Machala v Berďa Cupu donutil rivala Vrbu k chybám

V tradičním podzimním valašskomeziříčském Berďa Cupu Machala na Valašské antuce v rozhodujících duelech postupně porazil ve čtvrtfinále domácího Luboše Sojku 6:3, v semifinále Josefa Hnaníčka ze Štítné nad Vláří 6:4 a ve finále Petra Vrbu (Lipník nad Bečvou) 6:2. ,,Se Sojkou se mi nepovedl začátek zápasu, když jsem prohrával 0:2. Za tohoto stavu jsem ale zmobilizoval síly a utkání jsem ještě zachránil. Hodně mě totiž povzbudil získaný brejk na 2:3. Ve zbytku střetnutí už Luboš vyprodukoval víc nevynucených chyb. Také s Hnaníčkem jsem musel dohánět ztrátu 0:3 a 1:4. Poté jsem změnil taktiku a začal jsem při každé příležitosti chodit na síť. A protože se mi dařilo účinně připravovat útok a výměny jsem na síti úspěšně zakončoval, tak jsem i druhou vyřazovací partii zvládl," oddechl si Dušan Machala. Toho však nejvíc potěšil finálový skalp letitého rivala Petra Vrby. ,,Petr působil unavenějším dojmem. V souboji o první příčku jsem také vybojoval víc důležitých míčů. Rovněž se mi dařilo silného protivníka z Lipníku nad Bečvou donutit k chybám. Ovšem někdy při mě stálo štěstí," uznal po vystoupení ve Valašském Meziříčí Machala.

Dvouhodinové finále Mladcovských deblů rozhodl začátek supertiebreaku

Ani z následného turnaje ve čtyřhře neodjel Dušan Machala s prázdnou, když společně s Brňanem Petrem Handlířem triumfovali v Podzimních deblech v Mladcové. Vítězný pár Machala, Handlíř v halovém podniku hraném na umělém povrchu, ve čtvrtfinále překonal Jana Nahodila s Vlastimilem Kadlecem (Valašské Klobouky, Lomnička u Tišnova) 6:1, v semifinále jasně porazil zlínskou dvojici Jiřího Fialu se Zdeňkem Šedou 6:2 a ve finále nejlepší debl udolal Petra Vrbu s Vlastimilem Petruželou (Lipník nad Bečvou, Daskabát u Olomouce) 7:6, 6:7, 10:4. ,,Nahodil s Kadlecem nám moc neublížili. Čtvrtfinálovým soupeřům chyběl důraz i lepší hra na síti. Proto proti nim stačilo výměny nekazit. V semifinále už byl k vidění kvalitnější zápas. My jsme využili skutečnosti, že Fiala byl po noční směně a byli jsme také útočnějším párem," prozradil Dušan Machala. Ten byl samozřejmě spokojený i po finálovém souboji. ,,Ve vyrovnané a dramatické dvě hodiny dlouhé partii k nám bylo nakloněné štěstí. O osudu duelu o prvenství se však rozhodlo na začátku supertiebreaku, kdy jsme si vypracovali náskok na 4:0," pochvaloval si tenisový veterán ze Zlína.

V Turnaji mistrů stačí Dušanovi Machalovi vyhrát jeden zápas

Po úspěšných výsledcích v posledním období tak Dušanovi Machalovi v závěrečném Turnaji mistrů stačí vyhrát jeden zápas, aby se stal celkovým vítězem Senior's Tour 2016. Masters se koná tuto sobotu v hale na umělém povrchu v Hranicích na Moravě a zúčastní se ho dvanáct nejlepších hráčů. ,,Uspět v jakémkoliv utkání na severu Moravy nebude ovšem jednoduché. V turnaji se totiž sejdou jenom silní tenisté. Nicméně výborně rozehranou sezonu bych chtěl dotáhnout do zdárného konce," plánuje loni stříbrný v celém okruhu padesátníků Machala, jenž do všech duelů vyrukuje s taktikou postavenou na pestré hře. ,,V pravou chvíli budu také chodit na síť," prozradil záměry zlínský matador, jehož největšími soupeři budou Petr Vrba a Miroslav Petružela. ,,Vrba oplývá jistotou a nejvíc nebezpečný je jeho bekhend. Proti veteránovi z Lipníku nad Bečvou je proto nutné ve výměnách riskovat. Petružela zase sází na tvrdé přímé údery. Někdy mu však chybí trpělivost. Turnaj mistrů ale může ovládnout kdokoliv," uvědomuje si před vrcholem sezony Dušan Machala.

LUBOMÍR HOTAŘ