Po devíti rychlostních zkouškách třetí místo patří Francouzi Bryanu Bouffierovi (Citroën DS3 R5), jehož manko na lídra je aktuálně Více než minuta.

Ale i o bronz se zřejmě v nedělních šesti rychlostních zkouškách odehraje velká bitva, neboť čtvrtý je o necelých osm vteřin domácí pilot Tomáš Kostka a půlminutu Jaromír Tarabus (oba Škoda Fabia R5).

Sobotní zápolení jsme SLEDOVALI ON-LINE

Úřadující český šampion Kopecký vyhrál v sobotu pět z osmi rychlostních zkoušek, ale ani to mu nestačilo k vypracování výraznějšího náskoku. „Sobota byla ve znamení souboje s Alexejem. Velmi se těším na neděli, chci tady vyhrát," potvrdil Kopecký.

Člen týmu Škoda Motorsport splnil už v sobotu první cíl, s kterým do Zlína přijel. Díky bodům za prvenství v úvodní etapě si s předstihem zajistil čtvrtý český titul v kariéře! „Jsem za něj rád, ale to nejdůležitější mě čeká až ve druhé etapě. Moc rád bych totiž získal zdejší putovní křišťálový pohár nastálo," dodal s úsměvem sympatický pilot škodovky.

Ani Lukjaňuk ale není bez šance, když zajel nejrychlejší časy ve třech erzetách. „Je neuvěřitelné, že jsme dokázali stáhnout náskok Kopeckého. Popravdě jedeme na riziko, ale budeme se snažit dál tlačit na čelo. Kopecký velmi dobře pozná místní tratě, nebude to jednoduché," uvědomuje si Lukjaňuk.

Program NEDĚLE10. a 13. RZ Kašava (19,42) 9.08 a 13.17
11. a 14. RZ Pindula (18,43) 9.56 a 14.05
12. a 15. RZ Maják (13,25) 10.39 a 14.48
Cíl na náměstí Míru (16.16)

Evropský lídr odstoupil

Ztrátou pro soutěž je odstoupení jednoho ze spolufavoritů Barumky a lídra evropského šampionátu Poláka Kajetana Kajetanowicze (Ford Fiesta R5).

Jeho vůz totiž v průběhu čtvrté rychlostní zkoušky ztratil výkon a po dojetí do cíle musel kvůli technickým problémům odstoupit.

Smůlu měl také Lotyš Ralfs Sirmacis (Škoda Fabia R5), který po defektu nabral více než dvou a půlminutovou ztrátu. Ze stejného důvodu klesl v celkovém pořadí i otrokovický rodák Pavel Valoušek (Škoda Fabia R5), který je aktuálně devátý.

V absolutním pořadí dal o sobě vědět Václav Pech startující s atraktivním Porsche 997 GT3 v hodnocení českého šampionátu, když drží krok s nejlepšími a po první etapě je sedmý.

Pouze páteční městskou erzetu zvládl Ital Marco Cavigioli, tradičního účastníka zlínské rally zradilo v sobotu ráno Subaru Impreza STi a na start se nepostavil.

Brzy vypadli kvůli haváriím Nizozemec Hermen Kobus (Škoda Fabia R5) a zlínský jezdec Jan Jelínek (Škoda Fabia S2000).

Při svém premiérovém startu v soutěži nepokračuje hokejový mistr světa z roku 2000 a bývalý hokejista Martin Špaňhel (Honda Civic VTi), který odstoupil v průběhu třetí RZ. První etapu nedokončila zpěvačka a herečka Olga Lounová (Mitsubishi Lancer EVO IX).

V neděli čeká na jezdce Barum Rally poslední druhá etapa, kdy se pojede šest testů na úsecích Kašava, Pindula a Maják o délce 102 ostrých kilometrů.

Nejúspěšnější posádka bude známa po 15. hodině a pohár pro vítěze převezme před půl pátou před zlínskou radnicí na náměstí Míru.

Pořadí 46. Barum Czech Rally Zlín 2016 po 1. etapě (odjeto 9 RZ):

Jan Kopecký, Pavel Dresler (CZE, Škoda Fabia R5) 1:10:44,0
Alexej Lukjaňuk, Alexej Arnautov (RUS, Ford Fiesta R5) + 0,5
Bryan Bouffier, Gilbert Dini (FRA, Citroën DS3 R5) + 1:00,2
Tomáš Kostka, Ladislav Kučera (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:08,1
Jaromír Tarabus, Daniel Trunkát (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:32,5
Jan Černý, Petr Černohorský (CZE, Škoda Fabia R5) + 1:34,2
Václav Pech, Petr Uhel (CZE, Porsche 997 GT3) + 1:45,9
Fabian Kreim, Frank Christian (DEU, Škoda Fabia R5) + 1:54,6
Pavel Valoušek, Veronika Havelková (CZE, Škoda Fabia R5) + 2:34,3
Vojtěch Štajf, František Rajnoha (CZE, Škoda Fabia R5) + 3:04,9