„Pocity jsou krásné. Vzhledem k podmínkám, které ve Zlíně panovaly, to nebylo zase tak špatné. Jsem moc spokojený. Měl jsem strach, že to bude ještě víc rozpálenější a klikatější. Sice to nebylo nejrychlejší, ale čas pod hodinu deset se bere,“ usmíval se v cíli Jiří Čípa.

Člen týmu Salomon/Suunto se ve Zlíně představil vůbec poprvé.

„Byl to pěkný závod. Líbila se mi hlavně ta první část trati směrem na Vizovice. V továrním areálu to zase bylo trošku těžší, protože to bylo mírně do kopce," popisoval podmínky Čípa.

Ve Zlíně neměl konkurenci. Na půlmaratonu dominoval od začátku do konce. Brzy po startu si vytvořil náskok, který s dalšími kilometry pouze navyšoval.

„Věděl jsem, že jsou tady dobří běžci. Chtěl jsem se ale soustředit na svůj čas i výkon, kluci trošku polevili. Běželo se o to lépe, když jsem věděl, že mířím za vítězstvím,“ líčí sobotní šampion, který se zlínského půlmaratonu zúčastnil poprvé. Hlavně proto si festivalovou atmosféru náramně užil.

„Bylo tady hodně diváků, kteří fandili kolem trati. To bylo opravdu příjemné,“ pochvaloval si letošní vítěz.
Spokojený byl i druhý Jiří Petr.

„Ve Zlíně mám rodinu. Vždycky závod spojím s návštěvou. První půlka je moc hezká, druhá už méně atraktivní, ale o to náročnější. Je tady zajímavá trať,“ líčí zkušený vytrvalec, jenž s vítězstvím vůbec nepočítal.

„Myslel jsem si, že budu s Ukrajincem bojovat o třetí místo. Nakonec jsem od sedmého kilometru běžel úplně sám,“ říká Petr.
I když má v nohách náročný program, žádnou krizi necítil.

„Nakonec jsem rád, že se mi povedlo až do cíle držet rozumné tempo. Bylo to fajn,“ uvedl stříbrný muž, jehož stejně jako další účastníky potrápilo vedro. Na rozdíl od předcházejících ročníků ovšem bylo počasí k závodníkům milosrdné. Při závodě se schovalo sluníčko a mírně pofukovalo.

„Horko mohlo být ještě větší, ale v areálu Svitu to i tak bylo namáhavější,“ tvrdí Petr.

Bronz bral na východní Moravě Ukrajinec Timašov. Nejlepší ze zlínských běžců, Filip Vabroušek, skončil celkově pátý.

Celkem se na start hlavního závodu, který na náměstí Míru společně s prezidentem Zlín Film Festivalu Čestmírem Vančurou odstartovala poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová, postavilo 1 275 závodníků.

Někteří absolvovali půlmaraton, jiní zvládli čtvrtmaraton, další absolvovali štafetu. Ještě předtím se uskutečnil festivalový rodinný běh, kterého se zúčastnilo rekordních čtyři sta dětí a rodičů.

„Zájem byl letos opravdu veliký, celková kapacita byla letos do posledního startovního místa zaplněna," hlásila výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.

Organizátoři byli s účastí velmi spokojení.

„Každým rokem se nám hlásí více běžců. Máme radost z toho, že je unikátní závod v ulicích festivalového Zlína pro běžce atraktivní a je příjemnou tečkou za filmovým festivalem. Už teď se těšíme na čtvrtý ročník," dodala Záhorová.

3. Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín 2018

Půlmaraton 21 km: 1. Jiří Čípa - 1:09:59, 2. Jiří Petr - 1:11:20, 3. Volodymyr Timashov - 1:13:22, 4. Sebastian Vošvrda – 1:13:55, 5. Filip Vabroušek – 1:14:28.

Nejlepší ženy: Petra Pastorová - 1:24:48

Čtvrtmaraton 10 km: 1. Jiří Kubíček - 37:45, 2. Jan Maděrič - 39:31, 3. Jiří Červenka - 39:54

Nejlepší žena: Petra Dvořáková - 43:43