„Přípravy byly složité. S novým promotérem, který dělá světový šampionát, je to jiná práce. Má jiný styl a způsob, jak chce rally prezentovat a natáčet,“ přiznal Miloslav Regner, předseda organizačního výboru. „Nyní se více zaměřuji na nesportovní věci spojené se závodem. Každopádně týden před startem jde vše podle plánu, finišujeme a už se těšíme na start,“ přiznal Regner starší.

Aktuálně se mimo jiných dokončují práce spojené se startovní rampou. „Vzhledem k rekonstrukci tržiště jsme museli řešit problémy s nájezdem a výjezdem. Největší tlak nyní bude na Rašínovu ulici, kde budou na startovní, respektive cílovou rampu vozy najíždět i vyjíždět. Toto místo bude hodně exponované. Město se bude ucpávat,“ přiznává šéf organizačního výboru.

Extraligový házenkář Zubří Miroslav Jurka.
Přestupová bomba. Házenkář Jurka je ve Zlíně. Kdo další?

Právě požadavky nového promotéra a výrazné zvýšení mediálního, televizního výstupu, přinesly nutné změny v průběhu Barumky. Tou zásadní je snížení rychlostních zkoušek o dvě sobotní. „Promotér požaduje průjezd špičky v přímém přenosu. Pojedeme na minuty, abychom se do tohoto času vlezli,“ přiznává Regner.

Z Barum rally tak bude v rámci platformy promotéra přenášena živě páteční večerní městská rychlostní zkouška, v sobotu a neděli dalších šest hodin závodu. „V sobotu budou přenášeny oba průjezdy na úseku Semetín, o den později pak Pindula. Nároky promotéra byly obrovské, bude to pro nás náročné,“ přiznává šéf závodu Jan Regner.

Start 49. ročník Barum Czech Rally. Bugatti
FOTO: Grand prix Bugatti slibuje na Barumce k jubileu perly

Jinak museli organizátoři řešit i s obsazení týmu pořadatelů. Místní nadšence totiž střídají pořadatelé, kteří prakticky objíždí všechny velké české motoristické akce. „Školení proběhla, ubytování je zajištěno. Budou z celého Česka, ale i ze Slovenska. Snad všichni dojedou na čas,“ pousmál se Regner senior.

Posádky se budou do centra soutěže Zlína sjíždět do úterního večera, aby o den později mohly doladit vůz na testovací zkoušce, vyzvedly si itineráře a další věci. Ve čtvrtek a pátek jsou na programu seznamovací jízdy, ve čtvrtek pak ještě technická přejímka v prostorách otrokovického Barumu. V pátek v 7.30 hodin proběhne volný trénink a kvalifikační rychlostní zkouška pro registrované posádky, tedy prvních sedmnáct na startovní listině. „Po kvalifikaci proběhne tradiční shakedown, o půl čtvrté odpoledne výběr startovní pozice a v 16 hodin slavnostní start,“ upřesnil ředitel Barum Rally.

závod ve sjezdu horských kol v Podkopné Lhotě 2022
Kam za sportem ve Zlínském kraji?

Centrum Zlína se uzavře v pátek v 16.30 hodin, poté se vydají na trať městské rychlostní zkoušky aktéři jubilejního 10. ročníku Grand prix Bugatti. „V 18.45 startuje Star Rally, o dvě hodiny později pak hlavní závod soudobých vozů. Samozřejmě se pojede v obráceném pořadí,“ doplnil Jan Regner.

V sobotu na posádky čekají tři měřené úseky Březová, Držková a Semetín o dvou průjezdech, stejně jako v neděli Bunč, Maják a Pindula. Jezdci tak musí zdolat 202 měřených kilometrů, přičemž první posádka se na zlínském náměstí Míru objeví v neděli po 17. hodině.

Vstupné na rychlostní zkoušky a do servisu je zpoplatněn 200 korunami, permanentka na celý víkend stojí 600 Kč.