Talentovaný smečař dostal nabídku od francouzského mistra z Tours. Neváhal. Českou extraligu vyměnil za prestižní soutěž v zemi galského kohouta.

Do Francie se vydal na konci srpna a zatím si zvyká na úplně jiný svět. „Musím říct, že jsem nadšený. Ale je to pro mě všechno nové, jak volejbalově, tak po všech ostatních stránkách. Musím se otrkat," přiznává 22letý reprezentant.

Co vám teď dělá největší starosti?

Vaření! (Smích.) Vážně, je to těžké. Nepouštím se zatím do žádných velkých věcí, guláše, omáčky a tak. Vařím si hlavně těstoviny, jsou na vaření jednoduché a je to hned hotové.

Je to boj být sám?

To každopádně. (Smích.) Vlastně jsem poprvé z domu. Bydlel jsem u rodičů a teď zjišťuju, jaký jsem měl parádní servis. (Úsměv.) Není to pro mě úplně jednoduché.

Už máte vlastní být, nebo jste na hotelu?

Mám byt. Je to asi patnáct dvacet minut od centra. Je skvělý, opravdu veliký a hlavně super zařízený. Nečekal jsem, že bude až tak vybavený. Možná je ještě lepší než u rodičů. (Smích.)

A co zázemí v klubu, který patří ve Francii k největším?

Paráda, fakt. Ve všech směrech skvělé. Aréna je obrovská, navíc jen na volejbal. Velké ochozy, strmé, něco jako na hokeji. Máme tady krásnou posilovnu a vůbec celé zázemí je na vynikající úrovni.

Dá se to v něčem srovnat se Zlínem?

Nerad bych se do takového srovnání pouštěl, je to jiný svět, jiná země, jiná liga. Třeba šatny, to se prostě vůbec srovnávat nedá. Tours je někde jinde.

Jak vás přijali spoluhráči?

Naprosto bez problémů, ale zatím tady nejsou všichni, někteří kluci reprezentují. Ale i ti, co jsou tady, tak mají obrovskou kvalitu. Je vidět, že klub má velké ambice. Tours už vyhrálo snad všechno, co se dalo, a letos chce vyhrát zase.

Nějaký, alespoň přípravný zápas máte za sebou?

Ještě ne. Zatím se trénuje hlavně fyzička, skoro pořád jsme v posilovně.

Už tušíte, jakou budete mít v Tours pozici?

Nepočítám s tím, že bych patřil hned do základu. Jsou tady daleko lepší hráči. Třeba Pinheiro, skvělý Portugalec, nebo zkušený Francouz Exiga. Já jsem v Tours od toho, abych ukázal, že jsem schopný se do kádru probojovat.

Nejste zbytečně skromný?

Ale já si naopak věřím. I když jsem tu s hráči, které jsem dosud sledoval jen v televizi.

Jak jste na tom s jazykem? Před odjezdem jste říkal, že žádná sláva to není…

Chodím na kurzy, je to náročné. Komunikuju hlavně anglicky. Třeba v klubu to není problém, s hráči se domluvím i anglicky. Ale venku to je složitější. Francouzi se anglicky bavit moc nechtějí, i když angličtinu třeba umí.

Vyzkouším si vás. Zkuste: jsem volejbalista.

Je suis un joueur de volley-ball. (Úsměv.)

Takže něco přece jen umíte.

Má francouzština zatím ale není vůbec dobrá. Hodně mi pomáhá David Konečný, který je tady se mnou. Když něco nevím, tak mi poradí. Něco přeloží, vysvětlí.

Už jste si stihl projít pořádně město?

Moc ne, trochu centrum, které je historické. Viděl jsem nějaké památky a katedrálu.

A co zajít na nějaký zápas, třeba fotbalový?

Nejsem moc velký fanda do fotbalu. A vlastně ani nevím, kde je hřiště. Naopak kousek od naší haly se hraje hokej, ale není to nejvyšší úroveň. Možná někdy půjdu, ale zatím se tady moc neorientuju. Navíc doprava v Tours, to je hodně špatné. Město je často pořádně zasekané.

Jak myslíte, že si bez vás poradí Zlín? Zopakuje loňské třetí místo?

Těžko říct. Pokud si všechno sedne a kluci budou mít dobrou přípravu, tak asi ano. Ale zatím vůbec nevím, jestli mají třeba nějaké posily. Jsem tady bez internetu. Už týden! Fakt jsem překvapený, že zařídit ho je ve Francii takový problém. Snad se dočkám.

MARTIN VRBAS