„Příliš spokojený nejsem. Čekal jsem lepší umístění. A určitě bylo i v mých silách. Na mém výkonu však bylo patrné, že se jedná o můj první letošní ostrý start,“ připomněl Čelůstka skutečnost, že v tuzemských podmínkách se v této sezoně ještě žádný závod v olympijském triatlonu neuskutečnil.

I nominace se skládala pouze z plavání v bazénu a v běhu.

Začátek evropského šampionátu přitom pro zlínského sportovce nezačal špatně. Z vody nasedal na čtyřicetikilometrovou štreku na kole v hlavním balíku a dlouho se držel ve vedoucí skupince.

„Pak však nastoupili dva závodníci, kousek poodjeli, nikdo si jich nevšímal a teprve po deseti kilometrech se k nim připojili další. Hlavní peloton to ale nechalo úplně klidným a naše ztráta narostla na dvě a půl minuty,“ popisoval klíčovou fázi závodu český reprezentant.

Před desetikilometrovou běžeckou částí se proto dalo tušit, že Čelůstka na vysněnou dvacítku nedosáhne. Ve zhruba čtyřicetičlenném balíku se pomalu propadal a nakonec dokončil závod na 33. příčce.

„Nedokázal jsem se pořádně rozběhnout. Bylo to příliš syrové,“ přiznal 25letý sportovec.

Co si však pochvaloval, to byla atmosféra přímo v dějišti šampionátu. „Celkem osmkrát jsme museli projet na kole a čtyřikrát proběhnout velkou halou zaplněnou až po strop natěšenými fanoušky. Byli fantastičtí. Něco takového jsem ještě nikdy nezažil,“ chválil Čelůstka.

Alespoň částečně si pak zlepšil náladu o den později ve štafetovém závodě na 3×300 metrů plavání ­ 8 km jízda na kole ­ 2 km běh. První místo Švýcarů a druhé Rusů se dalo předem očekávat, na českou trojici proto zbyl boj o bronz. Po prvním úseku v podání Přemysla Švarce reálná šance existovala, Češi se drželi. Martinu Krňávkovi se na Pyrenejském poloostrově příliš nedařilo a předával s velkým odstupem až na šestém místě. Zlínský reprezentant se v závěru dotáhl alespoň na páté místo, výš už to ale nešlo.

„Ztráta byla opravdu příliš velká,“ nezastíral Čelůstka.

Robert Štach