Až tak vysoko ale tentokrát český trojlístek pomýšlet asi nebude. Sice obhajujeme zlato, ale finské terény jsou pro nás tak náročné a těžké, že rozhodně nepatříme k favoritům, k těm náleží Norsko, Švédsko a Finsko. Zde musíme závodit s velkým respektem, ale naše sny opět míří vysoko a pokusíme se o nemožné," slíbil Dlabaja, jenž bude celou štafetu rozbíhat.

Kromě toho se zúčastní i dvou individuálních závodů ve sprintu a na krátké trati, k nimž náleží i kvalifikace. Do hlavního závodu postupuje vždy 45 nejlepších. V tuto chvíli je přihlášeno 130 závodníků z 48 zemí. Cíle v individuálních závodech jsou nejlepší desítka," nechal se slyšet před vrcholem sezony fryštácký orientační běžec, který nic neponechal náhodě a ve Finsku se připracuje celý poslední měsíc.

Nevyhnula se mu ani kuriózní událost, které se už dnes spíše směje. V danou chvíli mu však do skoku rozhodně nebylo. „Jel jsem na trénink do lesa, v průběhu tréninku přišla bouře, nic zvláštního pro orienťáka. Spíš jsem se obával, že v lese potkám medvěda, kterého tady potkala už spousta závodníků," líčil 29letý sportovec.

Po tréninku naskočím do auta, jedu zpět a po sto metrech spadlý strom přes cestu, nepříjemná věc pár kilometrů od civilizace," pokračoval Dlabaja. „Naštěstí se mi ho podařilo odtáhnout. Jenže po dalších sto metrech druhý strom, o něco větší. Také ten se mi podařilo odtáhnout," oddechl si Dlabaja.

O happy endu ovšem ještě zdaleka nemohla být řeč. „Už jsem se viděl doma s bezvadnou historkou. Zajedu za zatáčku a přede mnou dvacet velkých stromů přes cestu. S tím se opravdu nedalo nic dělat. Takže jsem pokračoval po svých do civilizace hledat pomoc. Domů mě odvezli a teď musím pár dnů počkat, než lesáci uklidí cestu a osvobodí auto," popsal boj s přírodou fryštácký závodník.