Vrcholem pátečního programu byla koule mužů, kterou ovládla slovenská dvojice Mikuláš Konopka, Milan Haborák. Souboj tréninkových partnerů vyhrál v rekordu mítinku 19,73 centimetru loňský halový mistr Evropy. „Se svým výkonem ale příliš spokojený nejsem. Věřil jsem, že přehodím dvacet metrů,“ litoval Konopka. Vrhu přes dvacet se sice diváci dočkali, jenže Haborák jej neustál a vypadl z kruhu.

Dvořák závodil pouze v kouli

Kouli absolvoval i trojnásobný světový šampion v desetiboji Tomáš Dvořák. Zlínskému rodákovi však stačilo 15,19 cm až na osmé místo.
O druhé maximum prvního dne se postaral Dvořákův tréninkový svěřenec z Dukly Praha Stanislav Sajdok v překážkovém běhu na 40 yardů.
Dvě páteční disciplíny si vyzkoušela i nejlepší česká vícebojařka Denisa Ščerbová.

Ve sprintu na 40 yardů doběhla druhá, v kouli skončila šestá. O den později pak byla ve skoku vysokém třetí. Vítkovická atletka však vynechala svoji parádní disciplínu ­ dálku, v které loni vybojovala na halovém ME bronz. „Chtěla jsem si hlavně před sedmibojem osahat výšku, které se trochu bojím,“ vyložila Ščerbová, která považovala svých 174 centimetrů za solidní počin.

Výškaře Bábu zlobila technika

Příliš spokojený se svým výkonem naopak nebyl její bývalý přítel Jaroslav Bába, který překonal 220 centimetrů a na 225 cm se třikrát marně pokoušel vylepšit rekord mítinku. „Cítil jsem, že na něj mám. Dneska ale laťka neměla formu, padala. Na odrazu se cítím dobře, ale vázne mi technika,“ líčil bronzový olympijský medailista z Atén, který v Otrokovicích absolvoval už čtvrtý závod během týdne.

„Únavu necítím, závodil bych dál a dál. Každou chvíli by měly moje výkony jít nahoru,“ věří Bába v brzké pokoření limitu 230 cm na letní hry v Pekingu.

Skvělým výkonem se blýskl Roman Novotný, který skočil do dálky 784 centimetrů a o více než půl metru vylepšil rekord mítinku. „Tak daleký skok jsem nečekal,“ divil se kroměřížský atlet, jenž zaostal za olympijským limitem o 21 centimetrů. „Není daleko, ale chce to ještě trochu času, zhubnout a vyladit rozběh s technikou,“ podotkl Roman Novotný.

Ptáček už zase létá přes tyč

Loket drží a forma se vrací, oddechl si Adam Ptáček po sobotním závodu tyčkařů na atletickém mítinku Obaly Morava v Otrokovicích, kde se po více než osmiměsíční přestávce zaviněné těžkým zraněním lokte blýskl výkonem 550 centimetrů.

„Šel jsem z plného tréninku, takže jsem maximálně spokojený,“ pochvaloval si Ptáček, který loni 7. června vyděsil diváky exhibičního závodu Pražská tyčka na Václavském náměstí hrozivým pádem z výšky pěti metrů na kraj doskočiště, po němž si vyhodil loket z kloubního pouzdra a přetrhal v něm vazy.
Na vážné zranění si vzpomněl v sobotu při svém úvodním ataku laťky na výšce 550 centimetrů. Ptáček ji shodil a při dopadu do žíněnky ji zády zlomil. „Asi na nich budu mít pěkný otisk. Hlavně jsem si říkal, nedávej pod sebe loket,“ oddechl si český rekordman, který ale následující druhý pokus zvládl a ztroskotal až na 560 centimetrech, což je B-limit na halový světový šampionát ve Valencii.

„Měl jsem za sebou hodně skoků v rychlém sledu. Odcházela mi fyzička,“ vysvětloval Ptáček, jenž se zpočátku obával rozběhu proti zdi, který je specialitou otrokovického mítinku.

„Ještě na snídani jsem si dělal srandu, že uděláme soutěž, kdo obtiskne vyšší značku na zeď,“ usmívala se česká tyčkařská jednička, kterou více trápilo ostré sluníčko. „Svítilo mi do očí. Šuplík jsem viděl až dva kroky před odrazem. Skoky na 550 centimetrech mi ale naštěstí vyšly, protože se zatáhlo,“ dodal Adam Ptáček.