Automobilových soutěží se účastní Vladyka sedmým rokem. S nápadem zkusit i Barum rally přišel jeho kamarád Igor Norek. „Závodili jsme spolu už několikrát, ale nikdy ne na barumce,“ sdělil děvětadvacetiletý Zlíňan. „Slovo dalo slovo a šli jsme do toho,“ řekl nadšený závodník. Důvodem byl možná i fakt, že jejich posádka se Škodou Felicií obsadila letos první místo na Valašské rally ve skupině N1 i na Rallysprintu Kopná. Tentokrát proženou po zlínských silnicích Hondu Civic třídy N2 v hodnotě přibližně čtyři sta tisíc korun.

Podobně jako ostatní účastníci je vlastníkem mezinárodní licence, kterou získal za pět menších ujetých rallye. „Bez ní bych se nemohl vůbec zúčastnit,“ vysvětlil. Jeho koníček vůbec není levnou záležitostí. Posádka Vladyka – Norek má několik menších sponzorů, zbývající finance si hradí sama. „Velká část jde z našich kapes, přesnou částku ale zveřejňovat nechci,“ uvedl závodník. Ta se prý řádově pohybuje v desítkách tisíc korun.

Náročný terén vyžaduje dobrou fyzičku. Vladyka se ji snaží zlepšovat rekreačním fotbalem. „Nejlepším tréninkem jsou ale rychlostní zkoušky před samotným závodem. Můžeme si každou trasu projet třikrát,“ upřesnil. Při první projížďce si řidič mapuje terén a hlásí svému spolujezdci ostrost a délku jednotlivých zatáček. Napodruhé už jede rychleji a opravuje případné chyby, které mu Norek za jízdy v hlášení podává. Poslední zkouška je už jakousi generálkou.

Konkrétní cíle si zlínský účastník neklade. „Hlavně aby se nám nic nestalo a neublížili jsme autu,“ zauvažoval. Největší obavy má z erzety v Halenkovicích, kde střídá často rytmus jízdy, a věří si naopak na Pindule. Známí jej v soutěži převážně podporují. „Nejedu poprvé, tak snad všechno dobře dopadne,“ doplnil.