David Jílek se do čela Wintemana probojoval už po třech minutách plavání

Reprezentanti Zlínského kraje ovládli 3. ročníku závodu Winterman Extreme Triathlon 2017. Na severu Čech v tomto podniku zvítězil člen TRI-MAX Moraviamanu Otrokovice David Jílek, který dosáhl na trati složené z 8,3 kilometru plavání, 180 kilometrů cyklistiky a 42,2 kilometru běhu, výsledného času 10:35:45.

19.10.2017

Winterman 2017Foto: archiv Petra Vabrouška.

Druhé místo vybojoval Petr Vabroušek (Titan Trilife Zlín, 10:50:58), bronzovou příčku obsadil v čase 11:22:31 Torsten Pawel z Německa. Jílek na severu republiky dominoval. Ve Wintermanovi byl nejrychlejší v plavání (57:02), v cyklistice (5:41:49) i v maratonu (3:49:17). Drobné sekundy ztrácel pouze v depech.

,,Závod se konal v nádherné krajině Českosaského Švýcarska a Lužických hor. Svoji náročností se plně vyrovnal největší klasice mezi extrémními Ironmany norskému Norsemanovi. Proto byl o Wintermana velký zájem a letošní ročník byl znovu velmi brzy vyprodán. Nakonec se ho zúčastnilo 70 borců z deseti zemí,“ upozornil David Jílek.

Zajímavá byla už plavecká část. ,,Úvodní plavání v Labi bylo prvním extrémem. To začalo v pět hodin ráno skokem z parníku do ledové, temné deset stupňů studené řeky. Ovšem přestože bylo 8300 metrů dlouhé, dosahovalo se v něm díky silnému proudu podobných časů jako při běžných ironmanových 3,8 kilometrech,“ vysvětloval otrokovický triatlonista, který se ve vodě ujal po třech minutách vedení a z Labe šel s dvou a půl minutovým náskokem před Tomášem Rackem.

Cyklistická část měřila 180 kilometrů a měla převýšení 3800 metrů. ,,Jelo se v Národním parku Českého Švýcarska a kolo končilo v Lužických horách v hotelovém Resortu Malevil. Na trati jsme mimo jiné projeli Děčínem, Hřenskem, Českou Kamenicí, Krásnou Lípou, Velkým Šenovem, Šluknovem, Rumburkem a Heřmanicemi v Podještědí. A protože při jízdě na kole už nebyl problém s tmou a také když jsem zvládl úvodní nejrychlejší čtyřicetikilometrový úsek do Hřenska, tak jsem si i po cyklistice bez problémů udržoval pobyt na prvním místě,“ prozradil Jílek.

Rovněž maraton s celkovým převýšením 1200 metrů měl svoje kouzlo. ,,Běželo se po asfaltu a z části i terénem, kde bylo místy trochu bahna. Cíl byl na Ještědu v nadmořské výšce 1012 metrů. Posledních 13 kilometrů jsme proto pořád stoupali a zdolat jeden z nejvyšších vrcholů v Česku tak bylo hodně náročné. Závěrečný běh jsem si však užíval. Po celý jeho průběh se mi totiž dařilo držet svoje tempo a ani mě nepotkala žádná krize. Proto jsem okolo pětatřicátého kilometru začal věřit, že závod ovládnu,“ radoval se v cíli David Jílek, jehož na start Wintermana přivedly dvě myšlenky

. ,,Chtěl jsem zkusit nový závod a také se mi líbilo, že pořadatelé pomáhají dětské kardiologii v Motolské nemocnici v Praze,“ přiznal triatlonista Moraviamanu Otrokovice.

,,Do závodu jsem šel s cílem potřetí obhájit vítězství. Po celodenním souboji s Davidem Jílkem to nakonec nevyšlo. Doplatil jsem na odsunutí startu na Lodi, kde jsme neplánovaně strávili 2,5 hodiny. Před startem jsem neměl už žádné další jídlo. Takže když jsem pět hodin po snídani opouštěl ledové desetistupňové Labe a mokrý vyrážel na jízdu na kole, kde na trati byla mlha a sedm stupňů, nemohl jsem se dlouho zahřát. Mlha opadla až kolem 80 kilometru cyklistiky, kdy jsem už byl na druhém místě a na Jílka jsem ztrácel deset minut. Rozdíl mezi námi se potom až do cíle pohyboval mezi šesti a devíti minutami. Proto se mi Davida už nepodařilo dostihnout,“  popsal ze svého pohledu vývoj letošního Wintermana stříbrný Petr Vabroušek.

,,Pro Davida Jílka by byl ovšem životní závod a zisk první příčky si v něm plně zasloužil,“ uznal výborný výkon vítěze nejlepší český Ironman Vabroušek.

Autor: Lubomír Hotař

19.10.2017 VSTUP DO DISKUSE

Fotbalisté Zlína (v bílých dresech) se ve čtvrtek večer představili na hřišti moldavského mistra, týmu Šeriff Tiraspol.
13

Ševci po boji podlehli Šeriffu. Rozhodl Brazilec Jairo

Sportovní sekretář zlínského klubu Lukáš Pantálek je v necelých pětadvaceti letech nejmladším funkcionářem v české nejvyšší soutěži i v Evropské lize.

Pantálek: Povinnosti v Evropské lize? To je na slohovku

Kam za sportem ve Zlínském kraji

Bílých Vánoc se zřejmě nedočkáme

Všude krásně bílo, děti stavějí sněhuláka, lyžují, sáňkují, bobují. Zima jako vystřižená z Ladových pohlednic nás zřejmě letos nečeká.

Uzavřená soutěž, otevřený fotbal. „MSFL by ale byla lepší,“ míní Jelínek

Patří k divácky nejméně atraktivním fotbalovým soutěžím v republice. I když v ní často nastupují ligoví hráči nebo nadějní talenti, mezi příznivci příliš oblíbená není. Lidé si radši zajdou na krajský přebor nebo okresní třetí třídu než na derby Slovácka se Zlínem v Juniorské lize. Proč?

Musíme dobře bránit a konečně vstřelit gól, říká Kopečný

ROZHOVOR/ - Hlavně si dát pozor na začátek. Zlínští fotbalisté před čtvrtečním zápasem v Tiraspolu, kde je čeká sebevědomý Šeriff, moc dobře vědí, jak důležité bude chytnout úvod těžkého střetnutí. V Moskvě proti Lokomotivu se jim to nepodařilo, dánské Kodani v první půlhodině už statečně vzdorovali.