Do své rozhodující fáze se po víkendu dostala první atletická liga družstev. A zástupci AK Zlín mohou být spokojeni. Ženy si opět po roční přestávce zajistily právo bojovat o extraligovou účast v nadcházející baráži, muži se zase vyhnuli přímému sestupu. Prvoligovou příslušnost však budou v prolínací soutěži s dalšími druholigovými mužstvy obhajovat i oni.

Ženy Zlína odjely do Břeclavi s cílem udržet stávající třetí příčku, což se jim také povedlo. Před nimi skončily pouze týmy Olomouce a Opavy. „Pro holky i pro celý náš klub to je velký úspěch a odměna za poctivou práci v průběhu celé sezony,“ radoval se jeden z trenérů AK Zlín Milan Nožička, jenž vyzdvihl především výkony žen z krajského města v technických disciplínách.

Z prvenství se mohly radovat Monika Vičánková ve vrhu koulí a Barbora Svozilová v hodu oštěpem. Hned za ní navíc obsadila druhé místo Lenka Zeťková. Její jmenovkyně Tomaštíková pak přidala další stříbro v hodu kladivem a ve vrhu diskem. V této disciplíně mohla být zlínská radost dvojnásobná, a to díky třetí příčce Moniky Vičánkové. Bronzovou pozici obsadily v Břeclavi i trojskokanka Barbora Lacigová a překážkářka Michaela Palová. Za zmínku určitě stojí i druhé místo štafety na 4x100 metrů ve složení Komrsková, Henešová, Kozmíková a Toufarová.

To muži měli poněkud skromnější cíle. K tomu, aby se vyhnuli přímému sestupu do druhé ligy, potřebovali neskončit o tři příčky hůř než v tu chvíli poslední Brno. To se nakonec povedlo. Atleti Zlína skončili pátí, jejich největší rivalové opět poslední. „Hlavní zásluhu na našem úspěchu mají především Jarda Filák, Adam Pašiak a štafeta na 4x100 metrů,“ vyjmenoval Nožička hlavní strůjce zlínské záchrany.

Pašiak obsadil třetí příčku ve skoku o tyči, štafeta ve složení Pašiak, Filák, Badřík, Stündl doběhla druhá a Filák v závodě na 400 metrů dokonce triumfoval. Hned pod stupni vítězů skončil ve stejném běhu i jeho oddílový kolega Tomáš Podoba. „V nadcházející baráži bychom měli první ligu udržet. Pět druholigových mužstev přece jen nemá takovou kvalitu. To nejhorší je za námi,“ oddechl si zlínský trenér.

Zda se jeho slova potvrdí, či nikoliv, se ukáže již za 14 dní. Už tento víkend se však někteří jeho svěřenci představí v hlavní tuzemské metropoli na republikovém šampionátu atletů do 22 let na dráze.

Robert Štach