Národní tým se v boji o MS musí obejít bez kapitána Filipa Jíchy a další opory Pavla Horáka, těsně před utkáním navíc vypadl ze sestavy kvůli zranění kotníku brankář Petr Štochl. Při jejich absenci měl obrovský podíl na vítězství vedle dobré hry v defenzivě gólman Martin Galia. Nejlepším střelcem domácího celku byl se šesti góly Ondřej Zdráhala.

"Můžeme být spokojeni s tím, co jsme do zápasu dali. Lepší půlka série je nyní za námi. Nesmíme si myslet, že nám dnešní výkon bude v Makedonii stačit. Tam musíme hrát lépe, abychom měli šanci postoupit," uvedl trenér Daniel Kubeš.

Proti neoblíbenému soupeři český tým v úvodu stále dotahoval jednobrankové manko. Makedonci postavili taktiku na důrazném útočném tlaku a většinu akcí hráli přes hlavní oporu Kirila Lazarova. Toho dokázali obránci většinou zastavit jen za cenu faulů a Lazarov proměňoval sedmimetrové hody.

Domácí házenkáři v bouřlivém prostředí odpovídali rychlými protiútoky. V nich se střelecky prosazovali hlavně Babák se Stehlíkem.

Český tým poprvé otočil skóre v 16. minutě na 7:6 a postupně převzal režii zápasu. K dobré obraně systémem 0-6 přidali hráči i útočný důraz a rozstříleli se Zdráhala a Bečvář, který v samém závěru poločasu trefou z devítimetrového hodu přes soupeřovu obrannou zeď posunul český tým do čtyřgólového náskoku (14:10).

Po změně stran zlepšili Makedonci defenzivu a chyby soupeře trestali rychlými protiútoky. Podařilo se jim přiblížit na dvě branky. Zvrat dobře bránící český tým ale nepřipustil a naopak zvýšil na pětibrankový rozdíl.

Ve druhém poločase se rozstřílel Stehlík, zkušený Zdráhala bezpečně proměňoval sedmimetrové hody. V kritických chvílích držel skvělými zákroky spoluhráče Galia. V závěru zápasu už čeští házenkáři taktickou hrou cenné vítězství udrželi.

"Plnili jsme úplně přesně, co jsme si řekli. V útoku už víme, že umíme dávat góly. Fungovala ale famózně i obrana. A na to se už dá vyhrát i proti Makedonii. Výborný byl brankář Galia," řekl Zdráhala.

Makedonii se českým házenkářům podařilo porazit na pátý pokus. V předchozích čtyřech zápasech dvakrát remizovali a dvakrát prohráli.

"Vítězství o šest branek je krásný výsledek. Udělali jsme rázný krok k tomu, abychom se na mistrovství světa dostali. Rozhodujícím faktor byla naše bojovnost," uvedl Galia, který nastoupil do branky po doléčení zranění a téměř dvouměsíční přestávce. "Jsem unavený. I za cenu rizika jsme si zápas užil," prohlásil.

Světový šampionát v roce 2017 se uskuteční ve Francii. Češi vyhráli první fázi kvalifikace a nyní usilují o druhý postup na MS za sebou. Vloni startovali na finálovém turnaji v Kataru.

ČR – Makedonie 28:22 (14:10)

Sestava a body ČR: Galia, Mrkva – Babák 5, J. Hrstka 2, Bečvář 4, Jurka 3, Sobol 1, Stehlík 5, Kotrč 1, Linhart, Petrovský 1, Škvařil, Zdráhala 6/4, Užek, Landa, Říha. Trenéři: Filip a Kubeš.

Nejlepší střelci Makedonie: K. Lazarov 8/5, Mirkulovski a Georgievski po 4.

Rozhodčí: Sondors, Licis (oba Lot.). Sedmimetrové hody: 5/4 – 6/5. Vyloučení: 4:4.