Svěřenkyně trenérů Jana Bašného a Dušana Poloze dnes od 18 hodin vyzvou ve sportovní hale Euronics v přátelském duelu Island.

„Přátelský zápas pro nás neexistuje. Honza Bašný je na to pedant. Každé utkání chceme vyhrát a budeme hrát v ostrém tempu," slibuje asistent reprezentačního kouče Dušan Poloz, pro něhož bude mít utkání pikantní příchuť.

V Baťově městě totiž vyrůstal a zlínské házenkářky během svého dvouletého angažmá dovedl k bronzovým medailím. „Proto je to trošku zvláštní a speciální, ale hlavně to beru jako normální reprezentační sraz," tvrdí Poloz, který na svého parťáka na střídačce za soustředění ve Zlíně nijak neorodoval.

„Jelikož se do Bělehradu letí z Vídně, tak jsme vybírali nějakou destinaci na Moravě," vysvětlil Poloz, který bude mít k dispozici po vyléčení zraněných Štěrbové a Raníkové kompletní tým.

Víkendová odveta s Islandem ve sportovní hale v Luhačovicích však již bude za zavřenými dveřmi. „Tento nápad vzešel ze mě. Bylo to i na přání islandského trenéra. Možná se budou zkoušet různé speciální varianty se sedmým hráčem na hřišti, kterým by byla brankářka. Možná se bude hrát i na třikrát dvacet minut. Počkáme, až Island přiletí, a budeme se o tom ještě bavit," vysvětlil zkušený kouč.

Trenérský tandem již má také představu o konečné nominaci, která v pondělí ráno odletí z vídeňského letiště do Bělehradu. „Jedná se už o jedno nejisté místo. Budeme se rozhodovat zřejmě po prvním zápase. Ale nevím, zda se už v pátek po zápase bude konečná nominace zveřejňovat," poznamenal Poloz.

Nefiguruje v ní však žádná obrovská osobnost světové úrovně a hvězdy lesku například Filipa Jíchy. „Vychovat nejlepší hráčku na světě by bylo pěkné, ale to se jen tak nepodaří," uznal Poloz.

Přesto i ve svém týmu má hvězdičky, které mohou právě na Euru zazářit. Jednou z nich je hráčka francouzského Mios Biganos Iveta Luzumová. „Roste z ní velká osobnost. Do dvou až tří let může být hráčkou nejen evropské, ale i světové třídy. Pokud se jí daří, vede se i celému týmu. Je to hráčka, která je skromná a pokorná, ale zároveň je to hráčka budoucnosti," je přesvědčen trenér házenkářek Mostu.

Mezi šestnáctkou vyvolených však zcela určitě nebude 20letá zlínská spojka Šárka Marčíková.

„Do budoucna je velmi perspektivní, ale momentálně máme střední spojky, ať už je to Luzumová, Keclíková, nebo v závětří Růčková. Všechny podávají stabilní výkony a cesta přes ně by byla složitá. Tohle mistrovství ještě pro Šárku nebude. Samozřejmě ale ještě mohou nastat nepředvídatelné situace," poznamenal Poloz.

Také druhá zlínská zástupkyně v širším reprezentačním kádru Leona Šviráková je momentálně mimo nominaci. „Je první, která z ní nyní vypadla. Ale je první náhradnicí," podotkl k talentované házenkářce, která včera se Zlínem nakonec odjela na mezinárodní turnaj do polského Kielce.

Na mistrovství Evropy čekají české házenkářky tři náročné bitvy proti úřadujícím šampionkám z Norska, Ukrajině a domácímu Srbsku, které bude mít v zádech dvacetitisícový kotel.

„Už nyní vím, že Srbové prodali patnáct tisíc lístků a haly budou vyprodané. Ukrajinky uspěly na posledním turnaji v Chebu, a když si tak čtu norské stránky, oni nic jiného než finále neberou. Přes ně cesta nepovede," tuší Poloz.

Ze čtyř týmů ve skupině pak postoupí do další fáze nejlepší tři mančafty.

„Jedeme bojovat, neprodáme nic zadarmo a víme, že je to velmi těžká skupina. Holky si věří a sebevědomí po posledním zápase s Makedonií stoupá. Cíl jsme si už splnili postupem na Euro, je to obrovský úspěch pro českou házenou. Pokud holky podají fantastický výkon, bude to parádní. Pokud podají maximální výkon a stačit to nebude, soupeři pogratulujeme," soudí Poloz.

NOMINACE ČR

Brankářky: Raníková Barbora (Olomouc), Satrapová Lucie (Slavia Praha), Müllnerová Dominika (Most).

Křídla: Chrenková Romana, Hrbková Michaela (obě Poruba), Salčáková Kristýna (Veselí nad Moravou), Knedlíková Jana (Slavia Praha).

Spojky: Martinková Hana, Růčková Petra (obě Most), Kutlvašrová Hana, Černá Klára, Keclíková Kateřina (všechny Slavia Praha), Luzumová Iveta (Mios Biganos, FRA), Poznarová Pavla (Poruba), Štěrbová Helena (Veselí nad Moravou).

Pivotmanky: Vítková Petra (Most), Matoušková Iveta (Erblag, POL), Selucká Dominika (Poruba).