„Od českých rychlostních zkoušek se nám dařilo držet na špičce. Jsme moc rádi, že se nám povedl takový výsledek,” radoval se Cais v cíli závodu, který se jel v Česku, Rakousku a Německu.

Fryštácký závodník se navíc společně s navigátorem Danielem Trunkátem v premiérovém ročníku Central Europe Rally představil fanouškům na startu jako vůbec první jezdec.

„Budu strašně moc vzpomínat, že jsme mohli závod na Hradě i ve Velké Chuchli otevírat my. Dá se říct, že jsme se zapsali do historie českého motorsportu, protože se u nás jel závod MS poprvé. Bylo to pro nás až emotivní,” říká stále teprve 24letý jezdec.

Český rallyeový závodník Erik Cais skončil na víkendové Rally Hungary na sedmém místě.
Zase defekt. Moc mě to mrzí, v poslední době jich bylo více, netěší Caise

Právě před Pražským hradem měl možnost Cais hovořit s prezidentem Petrem Pavlem. „Byla to pro nás obrovská čest. Pan prezident se nás ptal na to, jaké jsou rozdíly mezi auty kategorie Rally 1 a Rally 2. Měl jsem radost, že jsem mu mohl ukázat naše závodní náčiní a to Škodu Fabii RS Rally 2. Bylo to krásné shledání a velký zážitek,” pokračuje Erik Cais.

Pořadatelé nachystali pro jezdce i fanoušky atraktivní závod, což podle Caise potvrzovali i další jezdci. „Říkali jsme si mezi sebou, že tempo bylo vzhledem k podmínkám od začátku fakt brutální. Ostatní říkali, že to byl jeden z nejtěžších světových závodů, který jeli,” vyzdvihuje Cais, jehož v úvodních dnech zbrzdily technické problémy s řazením. „Na druhou stranu to bylo jen v řádu sekund, takže by se nic extra nezměnilo,” vysvětluje zlínský rodák.

Kaňkou na právě skončeném závodě byla neukázněnost některých fanoušků, kteří sledovali závod z míst, na kterých neměli v průběhu závodu co dělat. „Neukázněnost nás mrzela. Není to bezpečné pro fanoušky ani pro jezdce. Byli bychom rádi, kdyby zmínění fanoušci respektovali nařízení pořadatelů,” říká Cais.

Erika Caise čeká na dostihovém závodišti premiéra v soutěžním autě.
Středoevropská rally v Česku? U Caise vyzvídal i legendární závodník Ogier

„Na druhou stranu ostatní fanoušci předvedli skvělou atmosféru. Světlic okolo trati bylo opravdu hodně a trochu to připomínalo Rally Monte Carlo. Těm ukázněným fanouškům bych chtěl poděkovat, protože podpora byla enormní a dokonalá. Strašně jsme si to užili,” přiznal Cais.

„Chtěl bych poděkovat i týmu, nastavil dokonale auto a všichni makali naplno. Partnerům, že jsme se mohli postavit na start a v neposlední řadě rodině, protože bez blízkých bychom se nemohli ani postavit na start. Obecně jsme si rallye moc užili a to, že jsme dokončili druzí ve WRC2 je pro nás dokonalý výsledek,” dodal spokojený Erik Cais.