Otrokovický sportovec ve třetím kole Českého poháru navázal na svůj výkon z úvodu seriálu v Brně, kdy pouze o dvě vteřiny zaostal za svým osobním maximem.

V Hradci Králové prokázal během uplynulého víkendu stabilní formu, kdy za svým prosincovým výkonem zaostal o pouhé dvě desetiny. Z takového výsledku měl pochopitelně radost.

„Zajel jsem velmi dobrý čas. Forma se mi ustálila, což v minulosti nebylo pravidlem. Stabilizaci mých výkonů prospívají především tréninky pod vedením finského specialisty Veikko Sinisala. Jeho přítomnost i tréninkové metody na mě mají pozitivní vliv,“ je spokojený Vlastimil Čabla.

Výkonem na východě Čech tak pouze posílil svou pozici před závěrečným kolem Českého poháru, který hostí 24. ledna Děčín. „Tam by se chtěl ještě zlepšit a načasovat svou formu na vrchol zimní přípravy, kterým bude republikový šampionát na trenažéru v Neratovicích, kam se kvalifikuje 24 nejlepších z poháru. Když to vyjde, rád bych zde překonal své dosavadní maximum a případně zaútočil i na některou z medailí,“ plánuje 23letý veslař.

Mistrovství republiky je na programu až na konci února, což je oproti předchozím rokům velká změna. Důvodem netradičního termínu je posunutý vrchol sezony. Tím bude mistrovství světa na Novém Zélandu, které se uskuteční až v listopadu. „To je také důvod, proč v zimních měsících necestujeme nikam za teplem. Na rozježdění budeme mít dostatek času u nás,“ říká Čabla.

Přesto se čeští reprezentanti v jarních měsících vypraví dvakrát do Itálie, kde každoročně ladí formu na letní regaty a mezinárodní závody. A pravděpodobně také na srpnové mistrovství Evropy v Portugalsku, kde se podle všeho představí kompletní česká špička. „Na Nový Zéland poletí jen ti nejlepší, zatímco do Portugalska se kvalifikují i některé další posádky, aby zde získávaly cenné zkušenosti,“ prozradil rodák z Kvasic.

Dalším důvodem je také skutečnost, že zatímco v minulosti se na evropském šampionátu soutěžilo pouze v olympijských disciplínách, letos se bude závodit i v dalších kategoriích. A osmičlenná tréninková skupina pod vedením Rudolfa Kopřivy chce vyslat na Pyrenejský poloostrov minimálně tři lodě.

„Nepárová čtyřka je asi jasná, do ní trenéři příliš sahat nebudou. Moje šance je spíš na dvojskifu a v nepárové dvojce lehkých vah. O tyto nominace se poperu,“ dodal odhodlaně Čabla.