Po předchozí prohře v Maďarsku tentokrát svěřenkyně trenéra Jiřího Tkadlece podlehly v neděli v Zubří celku Švédska o sedm branek. Češkám nepomohl ani nečekaný návrat brankářské legendy 43leté Lenky Černé. Před jarním pokračováním kvalifikace jsou česká děvčata na třetím nepostupovém místě a jsou tak v obtížné výchozí pozici.

ČESKO – ŠVÉDSKO 21:28 (9:12)

Utkání v hale v Zubří začalo velkým překvapením, když se v brance českého týmu objevila 43letá Lenka Černá. Legenda české házené již končila reprezentační kariéru a je asistentkou kouče Jiřího Tkadlece, momentálně chytá za mistrovské Veselí nad Moravou. Pro nečekaný tah se rozhodl kouč Tkadlec kvůli potížím, které nastaly na brankářském postu. I přes skvělý výkon zkušené gólmanky, a to především v první půli, však české reprezentantky na favorita skupiny prostě neměly. Švédky vedly v naplněné hale v Zubří již v poločase o tři branky a ani po změně stran nenechaly český celek ani jednou dotáhnout na méně, než tři góly. Po následných dvou pětigólových šňůrách si naprosto bezpečně si dokráčely pro druhé vítězství ve skupině.

Naopak česká děvčata mají po dvou zápasech na kontě nulu. „V prvním poločase jsme odehráli vyrovnané utkání. Švédský tým je ale opravdu světová třída, ve druhé půli byly soupeřky lepší především v postupném útoku, ve kterém naopak nám se nedařilo. Velké problémy nám dělala také jejich dobře propracovaná obrana,proti které se těžce prosazovaly naše spojky“ uvedl po utkání trenér české reprezentace Jiří Tkadlec.

Odvety se Švédskem a Maďarskem a oba zápasy s Azerbájdžánem odehraje česká reprezentace na jaře příštího roku. Na prosincový šampionát v Norsku a v Dánsku postoupí ze skupiny dva nejlepší celky.

ČR: L. Černá, Satrapová – Zámorská 6, Knedlíková 1, Kysučanová 3, Poznarová 3, Salčáková 3, Kutlvašrová 2, K. Černá, Vítková, Hrbková 1, Simerská 1, Štěrbová 1, Tomečková 2. Nejvíce branek Švédska: Ahlmová 7/2, Holmgrenová 5, Bosonová a Wikenstenová po 4. Rozhodčí: Miščuk, Rožkov (oba Ukrajina). Sedmimetrové hody: 9/8 – 4/4. Vyloučení: 3:3. Diváci: 1000.

Další zápas 2. kvalifikační skupiny: Azerbájdžán – Maďarsko 15:31 (6:16).

1. Švédsko 2 2 0 0 59:32 4
2. Maďarsko 2 2 0 0 55:35 4
3. Česko 2 0 0 2 41:52 0
4. Azerbájdžán 2 0 0 2 26:62 0