„Oproti loňsku doznala nepatrných změn. Někteří závodníci si loni zkracovali trasu, těmto problémům se snažíme vyvarovat. Vrátili jsme se tak k původní variantě. Ta se pojede pojedenácté,“ líčí ředitel závodu Ondřej Fojtík k trati o délce 121 kilometrů.

Další trasy už proběhnou, jak je všichni dobře znají.

„Držíme se standardního formátu, tedy 173 kilometrů na Obrovi. Trasa B bude o 58 kilometrech a trasa C o 31 kilometrech,“ zopakoval známé délky tratí, které jsou doplněny o Drásalovskou rodinnou jízdu (přibližně 14 km).

Velké novinky se pro letošní závody nechystaly. Jak však Fojtík předesílá, legendární závod vždy nabídne nové zážitky.

„Mění se vám krajina, cesty v lese. Některé jsou v lepším stavu, jiné pro změnu více technické. Pokaždé je to něčím ojedinělé,“ láká závodníky, kteří se dosud ještě nerozhodli závodu zúčastnit.

Start letošního ročníku si nenechají ujít ani hvězdy Drásala. Kdo se tedy představí na startu „áčka“?

„Česká spořitelna poskládala silný tým, v jejímž čele bude loňský vítěz trasy A Marek Rauchfuss. Znovu se přihlásil také Tomáš Višňovský, který zvítězil v roce, kdy trasa byla zařazena do světové série, o rok později dokonce triumfoval na Obrovi. Chybět nebude ale Karel Hník, ten měl super výsledky v Rakousku,“ jmenuje ředitel závodu silné startovní pole.

Velkou kvalitu nabídne také nejnáročnější trasa čítající 173 kilometrů.

„K vidění bude tradiční vítěz Honza Jobánek. Má velké zkušenosti, závodí snad už 25 let. Navíc je v dobré formě, bude těžké ho porazit,“ tuší Fojtík.

„Šlapat na záda mu bude Michal Bubílek, několikanásobně druhý na této trati. Zatápět jim hodlá rusavský biker Honza Urba, jenž hodně prahne, aby vyhrál. Dělá pro to hodně. Dokonce jsem zaznamenal, že měl trénink měřící 600 kilometrů! Je to obdivuhodné, až hodně výjimečné,“ smeká klobouk před černým koněm této trati.

Během uplynulých let se závodu zúčastnili olympijští medailisté Martina Sáblíková nebo Jaroslav Kulhavý. Letos by mohla klapnout účast poloviny této dvojice.

„Jarda Kulhavý se opět rozhodne na poslední chvíli. My doufáme, že se objeví!“ přeje si bývalý závodník.

„Start Martiny Sáblíkové naopak letos nepředpokládáme. Kvůli blátu tehdy jela hodně technicky náročný závod a nebude chtít riskovat zranění na svůj hlavní sport,“ říká Petr Fojtík.

Ať už s olympijskými účastníky, nebo bez nich, i tento víkend se očekává velká účast. Okolo tisícovky závodníků.

„K dnešnímu dni (úterý) evidujeme větší počet přihlášených lidí. Uvidíme, jak to nakonec dopadne, jaké bude počasí, hodně lidí se podle toho rozhoduje. Na sobotu by však mělo být příznivé!“ dodává ředitel Drásala.