Republikový šampionát totiž během uplynulého víkendu hostila lyžařská sjezdovka Razula ve Velkých Karlovicích.

„Moc jsem chtěl tento závod vyhrát. Všechny předchozí tituly jsem získal v Čechách, na Moravě se mistrovství republiky téměř nejezdí,“ řekl bezprostředně po dojezdu do cíle Michal Červenka, pro něhož to byl již čtvrtý titul domácího šampiona v kariéře. „Tento byl ale ze všech nejtěžší. Spousta mladých kluků se během roku vyjezdila v Českém poháru a začala nám šlapat na paty,“ poznamenal.

To se ukázalo již v úvodním tréninkovém kole, které posloužilo zároveň jako semifinále. Podle výsledků se totiž sestavovalo pořadí pro finálovou jízdu. „Každý si zvolil svoji taktiku, ale já jsem do toho šel naplno. Nikoliv kvůli pořadí, protože na tom v semifinále ještě nezáleželo, ale abych věděl, kde mám ještě rezervy,“ prozradil zlínský biker. Nakonec z toho bylo druhé místo, když před něj pronikl pouze Lukáš Studnička.

Chléb se však lámal až ve finále. Na velmi nebezpečné a suchem rozbité trati byli záchranáři v permanenci po celou neděli. Sjezdovka Razula nepatří u vyznavačů horských kol mezi dvakrát oblíbené, což se potvrdilo i tentokrát. „Je to dáno i tím, že se jedná o poměrně krátký úsek a celý závod projedete za necelé dvě minuty. Od začátku proto musíte šlapat naplno a nepovolit. A když k tomu připočtete množství kamenů, velkých děr a především všudypřítomný prach, je na malér zaděláno,“ přitakává Červenka.

Jemu samotnému však Razula přinesla štěstí. Už poněkolikáté. V minulosti zde pravidelně vládl své kategorii v závodech Českého poháru a i letos na jaře zde opanoval nově vzniklý Moravskoslovenský pohár. „Přece jen se ukázala moje zkušenost. Ve finále jsem ze sebe dostal skutečně sto procent a ustál jsem asi tři krizové situace. Nakonec to stačilo, ale bylo to jen velmi těsné,“ připomněl zlínský biker, že do cíle dorazil s nepatrným náskokem před druhým Zdeňkem Hendrichem z Prahy.

Ve stejné kategorii usiloval o vavříny také Tomáš Musil. Fryštácký závodník ale na republikovou špičku malinko ztrácel a v cíli se musel spokojit s šestým nejlepším časem a devítivteřinovou ztrátou na vítěze. „Konečný výsledek odpovídá tomu, s čím jsem do mistráku šel. Věděl jsem, že na nejlepší trojku mít nebudu,“ pravil smířeně Musil.

Tím však pro regionální bikery léto nekončí. Naopak. Už tuto neděli se postaví na start dalšího dílu Slovenského poháru.