„Chuť mám pořád. Volejbal budu hrát, dokud mě bude bavit,“ tvrdí Michal Čechmánek.

Čtyřiatřicetiletý blokař Michal pomáhá trenérům i v letní přípravě, na starosti měl fyzickou část, na mladší spoluhráče dohlížel v posilovně.

"Reakce kluků jsou pozitivní. Kondiční příprava se zlepšila, snad se to projeví i ve výsledcích,“ doufá Čechmánek.

Jinak letní dril nijak zvlášť těžký nebyl. „Od prvních týdnů jsme pracovali s míčem. Ve Zlíně se dodržuje stejný systém, je to podobné jako v minulých letech,“ říká.

Jedinou výraznější změnou a novinkou byla soustředění na Slovensku. Volejbalisté Fatry v Mojtíně zapracovali na fyzické kondici a rovněž stmelili i kolektiv.

„Bylo to zpestření. Po dlouhé době jsme někam společně vyjeli. Splnilo to svůj účel,“ je přesvědčený Čechmánek.

Nás bude zachraňovat bojovnost

Tým se oproti loňskému nepříliš povedenému ročníku téměř nezměnil. Skončil pouze kapitán Kolář, Truong zase zamířil do Brna.

„Pavel byl univerzálem, každý je ale nahraditelný,“ myslí si dvoumetrový blokař. Jedinou novou tváří ve Zlíně je Adam Kozák z Kladna. Šikovný devatenáctiletý volejbalista ale na Moravě spíš rozšíří konkurenci, hrát bude spíš juniorskou soutěž.

Do mužů se definitivně posunuli mládežničtí reprezentanti a letošní vicemistři Evropy Radim Šulc s Jakubem Varousem.

„Neřeším, jestli budeme horší, nebo lepší. Máme mladý tým, budeme soudržní. Do karet nám může hrát souhra z předchozího roku,“ věří.

Zatímco Fatra se nijak neposílila, soupeři před nadcházející sezonou vydatně zbrojí.

„Týmy budou silnější, většina z nich se hodně posílila i zahraničními hráči. Nás bude zachraňovat bojovnost, budeme se rvát o každý set,“ tuší zkušený volejbalista.

Ve Zlíně dlouhodobě sázejí na odchovance a hráče z okolí. Tato cesta je sympatická i Čechmánovi, který by ale přivítal jednu dvě posily.

„Je to hezké, na druhé straně pokud chceme pomýšlet na vyšší příčky, doplnění mužstva je nevyhnutelné. Ale třeba se mohu mýlit,“ přemítá kapitán Fatry. „Nové tváře by to tady nakoply a zavedly jiný systém, nádech,“ myslí si.

Nemám rád cestování

Moravané ale v přípravě ukázali, že by v nejvyšší soutěži nemuseli být pouze do počtu. Předkolo play-off je povinnost, pozice mezi osmi týmy reálná.

„Nad sezonou ještě nepřemýšlím,“ přiznává. „Na extraligu se moc netěším, nemám rád cestování. Zase ale uvidím známé tváře, kamarády i méně oblíbené soupeře. Každopádně bude na výsledky větší tlak než na turnajích,“ ví.

Zlínští volejbalisté formu otestovali o víkendu na domácím turnaji. Na kvalitně obsazeném Zlín Cupu skončili třetí, když v pětisetové bitvě zdolali Ostravu, prohráli 1:3 s Prievidzí a na závěr dvoudenního klání přemohli Trenčín.

„Určitě jsou ve hře pořád chyby, které musíme odstranit. Máme co zlepšovat,“ říká Čechmánek.

Fatře zatím hapruje souhra s univerzálem, který se teprve adaptuje do sestavy extraligového týmu. Mackův výběr stále pracuje i na souhře středových hráčů se smečaři.

„Naštěstí se začíná probouzet Dan Čech, který končil minulou sezonu. Sice má chvilkové výpadky, ale jeví se velmi dobře,“ vyzdvihuje šikovného parťáka Čechmánek. Strach dva týdny před startem české extraligy nemá. „Nebude to špatné,“ cítí.

Generálkou na mistrovské boje bude turnaj v Ostravě. Právě s tradičním rivalem loni vypadli v předkole play-off. Letos by se chtěla Fatra probojovat dál. Dokáže to?