„Vyrůstal jsem s tím, že se taťka profesionálně věnuje sportu. V mnoha věcech jsme si podobní,“ říká syn vítěze maratonu na Antarktidě a Severním pólu.

I když Filip Vabroušek sleduje úžasnou kariéru svého otce, vydal se trošku jinou cestou než jeho rodič. Na triatlon, ve kterém kraluje jeho tatínek, nemá čas. Ze tří disciplín mu stačí pouze běhání. „Pohltilo mě svou jednoduchostí a dostupností,“ vysvětluje. „Máme to štěstí, že bydlíme u lesa a drtivá většina běžeckých kilometrů padne právě tam. V přírodě je to největší prožitek,“ přidává.

Plavání a jízdu na kole bere spíše jako doplněk. Příjemný trénink ve společnosti otce. „Pokud to naše závodní programy dovolí, tak všechno děláme spolu,“ přiznává.

Sám chodí jen rychlé intervaly. „Při těch mi už táta nestíhá,“ směje se Filip Vabroušek.

Ze svých výsledků a výkonů si nejvíce považuje druhé místo v závodě na deset kilometrů na juniorském mistrovství České republiky. Radost mu udělal také osobní rekord na půlmaratonu, který má nyní hodnotu 73 minut.

Největším zážitkem pak byla letošní společná účast na World Marathon Challenge, kde v sedmi dnech absolvoval sedm půlmaratonů na sedmi kontinentech.

Další cíle a sny si chce splnit v nadcházejících letech. Plánů, co chce stihnout, má dost.

„Zvládnout lezeckou cestu o obtížnosti 8 UIAA. Vyhrát nějaké pěkné běžecké ultra, a aby se mé sportovní iOS aplikace dostaly mezi co nejvíce uživatelů po celém světě,“ přeje si rodák z Malenovic, který se věnuje programování a kódování iOS aplikací.

Ve volných chvílích se kromě běhání věnuje také sportovnímu lezení po stěnách. „To mě zaujalo na YouTube. S taťkou jsme si udělali instruktorský kurz a od té doby se peru s chyty,“ usmívá se.

„Ve srovnání s během je lezení mnohem více nepředvídatelné. Člověk neví, co na něj čeká u dalšího chytu,“ zakončuje povídání.

Legendární ironman Petr Vabroušek (vpravo) vede je sportu i svého syna Filipa a dceru Věru.
Vabroušek o synovi: Budu nejšťastnější, když ho běhání nikdy nepřestane bavit