Nejrychlejším mužem závodu nakonec ale Kopecký nebyl. Tím se stal Václav Pech (startovní číslo až 76 - pozn. red.), jenž se svým vozem Ford Focus WRC porazil Kopeckého o více než devět sekund. Ale protože Pech nebyl součástí závodu evropského šampionátu, nemohl Barumku oficiálně vyhrát.

Stejně jako tomu bylo v roce 2004, kdy byl tehdy nejrychlejší s vozem WRC Jan Kopecký, ale oficiálně se vítězem stal Francouz Jean-Joseph Simon ve voze Renault Clio S1600.

„Vůbec mě nemrzí, že jsem nevyhrál oficiálně. Jsme moc rádi, že jsem zde byl nejrychlejší potřetí ve své kariéře a po dvaceti letech od mého prvního triumfu na Zlínsku. Je to fantastický pocít!" neskrýval v cíli nadšení jinak náročností soutěže a teplem zničený Václav Pech.

Ilustrační foto.
Velká bitva na barumce! Pech vede před Kopeckým o 0,6 vteřiny. Paddon odstoupil

„Barumka byla náročná jako každý rok," přiznal Kopecký. „Začátek závodu byl hodně vyrovnaný, na prvních pěti zkouškách vedlo pět různých závodníků, což je absolutně neuvěřitelné. Když pak Erik (Cais) udělal defekt, tak jsme soupeřili s Maďarem Csomósem. Bylo to těsné," uznal legendární závodník.

Oficálně druhý v pořadí závodu a ME skončil Maďar Miklós Csomós, jenž na vítězného Kopeckého ztratil 14 sekund, bronz po velkém závěrečném souboji putuje do rukou Rakušana Simona Wagnera. Ten v nervydrásající koncovce sebral třetí místo domácímu Adamu Březíkovi, pátý skončil Filip Mareš.

Šestý dojel kelčský závodník Dominik Stříteský, „smolař“ Erik Cais nakonec bral kvůli jedné chybičce sedmé místo.

Úvodní Rychlostní zkouškou sobotní druhé sekce byl druhý průjezd rychlostní zkouškou Slušovice.
Podívejte se. První etapa Barum Rally objektivem Jiřího Hejtmánka

Na kdyby se nehraje, ale… Jestliže fryštácký pilot před dvěma roky přišel o vítězství v jubilejním ročníku pár kilometrů před cílem, tentokráte jej o stejnou pozici připravila chvilková nepozornost v úvodu druhého průjezdu rychlostní zkoušky Kateřinice, kde si přivodil defekt a rozhodující ztrátu, Nebýt ní, byl by nejen na „bedně“ ale zřejmě by reálně sahal po premiérovém vítězství na své domácí soutěži.

Evropský šampionát už po víkendu také zná jméno svého nového mistra. Stal se jím podle předpokladů do té doby suverénní Novozélanďan Hayden Paddon, přestože neviděl cíl Barumky, když na prvním průjezdu rychlostní zkoušky Halenkovice ulomil kolo.

Zdroj: Břenek Martin
Zdroj: Břenek Martin
Zdroj: Břenek Martin


Konečné pořadí Barum Rally (ME)
1. Kopecký Jan / Hloušek Jan (Škoda Fabia RS Rally2) 1:53:18.5
2. Csomós Miklós / Bán Viktor (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 14.3
3. Wagner Simon / Winter Gerald (AUT, Škoda Fabia RS Rally2) + 48.2
4. Březík Adam / Krajča Ondřej (Škoda Fabia Rally2 Evo) + 51.1
5. Mareš Filip / Bucha Radovan (Škoda Fabia Rally2 Evo) + 51.9
6. Stříteský D. / Hovorka Jiří (Škoda Fabia R5) + 1:00.4
7. Cais Erik / Bacigál Igor (Škoda Fabia RS Rally2) + 1:11.1
8. Llarena Efrén / Fernandez Sara (ESP, Škoda Fabia R5) + 1:33.6
9. Franceschi M. / Malfoy Andy (FRA, Škoda Fabia RS Rally2) + 1:48.7
10. Tempestini S. / Itu Sergiu (ROU, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 3:03.9

Počet vyhraných RZ
Kopecký (RZ 5, 6, 7, 10, 11) – 5
Cais (RZ 4, 7, 8, 9) – 4
Wagner (1 a 15) - 2
Lukjaňuk (2) Csomos (3), Březík (12) – 1
Neoficiálně: Pech (2, 5, 12)