Druhou rychlostní zkoušku letošního závodu ovládl Václav Pech, ve třetí uspěl Csomós. V Kateřinicích se z českých závodníků nejvíce dařilo Caisovi, který následně vyhrál čtvrtou RZ na Trojáku.

„První runda byla náročná. Bohužel jsme v ní udělali jednu chybu, vyletěli jsme ven. Byli jsme poměrně hluboko, naštěstí tam nic nebylo. Vyhrabali jsme se z tama," oddechl si Cais, jenž zaváhání ve třetí zkoušce vzal na sebe. „Byla to má chyba, měl jsem špatně napsaný brzdný bod," ozřejmil příčinu problému v rozhovoru pro oficiální sociálně sítě závodu.

Rakušan Simon Wagner ovládl úvodní páteční městskou rychlostní zkoušku 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín, která se jako tradičně jela v centru Zlína.
Městskou rychlostní zkoušku Barumky ovládl Wagner, Kopecký těsně druhý

Čerstvě 24letý závodník přesto vévodí aktuálnímu závodu. Na druhého Kopeckého si vytvořil 1,8 vteřiny náskoku, na třetího Pecha přes 7 vteřin. Na sedmém místě je Adam Březík, elitní desítku uzavírá Dominik Stříteský. Ten na vedoucího muže závodu ztrácí necelou půl minutu.

„Tempo je poměrně šílené, jede se o desetinky vteřinky, nikdo nikomu nedaruje ani metr," užívá si vyrovnaného ročníku letošní barumky.

Barum Czech Rally Zlín 2023
Barumka objektivem fotoreportéra Jana Karáska: slavnostní start i bugatky

„Druhá sekce bude extrémně teplá, v autě je vážně horko, ještě jsem nezažil, abych se v něm tak potil. Všichni to však mají stejné, na to se nedá vymlouvat," zdůrazňuje Erik Cais.

V probíhajícím závodu už nepokračuje Chris Ingram, který z barumky odstoupil. „Přijeli jsme sem bojovat o přední příčky, snad i ty pódiové. Během závodu jsme však měli komplikace, rozhodli jsme se tak šetřit auto a finanční prostředky na další závody," vysvětlil Ingram, který byl po čtyřech RZ na 16. pozici.

Ohlasy z první rundy:

Adam Březík po úvodní sobotní rundě: „Na první RZ jsme se trochu pomaleji rozjížděli, udělali jsme pár chyb, čas však nebyl špatný. Druhou jsem vyloženě prodal, bylo tam hodně bordelu, bláta, štěrku, nechtěl jsem skončit někde v lese. Na Trojáku jsem vyrostl, znám každý metr, vyloženě jsme si to užili!"

Filip Mareš po RZ2: „Jel jsem bez komplikací, byl to vcelku vydařený začátek. Do cíle je však stále dlouhá cesta. Každopádně tu bude tepleji než v Římě, že?" (úsměv)

Dominik Stříteský po RZ2: „Ztráta je příliš velká. (12 vteřin na vítězného Pecha) Uvidíme, co s tím dokážeme udělat."

Dominik Stříteský po RZ4: „Už to bylo lepší než na předchozích tratích. Erik snad musí letět, 14vteřinový rozdíl v této zkoušce je absolutně bláznivý!"

Miklós Csomós po RZ4: „Byly to velmi obtížné pasáže, první runda je vždy těžká. Erik je TOP závodník."

Jan Kopecký po RZ4: „Na této trati jsou jsou velké skoky. Erik je místní kluk, může z této tratě těžit."

Pořádí po 4 RZ
1. Cais Erik / Bacigál Igor (Škoda Fabia RS Rally2) 35:04.
2. Kopecký Jan / Hloušek Jan (Škoda Fabia RS Rally2) + 1.8.
3. Pech Václav / Uhel Petr (Ford Focus WRC) + 7.4.
4. Csomós Miklós / Bán Viktor (HUN, Škoda Fabia Rally2 Evo) + 7.7.
5. Østberg Mads / Barth Patrik (NOR, Citroën C3 Rally2) + 9.4.
6. Simon Wagner / Winter Gerald (AUT, Škoda Fabia RS Rally2) + 12.3.
7. Březík Adam / Krajča Ondřej (Škoda Fabia Rally2 Evo) + 23.1.
8. Lukyanuk Alexey / Chervonenko Y. (CYP, Škoda Fabia RS Rally2) + 26.0.
9. Paddon Hayden / Kennard John (NZL, Hyundai i20 N Rally2) + 28.5.
10. Stříteský D. / Hovorka Jiří (Škoda Fabia R5) + 29.4.
11. Mareš Filip / Bucha Radovan (Škoda Fabia Rally2 Evo) + 31.0.