„Nechtěl jsem tam pokračovat. Kdyby ale přišla nabídka od některého z prvních osmi týmů v lize, rád bych v Polsku zůstal. Bohužel se nestalo, takže v soutěži končím,“ potvrdil Deníku smečař, který předevčírem oslavil 25. narozeniny.

Kde budete pokračovat?
Nová stanice už je hodně blízko, ale ještě ji nemohu specifikovat. S daným klubem není nic podepsaného.

Bude to opět zahraničí?
Chtěl bych, aby to tak bylo. Dokud nemám v Česku závazky, rád vyzkouším život jinde. Jsem člověk, kterého baví poznávat nové kultury, jazyky a podobně.

V Bílsko-Bělé jste zažil zklamání?
Trošku jo. Věděl jsem, že tým nemá vysoké ambice, ale že sezona dopadne takto… (14. místo – pozn. red.) To jsem si nepředstavoval. Když jsem dorazil do klubu z nároďáku, doslechl jsem se, že před dvěma roky skončil zhruba stejně jako teď. Letos byla údajným cílem desátá pozice, ale to nechápu, kdo to stanovil. Tým na to neměl.

Byl problém jen ve výsledcích, nebo ani v kolektivu to nešlapalo?
Je to všechno se vším. Jak se nedaří, tak ani parta není optimální.

Co vaše zapojení do hry, co jste na něj říkal?
V první polovině sezony jsem byl spokojený, odehrál jsem všechno v základu. Pak ale slovenského trenéra vystřídal jiný slovenský kouč a ten si vybral své hráče. Mezi ně jsem bohužel nepatřil. Navíc jsem měl po Vánocích problémy se zády, takže se všechno tak špatně nakupilo.

Jakou kvalitu měl volejbal v Polsku?
Velkou. Prvních osm týmů bylo super. A ty nejlepší byly úplně někde jinde. Kedzierzyn-Kozle rozstřílel celou ligu, Řešov a Bełchatów měly také velkou sílu.

Jak by se umístily ve Francii, kde jste s Tours vyhrál titul?
Myslím si, že by byly na čele. Francouzská liga je zajímavější spíš v tom, že týmy jsou hodně vyrovnané. Navíc se tam hraje klasické play-off. V Polsku mají čtyři nejlepší týmy ze základní části zajištěné hned semifinále. Po novém roce jsou už karty většinou dané… Jinak kdybych měl ještě porovnat obě soutěže, tak francouzská je techničtější, v Polsku jsou hráči daleko lépe fyzicky připravení.

Poznal jste, jak populární je volejbal u našich severních sousedů?
Jo, určitě. Fanoušci jsou do něj zbláznění. V některých městech jsem hleděl, jaký byl o něj zájem a jak byly haly plné. Například v Řešově, Bełchatówu či v Lubinu.

Sezonu uzavřete v národním týmu. Volejbalová chuť vás neopustila?
V reprezentaci si ji chci spravit, těším se. (úsměv) Čekají nás zajímavé akce – kvalifikace na mistrovství světa, Světová liga a mistrovství Evropy. Moje pozice bude asi těžší než v předchozích letech, ale půjdu do toho naplno a uvidíme.