„Honza teprve v pondělí podstoupil operaci kolene, takže do závodu určitě nezasáhne,“ potvrdil organizátor akce Ondřej Fojtík, který očekává přibližně dvě tisícovky závodníků. Mezi nimi nebudou chybět zajímaví jezdci z ciziny ani z domácí jezdecké špičky.

Minulý rok zářila na trati hvězda mexického Davida Tinkera Juareze, ikony světové ultravytrvalostní horské cyklistiky.

„To půjde těžko překonat. Tinker je jednou z nejvýznamnějších osobností vůbec,“ ví Fojtík.

Ani letos se trať Drásala nevyhnula několika změnám.

„Některé části jsme museli změnit z důvodu bezpečnosti soutěžících. Nahradili jsme i některé kopcovité úseky mírnějšími, aby byl závod plynulejší,“ prozradil Fojtík, jenž pro závodníky připravil kromě Obra i klasickou 117 kilometrovou trať, půlmaratonovou (55 km), pro hobíky (31 km) a fittness pro seniory a rodiny s dětmi.

Mezi letošní favority patří Jan Fojtík, bratr Ondřeje Fojtíka, který v loňském roce skončil na druhém místě právě za Jobánkem. Po roční pauze se na start klasického Drásala vrátí jeho dva roky starý vítěz Pavel Boudný.

„Od Drásala si slibuji ideálně první místo. I když je trať extrémně náročná a dlouhá, mám to tam velmi rád. Je to kultovní bikemaraton,“ řekl na adresu soutěže favorit Boudný.

Vedle dvou tisícovek sportovců bude u tratí závodu tři sta organizátorů. K dispozici bude třináct občerstvovacích a pět servisních stanic na celkem 240 kilometrech trasy. Odhadem stráví závodníci na trati až čtrnáct hodin. Nebude chybět ani doprovodný program.

JAN NAVRÁTIL