V něm za 7 dnů uběhne na 7 světadílech 7 maratonů.  Účastníci tohoto extrémního setkání se budou na jeho začátku přemisťovat nákladním Iljušinem IL-76, jenž umí na ledové dráze na Antarktidě přistát a vzlétnout. Ostatní maratony pak obletí pronajatým soukromým letadlem pořadatele. Tím nedávno například letěli fotbalisté Chelsea, nebo skupina U2.

,,Tento závod se koná již pátý rok po sobě. Pořádá ho stejná agentura jako Arktický maraton a North Pole marathon,“ vysvětluje Vabroušek, který o něm ví od jeho prvního ročníku a v roce 2017 se ho už zúčastnil. Tenkrát skončil na druhém místě za Mikem Wardianem z USA.

,,Letos mi přišlo pozvání měsíc před startem celého podniku. Bylo to hlavně díky úspěchům na maratonech na Antarktidě v roce 2013 a na Severním pólu v sezoně 2015,“ potěšilo železného muže z Malenovic.

Ten se před dvěma lety na extrémně těžký závod připravoval čtyři měsíce, kdy denně naběhal dvacet až třicet kilometrů. K tomu si dopoledne přidával kratší regenerační plavání a cyklistiku.

,,Letos jsem měl na přípravu necelý měsíc. Proto doufám, že ve World Marathon Challenge budu těžit ze startu z listopadového mistrovství světa v Ultramanovi na Havaji. Trénoval a formu jsem ladil se synem Filipem, který ve světové maratonské sérii bude startovat vhledem k věku, kdy je mu 19 let, v sedmi půlmaratónech,“ informoval dále Vabroušek starší.

Hlavního závodu se zúčastní 40 běžců ze 14 zemí. A na tratích je čekají velké výkyvy počasí.

Antarktida bude mrazivá s náročným povrchem. Na startu maratonce přivítá pětadvacetistupňový mráz.

,,Poté se postupně přesuneme do Kapského Města, Perthu a Dubaje. V Jihoafrické republice a Austrálii je aktuálně okolo třiceti stupňů, ve Spojených Arabských Emirátech ještě o pět stupňů víc. Po přeletu do Evropy nás bude v Madridu čekat desetistupňové chladno. Ovšem v Santiagu de Chile na jihoamerickém kontinentu si budeme muset znovu zvyknout na pětatřicetistupňové vedro. Třicet stupňů bude i v cíli v Miami,“ letmo přiblížil podmínky ve všech sedmi destinacích Ironman a maratonec z klubu Titan Trilife Zlín.

Oba reprezentanti našeho kraje se od pondělí formou lehčích tréninků aklimatizovali v Kapském Městě. Poté odletěli na Antarktidu. Doma jim podmínky moc nepřály. Chodili však pravidelně alespoň do páry.

 A s jakým záměrem Vabroušek starší do jednotlivých maratonů půjde?

,,V první polovině každého maratonu budu tempo vždy přizpůsobovat Filipovi, aby jsme půlmaraton běželi společně. Od dvaadvacátého kilometru budu reagovat na soupeře. Mým cílem v závodu, jehož se letos znovu zúčastní můj přemožitel z roku 2017 Američan Wardian, je samozřejmě útok na celkové pódium. Mike Wardian chce však zlepšit vlastní traťový rekord,“ plánuje Petr Vabroušek.

Ten věří, že se mu podaří uspět.

,,V jednotlivých městech mám spoustu přátel. Ti nás určitě přijdou povzbudit. V Madridu nás bude podporovat i manželka s dcerou,“ těší se na letošní World Marathon Challenge a hlavně atmosféru okolo něho malenovický Ironman a maratonec.