„Rád bych na jaře úspěšně odmaturoval, a pak už by má další atletická budoucnost měla být spojená s Prahou. Tak je to nalajnované a osobně bych na tom jen nerad cokoliv měnil,“ řekl student Gymnázia T. G. Masaryka ve Zlíně. Pokračovat ve své nadějné kariéře by měl ve Vysokoškolském sportovním centru v Praze, kde panují pro atletiku neporovnatelně lepší podmínky než ve Zlíně.

„Řada věcí se zde sice změnila k lepšímu, nicméně na Stadionu mládeže pořád panuje atletický středověk. Pokud chci něčeho dosáhnout, musím změnit prostředí a mít pro svou přípravu adekvátní podmínky. A ty v Praze budu mít,“ těší se Pašiak, který již nyní trénuje v tuzemské metropoli pod vedením Zdeňka Lubenského, někdejšího rekordmana ve skoku o tyči, a Remigiuse Machury, bývalého československého reprezentanta ve vrhu koulí.

Překvapuje vás tato všestrannost? Neměla by. Pašiak je totiž považován za jednoho z možných pokračovatelů slavné české desetibojařské školy. I letos zaujal velmi hodnotným výkonem 7173 bodů, na který dosáhl při juniorském vícebojařském šampionátu ve Staré Boleslavi. Tento počin by jej zároveň kvalifikoval i na světový šampionát juniorů, bohužel ten proběhl o dva týdny dříve.

Další meta, kterou premiérově ve své kariéře překonal, byla výška 501 centimetrů ve skoku o tyči. Pokořil ji při juniorské extralize družstev v Břeclavi, kde hájil barvy AK Olomouc, spřáteleného oddílu zlínského klubu, v němž příležitostně hostuje.

„Nad všechny tyto výsledky ale stavím úspěšný boj s mononukleózou, která mě trápila především v úvodu sezony,“ připomněl zlínský sportovec.
O záludné nemoci přitom dlouho nevěděl. Přišel na ní teprve v době, kdy už měl nejhorší za sebou.

„Výkony v první polovině roku se mi příliš nepozdávaly, a protože jsme s trenéry nemohli najít příčinu a necítil jsem se příliš dobře ani po zdravotní stránce, vyhledal jsem pomoc lékaře. A ten mi po absolvování několika testů řekl, že jsem prodělal mononukleózu. Následovala asi třítýdenní pauza, bohužel v tu nejméně vhodnou dobu, kdy se plnily limity pro mistrovství světa v Polsku,“ litoval Pašiak.

Postupem času ale našel ztracenou formu i pohodu a na republikovém šampionátu do 22 let si vybojoval nominaci do Litomyšle, kde se uskutečnilo mezistátní utkání mezi týmy České republiky, Slovenska a Maďarska. A neztratil se ani zde. Druhé místo je toho důkazem. Víc už toho sice nestihl, nicméně další mety si před sebe klade v nadcházející halové sezoně, kdy se zúčastní mistrovství České republiky juniorů ve skoku dalekém a ve skoku o tyči.

„Nerad bych odjížděl bez medaile,“ netají se smělými plány 18letý atlet, jenž nechce chybět ani v halovém sedmiboji. „Jen ještě nevím, zda budu startovat mezi seniory, nebo juniory,“ poznamenal Pašiak.

Robert Štach