V pátektotiž začíná prestižní automobilový závod Barum rally Zlín, který je stejně jako vloni součástí prestižní soutěže Mistrovství Evropy v rally jezdců a Intercontinental Rally Challenge.

Nejpopulárnější česká rally startuje už dnes večer městskou rychlostní zkouškou v ulicích Zlína, která již tradičně vede baťovským areálem, autobusovým nádražím, nadjezdem na sídliště Jižní Svahy a okolními cestami.

Ještě před vjezdem závodníků do nočních ulic Zlína absolvují týmy slavnostní start pod zlínským Velkým kinem. V sobotu pak posádky čeká celkem osm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích. V neděli se fanoušci mohou těšit na závěrečných šest rychlostních zkoušek na třech úsecích.

„V cíli se vítězná posádka objeví v neděli o půl čtvrté odpoledne,“ informoval mluvčí Barum rally Roman Ordelt. Podle organizátorů má letošní ročník hvězdné obsazení.

"Startovní pole Barumky se jeví jako nejkvalitnější v dosavadní historii automobilových soutěží v České republice. Jedná se i o nejlépe obsazený podnik evropského šampionátu a prestižního seriálu IRC v letošní sezoně,“ řekl Ordelt.

Zraky diváků se však budou pravděpodobně nejvíce upírat na rodáka ze Zlínska Romana Krestu, který letos pomýšlí na vítězství.

„Bez těchto ambic bych do závodu ani nešel. Ale výsledky nelze předem odhadnout. Už loni se do Zlína sjela celá plejáda výborných soupeřů a ukázalo se, že řada z nich může být na zdejších tratích velmi rychlá,“ předvídal pilot z Trnavy.

Hvězdná rally neunikne ani příznivcům motorového sportu ve světě. Do Zlína se totiž sjeli novináři řady zemí, aby závody mohli fandům zprostředkovat.

„Celkem se v tiskovém středisku akreditovalo 220 novinářů z 15 zemí světa. Zajímavostí může být například účast žurnalistů z Japonska nebo přítomnost turecké pobočky americké televizní stanice CNN,“ sdělil mluvčí.

Přímé vstupy ze soutěže pak bude přenášet sportovní kanál Eurosport 2. Podle odhadů organizátorů by automobilový závod mohlo navštívit až dvě stě tisíc lidí.