Desetiletého hnědáka dovedl do cíle žokej Jan Faltejsek, který za sebou v cílové rovince nechal druhého Talenta i třetího koně z Německa Stara.

„Sacamiro ten závěr má. Říkal jsem si ale, že budu rád, když budu druhý nebo třetí. Star měl totiž dobrý nástup. Nejel jsem v tu chvíli na to, abych vyhrál,“ přiznal Faltejsek, který nejslavnější tuzemský dostih ovládl pošesté v kariéře. „On mi dal tak krásný konec, super,“ rozplýval se v cíli.

Ještě nedávno to přitom vypadalo, že do sedla Sacamira se pro Velkou pardubickou nedostane.

Kůň Sacamiro z Jezdeckého oddílu Beňov s trenérkou Evou Petříkovou.
Je to pohodář, říká o Sacamirovi trenérka Eva Petříková z beňovské stáje

„Honza Faltejsek má za sebou dva pády z koní. Přesto potvrdil, že závod odjezdí, čemuž jsme moc rádi,“ prozradila před dostihem trenérka Sacamira Eva Petříková.

Na Střední zemědělské škole v Přerově vyučuje chovatelství a jezdectví, po práci se může věnovat sedmi koním maličkého Jezdeckého oddílu v Beňově, odkud do Pardubic zamířila autobusem vydatná podpora fanoušků Sacamira.

Na Velkou pardubickou vyrazil v neděli autobus fanoušků z Beňova, kteří oslavili vítězství Sacamira. Nechyběl mezi nimi ani starosta obce Ivo Pitner.
Sacamirovi fandil celý Beňov

„Sacamiro potřebuje i před závodem venkovní výběh, protože je ve svém boxu nervózní. Přestože víme, že by měl mít klid a odpočívat, pro něj to není dobrá volba,“ vysvětlovala Eva Petříková.

Trenérka byla celý den schovaná

A vyplatilo se. Sacamiro s Faltejskem si pohlídali i hromadný pád šesti koní na slavném Taxisově příkopu.

„Má neskutečnou sílu a obrovský skokový potenciál. Proskákal se dopředu,“ ohlédla se šťastná trenérka.

Od poloviny závodu se pak její svěřenec držel na třetím místě před Talentem, kterého i letos osedlal radslavický rodák Pavel Složil mladší.

Rozhodovalo se v cílové rovince, kde Sacamiro ukázal, proč byl pasován do role velkého favorita. Druhého Talenta nakonec porazil o pět délek.

Kůň Sacamiro z Jezdeckého oddílu Beňov s trenérkou Evou Petříkovou týden před nedělní Velkou pardubickou.
VIDEO: Sacamiro z beňovské stáje je podle sázkařů favoritem Velké pardubické

„Je to něco neskutečného. Nejsme zvyklí na to, pohybovat se v těchto kruzích, jde o naše hobby. Sacamiro je náš kamarád a dokázal něco takového,“ nevěřila Eva Petříková, která prožila pernou neděli.

„Celou dobu jsem dnes byla schovaná, ten tlak byl opravdu velký. Modlili jsme se, aby Honza Faltejsek vydržel, aby nebyl problém,“ zmínila Sacamirova trenérka i nedostatek jezdců, kvůli kterému by se v případě odstoupení Faltejska těžce na poslední chvíli hledal parťák pro beňovského šampiona.

Výborně se prezentoval také zástupce stáje Na Srdéčku u Hvozdu na Prostějovsku Lombargini, který do cíle dorazil na čtvrtém místě. Velkou pardubickou dokončilo jen osm koní.

VIDEO: Navštívili jsme vítěze Velké pardubické Sacamira v beňovské stáji

Zdroj: Deník/Ivan Němeček