Druhé místo vybojoval Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín, 10:50:58), bronzovou příčku obsadil v čase 11:22:31 Torsten Pawel z Německa. Jílek na severu republiky dominoval. Ve Wintermanovi byl nejrychlejší v plavání (57:02), v cyklistice (5:41:49) i v maratonu (3:49:17). Drobné sekundy ztrácel pouze v depech.

 ,,Závod se konal v nádherné krajině Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Svoji náročností se plně vyrovnal největší klasice mezi extrémními Ironmany norskému Norsemanovi. Proto byl o Wintermana velký zájem a letošní ročník byl znovu velmi brzy vyprodán. Nakonec se ho zúčastnilo 70 borců z deseti zemí,“ upozornil David Jílek.

Zajímavá byla už plavecká část. ,,Úvodní plavání v Labi bylo prvním extrémem. To začalo v pět hodin ráno skokem z parníku do ledové, temné deset stupňů studené řeky. Ovšem přestože bylo 8300 metrů dlouhé, dosahovalo se v něm díky silnému proudu podobných časů jako při běžných ironmanových 3,8 kilometrech,“ vysvětloval otrokovický triatlonista, který se ve vodě ujal po třech minutách vedení a z Labe šel s dvou a půl minutovým náskokem před Tomášem Rackem.

Cyklistická část měřila 180 kilometrů a měla převýšení 3800 metrů. ,,Jelo se v Národním parku Českého Švýcarska a kolo končilo v Lužických horách v hotelovém Resortu Malevil. Na trati jsme mimo jiné projeli Děčínem, Hřenskem, Českou Kamenicí, Krásnou Lípou, Velkým Šenovem, Šluknovem, Rumburkem a Heřmanicemi v Podještědí. A protože při jízdě na kole už nebyl problém s tmou a také když jsem zvládl úvodní nejrychlejší čtyřicetikilometrový úsek do Hřenska, tak jsem si i po cyklistice bez problémů udržoval pobyt na prvním místě,“ prozradil Jílek.

Rovněž maraton s celkovým převýšením 1200 metrů měl svoje kouzlo. ,,Běželo se po asfaltu a z části i terénem, kde bylo místy trochu bahna. Cíl byl na Ještědu v nadmořské výšce 1012 metrů. Posledních 13 kilometrů jsme proto pořád stoupali a zdolat jeden z nejvyšších vrcholů v Česku tak bylo hodně náročné. Závěrečný běh jsem si však užíval. Po celý jeho průběh se mi totiž dařilo držet svoje tempo a ani mě nepotkala žádná krize. Proto jsem okolo pětatřicátého kilometru začal věřit, že závod ovládnu,“ radoval se v cíli David Jílek, jehož na start Wintermana přivedly dvě myšlenky

. ,,Chtěl jsem zkusit nový závod a také se mi líbilo, že pořadatelé pomáhají dětské kardiologii v Motolské nemocnici v Praze,“ přiznal triatlonista Moraviamanu Otrokovice.

 ,,Do závodu jsem šel s cílem potřetí obhájit vítězství. Po celodenním souboji s Davidem Jílkem to nakonec nevyšlo. Doplatil jsem na odsunutí startu na Lodi, kde jsme neplánovaně strávili 2,5 hodiny. Před startem jsem neměl už žádné další jídlo. Takže když jsem pět hodin po snídani opouštěl ledové desetistupňové Labe a mokrý vyrážel na jízdu na kole, kde na trati byla mlha a sedm stupňů, nemohl jsem se dlouho zahřát. Mlha opadla až kolem 80 kilometru cyklistiky, kdy jsem už byl na druhém místě a na Jílka jsem ztrácel deset minut. Rozdíl mezi námi se potom až do cíle pohyboval mezi šesti a devíti minutami. Proto se mi Davida už nepodařilo dostihnout,“  popsal ze svého pohledu vývoj letošního Wintermana stříbrný Petr Vabroušek.

,,Pro Davida Jílka by byl ovšem životní závod a zisk první příčky si v něm plně zasloužil,“ uznal výborný výkon vítěze nejlepší český Ironman Vabroušek.