Na tradiční akci se měly představit rakouský Klosterneuburg a dva týmy z Mattoni NBL, NH Ostrava a vyšehradský nováček. Pražský celek se však ve Zlíně nakonec neukáže. „Vyšehrad se přihlásil ve stejném termínu i na jiný turnaj, kterému dal přednost před naším. My jsme se to bohužel dozvěděli na poslední chvíli. Od Vyšehradu to bylo nefér,“ mračil se zlínský kouč Tomáš Pětivlas.

Proton se pokusil narychlo sehnat náhradu, což se mu povedlo jenom částečně. Jindřichův Hradec se střetne dnes s Klosterneuburgem a v sobotu s Ostravou. „Hostujícím mužstvům jsme vyšli vstříc, aby odehráli všechny tři duely. Možné to bylo jenom díky ochotě Jindřichova Hradce. Přestože má o víkendu svůj program, vyhověl nám,“ cenil si Pětivlas.

Kvůli neserióznímu jednání Vyšehradu však jeho svěřenci přišli už o celkově čtvrtý přípravný zápas. Předtím odpadly z různých důvodů střetnutí se slovenskými týmy Svit a Handlová. „Proto jsme se ještě narychlo přihlásili na turnaj v Uherském Brodu příští týden,“ vysvětloval Pětivlas. Samotná první liga pak startuje o týden později.

I proto nebere zlínský kouč Proton Cup jako klasickou generálku na mistrovskou soutěž. „Pro naše mladé kluky je důležité, aby čelili v přípravě kvalitním hráčům. O výsledky jde až ve druhé řadě,“ prohodil Pětivlas.

A Ostrava a Klosterneuburg tyto požadavky beze zbytku splňují. Šesté družstvo minulé sezony Mattoni NBL vede nově bývalý reprezentační kouč Zdeněk Hummel a v nedělním střetnutí s Rakušany by se měli v hale na Zeleném poprvé objevit i nové ostravské posily ze Spojených států. Dres sedmého týmu rakouské ligy zase obléká bývalý rozehrávač Kunína Američan Curtis Bobb.

Program turnaje
Pátek
Zlín - NH Ostrava (17), Jindřichův Hradec - Klosterneuburg (19.15)
Sobota
Ostrava - Jindřichův Hradec (11), Klosterneuburg - Zlín (17)
Neděle
NH Ostrava - Klosterneuburg (11)