„My o změnu nežádali, naopak jsme se přizpůsobili novému termínovému kalendáři a vyšli vstříc promotérovi evropského šampionátu (ERC). Chtěl, aby mezi jeho soutěžemi byl v létě vždy měsíc rozestup, jezdci pak mají více času na přípravu,“ upřesnil hlavní důvod šéf Barumky Miloslav Regner.

„V polovině července se tak pojede v Římě, o měsíc později u nás a v polovině září na Kypru.“

Ještě více jej těší fakt, že se s promotérem ERC dohodl na další víceleté spolupráci. Ta poslední vypršela nyní v létě.

„Vše podstatné je dohodnuté, na stole je k podpisu nachystána smlouva na další tři ročníky. Tedy včetně toho jubilejního padesátého,“ neskrývá spokojenost Regner, jenž současně nechal lehce nahlédnout pod pokličku přípravy výjimečného ročníku.

„Chceme připravit nějakou speciální, legendární vložku, která se zde již dlouho nejela. Navíc máme v plánu výrazně přidat soutěžních kilometrů. Zatímco nyní jezdíme něco málo přes dvě stě, v padesátém ročníku se chceme přiblížit časům minulým a odjet okolo tří set ostrých kilometrů. Věřím, že v tomto ohledu dostaneme od promotéra výjimku,“ je optimistou ředitel Barumky.

Nyní ale jeho zrak a celého realizačního týmu směřuje k nadcházejícímu klání. Z netradičního termínu si přitom velkou hlavu nedělá.

„Systém vytváření termínového kalendáře FIA je stále stejný. Právo první volby má formule 1, následně světový šampionát v rallye. Náš čas se již několik desítek let točí okolo slavnější Rallye Deutschland, přesněji jsme téměř vždy startovali týden po ní,“ připomněl Regner, jenž ovšem pamatuje i jiné netradiční termíny.

Hlavně červnový, ve kterém se jela Barum na přelomu devadesátých let minulého století.

„Tehdy to ale nebylo šťastné, neboť fanoušci a diváci při přesunech a sledování erzet hodně úrody svým pohybem zničili. Nyní si neumím představit, že bychom museli zemědělcům tyto škody refundovat,“ otírá si naoko pot šéf nejpopulárnější motoristické akce v tuzemsku.

„Ale většinou jsme se motali okolo 21. srpna, což hlavně za totality nebylo šťastné datum, když se nám tady na Palachovo výročí proháněla spousta zahraničních posádek,“ již se směje Regner.

V novém, dřívějším termínu s odstupem pár dní již vidí i pozitiva.

„Naši dobrovolníci a spolupracovníci se rekrutují z řad studentů. Zatímco dosud jsme s nimi mohli počítat jen před a během závodu, nyní nám mohou pomoci s uklízením i po něm. Co se fanoušků týče, nebojím se, že by jich dramaticky v době dovolených ubylo. Věřím, že si čas odpočinku přizpůsobí,“ je optimistou Miloslav Regner.