předsedy se na tyto firmy nechytá ani omylem Jak chcete podporovat nově vznikající projekty, abychom se vymanily ze montoven a skladů? Snaha nahnat děti do učilišť s mizernými pedagogy vygeneruje za 20 let hromadu neuplatnitelných lidí.
ODPOVĚĎ:Pokud vím, pan předseda toto nikdy neřekl a i ta jeho jiná věta o velkých podnicích, která se proti němu někdy používá, byla vytržena z kontextu. Okamžitě ten výrok následně korigoval. Osobně jsem byl s panem Babišem v několika rodinných firmách, kde začínali od nuly a pan Babiš je maximálně podporuje, je z nich nadšený a říká, že přesně takto by se to mělo dělat. Úplně s Vámi souhlasím, že přesně do takovýchto podniků musí směřovat prostředky státu na inovace a rozvoj. To je cesta, jak rozvíjet českou ekonomiku. Montovnám a skladům doufám už odzvonilo, není pro ně žádný důvod. Naopak máme nedostatek pracovníků ve všech možných odvětvích. Co se týče učilišť, tak to, že řada řemeslných oborů zůstává neobsazených, je velký problém, na který máme zaděláno do budoucna. Nemyslím si, že by absolventi učilišť měli problém s svým uplatněním, právě naopak. A v zájmu nás všech je, aby pedagogové byli dobře zaplaceni a kvalitní. Na to musíme my, politici vytvořit podmínky a nepřidávat další byrokracii.
DOTAZ: Dobrý den,
co byste rád udělal/prosadil ve prospěch pro Kroměříž, potažmo Kroměřížsko? Co je podle vás nyní největší problém našeho města a okresu vůbec? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Rád bych se podíval na takové legislativy, která zajistí dostatečné financování výstavby nových sportovišť. Kroměříž si určitě zaslouží novou multifunkční sportovní halu, rekonstrukci zimního stadionu a rekonstrukci plaveckého bazénu. Tato výstavba je bez pomoci státu v podstatě nad možnosti města. Pro Kroměříž jsou dále podstatné zlepšené podmínky v památkové péči o naše památky. A stále dostatečně nevyužitý a obrovský je potenciál turistického ruchu. I tady by stát měl pomoci. Omlouvám se všem dalším oblastem, na které jsem si právě teď nevzpomněl. Jinak samozřejmě různá místa okresu mají různé potřeby, takže asi nejsem schopný se nějak konkrétně rozepsat, ale myslím si, že efektivně řízený stát s jasnou strategií na několik let dopředu, bez ohledu na neustálé střídání vládnoucích stran má na to, všechny tyto potřeby uspokojit. To je můj názor po čtyřech letech v poslanecké sněmovně.
DOTAZ: Radku, jistý čas vás sleduji. Pokud by ANO vyhrálo volby a bylo schopno poskládat koalici, pomýšlel byste na roli ministra? Třeba vnitra? Přeji vám hodně úspěchů, ANo má ode mne jistý hlas.
ODPOVĚĎ:Těch kdyby je tady docela hodně. Momentálně mám plnou hlavu předvolební kampaně. A toho, jakým způsobem se naši političtí protivníci proti nám vymezují. Na žádnou konkrétní funkci nepomýšlím, ani jsem nikdy s kolegy o ničem takovém nemluvil. Už pozice prvního místopředsedy PSP je vysoká. Dokonce, dle ústavního pořádku i výše, než-li ministr a to jsem v politice teprve čtyři roky. Takže je na místě určitá pokora. Rád bych dělal něco, co má smysl a v čem budu dobrý.

Děkuji za všechny otázky, všem kteří mi věnovali čas děkuji a kdyby měl někdo chuť na opravdu dobrý guláš, tak právě začínáme podávat na Milíčově náměstí v Kroměříži. U toho si můžeme i osobně popovídat, už tam jedu. Nashledanou :-)

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení