Zlato v dramatickém finiši urval Švýcar Marc Hirschi, stříbro bral Victor Lafay z Francie a třetí byl Španěl Aragon Barcelo. Další český cyklista Jakub Otruba skončil v silné mezinárodní konkurenci dvaadvacátý.

Hirchi o svém triumfu rozhodl až v závěrečném spurtu, když byl nejrychlejší ze všech jezdců. Přitom ještě na konci předposledního kola vedl Barcelo. Ťoupalík se držel v trojici s Francouzem Lafayem a Maďarem Mártonem Dinou, ztráta na vedoucího muže činila sedmatřicet vteřin.

Před hlavní skupinou však měli nadějný náskok sedmnácti sekund. Český reprezentant ale v kopci na nejlepší jezdce nestačil. „Proto jsem se snažil jet chytře, abych vydržel až do konce,“ líčí Ťoupalík.

Toho společně s kolegy v posledním okruhu dohnali další tři jezdci a všichni společně pak spurtovali pouze o neoblíbené čtvrté místo. „Jelo se jako v cyklokrosu, od prvního kola se každý kopec šlapal rychle. Byl to jeden z nejtěžších závodů mé kariéry. I když to délkou tak nevypadá,“ prohlásil Ťoupalík.

Ve finiši neuspěl ani junior Karel Vacek, který sprintoval v malé skupině o bronz, nakonec obsadil slušnou pátou příčku. „Do Zlína jsem pro vítězství nebo alespoň jednu z medailí. Bojoval jsem, ale nevyšlo to,“ smutnil v cíli zklamaný Vacek.

Zlato s obrovským náskokem vybojoval osmnáctiletý Belgičan Remco Evenepoel, který po výhře v páteční časovce v Brně slavil na evropském šampionátu double. „Měli jsme stanovenou taktiku rychle zaútočit. Ve třetím kole mi kouč ve stoupání řekl, ať jedu sám. Také proto, že Rodriguez nespolupracoval. Můj náskok se zvyšoval, i když jsem nejel úplně naplno,“ uvedl Evenepoel.

Velký cyklistický talent Evenepoel, který ještě před dvěma roky hrál fotbal v mládežnickém týmu Anderlechtu, brzkým útokem překvapil všechny, včetně Vacka. „Nechtěl jsem hned v úvodu plýtvat silami na jeho dojetí. Výsledek beru jako zklamání. Chtěl bych nezdar napravit na mistrovství světa,“ uvedl Vacek.

Stříbro získal Švýcar Alexandre Balmer, který za suverénním vítězem zaostal propastných deset minut. Bronz vybojoval Španěl Cano Rodriguez. „

ME v silniční cyklistice juniorů a závodníků do 23 let - závody s hromadným startem ve Zlíně
Muži do 23 let (140,4 km): 1. Hirschi (Švýc.) 3:58:15, 3. Lafay (Fr.), 3. Barcelo (Šp.) oba stejný čas, …6. A. Ťoupalík -8, 33. Otruba (oba ČR) -5:28.
Junioři (118,8 km): 1. Evenepoel (Belg.) 3:15:20, 2. Balmer (Švýc.) -9:44, 3. Rodriguez (Šp.), …5. Vacek všichni -9:46, 24. Mikšaník -15:32, 42. Bouček (všichni ČR) -20:31.