„V obou případech se jedná o předposlední podnik, který může rozhodnout o šampionech,“ zdůraznil Miloslav Regner, předseda organizačního výboru Barumky.

Grand Prix Bugatti - 51. ročník Barum Czech Rally Zlín 2022
Bugatky budou na Barumce startovat jako na Le Mans. K vidění budou i v Kroměříži

Na 114 přihlášených posádek z 22 států čeká 13 rychlostních zkoušek o délce 200 kilometrů. „Vše je v zásadě připraveno, finišují věci, jako dotahování posledních jednání či bezpečnostních opatření. Ta nám dělají největší starost, kritéria jsou totiž hodně přísná. FIA v tomto směru hodně přitvrdila – hlavně směrem k jezdcům. Pro diváky zůstávají bezpečnostní opatření podobná, jako ta z minulých let,“ upřesnil Regner starší a se svým týmem jezdí po trati a „obaluje“ dřeva u lesa a překážky v nejtěsnější blízkosti.

„Doteď jsem netušil, kolik okolo tratí máme zábradlí a mostků,“ pousmál se a bedlivě sleduje, jak probíhá stavba silničních děl v centru Zlína okolí.

Zdroj: Břenek Martin

 „Naštěstí od čtvrtečního večera je už průjezdné centrum Baťova města s výjimkou Březnické. Ovšem to není jen o Zlíně, na Vsetínsku chybí most a musí se přejíždět Liptálem. Jasné je, že jako každý rok budeme prožívat horké chvilky, zda všude stihneme pole dovézt na start včas. Pokud by se to nestalo, byla by to ostuda v přímém přenosu. A to opravdu nechci zažít,“ dušuje se Regner senior.

První zatěžkávací zkouškou budou středeční oficiální testovací jízdy, proti časomíře pojedou nejlepší posádky v pátek dopoledne, kdy je na programu shakedown a kvalifikační jízda.

„Od osmi hodin na části úseku Maják čekají prioritní posádky v rámci tréninku dva průjezdy, o půl desáté pak kvalifikační zkouška. Protože ji absolvuje všech 24 vozů s prioritou ERC1 a kvůli přímému přenosu musí být mezi nimi dvouminutová pauza, vše se natáhne a pro ostatní začne shakedown až od 10.30 hodin,“ prozradil novinku ředitel Barum Rally Jan Regner.

Samotnému závodu bude od 15,30 hodin před zlínskou radnicí předcházet výběr startovní pozice, o půl hodiny později pak slavnostní start. Živo bude na městském okruhu v centru Zlína od 17 hodin, kdy budou k vidění závody bugatek, poté Historic Star Rally a od 21 hodin tradičně soudobé vozy. V sobotu a neděli se pak pojedou vždy tři měřené úseky se dvěma průjezdy.

Kdo se nedostane k trati, může vše sledovat v přímém přenosu. Kromě tradičně placené pořadatelské platformy promotéra, kde budou přenášeny všechny erzety, čeká české fanoušky malé překvapení. „Loni bohužel nedopadla jednání s O2 sport. Letos se však podařilo České televizi získat čtyři hodiny přímých přenosů. Přesněji bude moci fanoušek vidět a slyšet český komentář z páteční městské rychlostní zkoušky, pak z šesté erzety Kateřinice, sedmé Troják a dvanácté Pindula,“ upřesnil Jan Regner.